'Vatandaşlarımızın Türkiye'ye gelmesini destekliyoruz'

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, İngiliz  vatandaşların Türkiye'ye gelmesini desteklediklerini bildirdi.

20.04.2017 Perşembe Güncelleme : 20.04.2017-21:30 Perşembe
AA

Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık'ı makamında ziyaret eden Büyükelçi  Moore, ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Fethiye'yi çok  sevdiğini zaman zaman görevli olarak zaman zaman da tatil amaçlı ziyaret ettiğini  belirtti.

Turizm sezonundan önce Antalya ve Muğla'daki yetkililerle İngiliz  turistler huzuru, güvenliği için görüştüğünü ifade eden Moore, şunları söyledi:

"Biz 'Lütfen Türkiye'ye gelin. Genellikle Türkiye'de tatiller sıkıntısız. Çok eğleneceksiniz ama lütfen bazı konularda dikkat edin' diyoruz.  Vatandaşlarımızın Türkiye'ye gelmesini destekliyoruz. Türkiye çok zor bir  dönemden geçti. Özellikle 2016'da hem terör saldırıları hem de korkunç darbe  girişimi oldu. Bu nedenle bazı turistler çekiniyor. Biraz endişeliler. Fakat Türk  yetkililerin tüm tedbirleri aldığını ifade etmek istiyorum."

Moore, 2015 yılında 2,5 milyon İngiliz'in Türkiye'ye geldiğini  hatırlatarak, geçen yıl biraz düşüş yaşandığını, bu yıl daha iyi olacağını ve  İngilizlerin yavaş yavaş geri döneceğini anlattı.

Büyükelçi Moore'un ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade eden  Kaymakam Çalık ise Fethiye'de yaşayan yerleşik yabancıların ağırlıklı olarak  İngilizlerden oluştuğunu bildirdi.

Yerleşik İngilizlerin Fethiyelilerle kaynaşmış bir şekilde kardeşçe  yaşadığını vurgulayan Çalık, "Fethiye olarak her türlü güvenlik önlemimiz aldık.  Toplumumuz da duyarlı. Coğrafyadaki sıkıntılar bölgemize yansımıyor. Herkes  rahatlıkla tatilini Fethiye'de geçirebilir." diye konuştu.
 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ