3 bin kişi CHP’ye başvurdu

CHP’ye yapılan milletvekili aday adaylığı başvuruları dün tamamlandı.

26.03.2011 Cumartesi Güncelleme : 26.03.2011-2:09 Cumartesi
MANSUR ÇELİK

Toplam 3 bin kişi başvurdu.  Deniz Baykal’a ait görüntülerde yer aldığı öne sürülen CHP’li  Nesrin Baytok dahil 20 milletvekilinin, adaylık başvurusunda bulunmadığı öğrenildi. Eski CHP Genel Sekreteri Önder Sav dün başvuruda bulundu. Ergenekon’da tutuklu yargılanan Başkent Üniversitesi eski Rektörü Prof. Mehmet Haberal, gazeteciler Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan’ın yanı sıra eski ATO Başkanı Sinan Aygün ve eski Türk Metal Sendikası  Başkanı Mustafa Özbek milletvekili aday adayı oldu. Başvuranlar arasında çok sayıda sanatçı ve gazeteci de var.
Sanatçılar arasında Sabahat Akkiraz, Ali Rıza Binboğa, Necla Akben, Tolga Çandar, Emre Saltuk ve Hilmi Yarayıcı yer aldı. Gazeteciler arasında; Oktay Ekşi, Ali Öztunç, Şaban Sevinç, PM üyeleri Hüseyin Yıldız, Veli Özdemir ve Enver Aysever, İdris Akyüz, Emin Koç, eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın başdanışmanı Osman Yazıcı ve Hulki Cevizoğlu da bulunuyor.

 

Vekilliğe ilk adım
Erzincan’daki Ergenekon davası sanıklarından eski Adana Cumhuriyet Savcısı İlhan Cihaner, CHP’den milletvekili aday adaylığı için başvurdu.

 

Türmen ‘CHP’ dedi
Eski AİHM yargıcı, Milliyet yazarı Rıza Türmen, CHP’den milletvekili aday adayı oldu. 1941 doğumlu olan Türmen, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Türmen, Kanada’da ise yüksek lisans eğitimi aldı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde doktorasını tamamlayan Türmen, Dışişleri Bakanlığı’nda da çeşitli görevlerde bulundu.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ