2020 Dünya Hava Oyunları Türkiye'de

Türkiye'nin ev sahipliğinde yapılacak oyunların resmi anlaşması, 14 Şubat'ta Lozan'da yapılacak. 5. Dünya Hava Oyunları'nın resmi sloganı "İstikbal Göklerdedir" olarak belirlendi

12.02.2018 Pazartesi Güncelleme : 12.02.2018-12:02 Pazartesi
ANKARA (AA)
Türk Hava Kurumu (THK), 2020 Dünya Hava Oyunları'nın  Türkiye'ye verildiğini açıkladı.
 
THK'den yapılan açıklamaya göre, 7 aday ülke arasında Türkiye'nin ABD  ile son ikiye kaldığı, oyunların Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAI) Yönetim  Kurulu üyelerinin oy birliğiyle Türkiye'ya verildiği belirtildi.
 
Oyunların resmi sözleşmesinin İsviçre'nin Lozan kentinde 14 Şubat'ta  yapılacağının vurgulandığı açıklamada, şu görüşlere yer verildi:
 
"Olimpiyatlardan sonra katılımcı açısından dünyanın en büyük yarışması  olan oyunlarda, 100'den fazla ülkeden 4 binin üzerinde sporcuyu ülkemizin 5  farklı bölgesinde misafir edeceğiz. Mayıs 2018'te İstanbul'da FAI Yıl Ortası  Toplantısı ile start alacak faaliyet, 3 yıl boyunca Dünya Sportif Havacılığının  kalbinin ülkemizde atmasını sağlayacaktır. Amacımız sadece sportif yarışma değil,  1997'de olduğu gibi yıllık hacmi yüz milyonlarca dolar olan turizm ve sanayi  girdisi yaratmaktır. Dünyada sayıları 3 milyonu aşan orta ve üst gelir grubuna  mensup amatör hava sporcularına yeni cazibe merkezleri belirlemektir. Ülkemizin  bariz bir şekilde iç ve dış düşmanların saldırılarına maruz kaldığı bir dönemde  ev sahipliğini üstlenme başarısını gösterdiğimiz 2020 Dünya Hava Oyunları, ülke  tanıtımımız açısından ciddi önem arz edecektir. 5. Dünya Hava Oyunları'nın resmi  sloganı "İstikbal Göklerdedir" olarak belirlenmiştir."
 
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ