‘Görünmezlik’ ufukta göründü!

Toyota yeni bir görünmezlik teknolojisi patenti için Amerikan Ulusal Patent Enstitüsü’ne başvurdu. Teknolojinin farklı alanlarda gelişeceği, 10 yıl içerisinde hayatımıza gireceği düşünülüyor

03.09.2017 Pazar Güncelleme : 03.09.2017-2:30 Pazar
Umut Eroğlu / Teknoloji
Görünmez olabilseniz neler yapardınız? İnsanın aklına hemen pek çok şey geliyor. Saklı yerleri keşfetmek, istediğin her yere girmek, insanların arasına karışıp fark edilmemek... Görünmez olmanın insan psikolojisindeki yansıması, merak duygusunu sınırsızca tatmin edip sıra dışı bir özgürlüğe kavuşmak... Hayal belleğimizdeki yeri de çok geniş; peleriniyle görünmez olup maceralara atılan Harry Potter’dan gökyüzünde bir anda beliren uzay gemilerine, “Predator” gibi amansız avcılardan başına türlü işler açılan “Görünmez Adam”a kadar onlarca hikaye ve film, her insanın bilinçaltını okşayan ‘hiçbir şey olup her şeye erişebilme’ fantazisinden ilham alıyor.

Bilim insanlarını da aynı derecede motive eden görünmezlik fikri şimdilerde gerçeğe dönüşmeye başlıyor. Baştan söyleyelim, filmlerdeki gibi insanları görünmez hale getirmeye epeyce yolumuz var... Ancak bilim insanları ışığın davranışını manipüle ederek bazı nesneleri göz önünden kaldırmaya başladılar bile. Konuyu gündemimize taşıyan, geçtiğimiz hafta otomobil üreticisi Toyota’nın yeni bir görünmezlik teknolojisi patenti için Amerikan Ulusal Patent Enstitüsü’ne başvurması oldu. Toyota’nın amacı otomobillerini görünmez yapmak değil, aksine şoförün görüş alanını genişletmek. Fikrin anlaşılabilmesi için görünmezlik bilimini basitçe tarif edelim: Herhangi bir nesneyi görünür kılan, üzerine ışığın değmesi ve oradan geri yansıyıp gözümüz tarafından algılanmasıdır. Işık, temas ettiği nesnenin görüntü bilgisini taşır. Bilgi gözümüz vasıtasıyla beyne aktarılır ve beyin, bu girdiyi dağarcığındaki form ve renk verileriyle eşleştirerek nesneyi tanımlar.

Handikapları da var

Bilim insanları, nesneleri görünmez kılabilmek için aralarında ışığın da bulunduğu elektromanyetik dalgaları manipüle etme yöntemini izliyor. Nesneler, elektromanyetik dalgaları şaşırtan bir maddeyle kaplandığında üzerlerine düşen ışığın farklı şekilde hareket etmesini sağlıyorlar. Böylece ışık sanki o nesneyi pas geçmiş gibi davranıyor ve başka bir şeyin üzerinden yansıyarak farklı bir görüntü bilgisi iletiyor. Teoride mümkün olan teknolojinin tabii ki birçok handikapı var; şimdilik nesneler yalnızca kısıtlı açılardan bakıldığında görünmez olabiliyor. Bir nesneyi tamamen görünmez kılsanız bile halen bir şeyin önünü kapatıyor olacağı için bakıldığında orada bir şey durduğu hissi yaratıyor. Bu nedenle gökyüzü, çöl, bitki örtüsü, duvar gibi dokularda daha iyi çalışıyor. Toyota ise otomobillerin A sütunu olarak bilinen ön camın iki yanındaki direkleri sürücü için görünmez yapabilmeyi planlıyor. Böylece araçlar iki önemli kör noktadan kurtularak çok daha güvenli bir sürüş kabiliyeti kazanabilecek...

Savaş sanayii yakından ilgileniyor

Teknolojiyle en yakından ilgilenen sektör, tahmin edilebileceği üzere savaş sanayi. Gökyüzü, çöl, orman gibi arka plan dokularında iyi sonuç vermesi eşsiz bir kamuflaj imkanı sunuyor. En başta insansız hava araçlarının görünmez olmaya başlayacağı tahmin ediliyor. İstihbarat birimlerinin de bilgi toplayıcı araçları hedeflerin daha yakınına sokabileceği var sayılıyor. Görünmezlik teknolojisinin cerrahi, iç mimari ve sanat alanlarında da yeniliklere yer açacağı düşünülüyor ve 10 yıl içerisinde hayatımıza gireceği ön görülüyor. Yani hayal gücümüze sınırsız olanaklar sunan fantastik bir teknoloji daha kapımızda bekliyor... Günün sonunda en çok amansız avcıların gücüne güç mü katacak yoksa ufkumuzu mu genişletecek, yine hep birlikte göreceğiz.
 

 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ