Göçmenler Ağrı'ya akın etmeye devam ediyor

14 Eylül 2017 12:33Güncelleme : 14 Eylül 2017 12:34
Toplam İzlenme: 85

Yeni bir hayat kurmak için Afganistan, Pakistan ve Bangladeş ülkelerinden yasadışı yollarla Ağrı üzerinden Türkiye’ye girerek batı illerine ulaşmaya çalışan ve yolda yakalanan yüzlerce kaçak göçmenin tekrar Ağrı’ya dönmeleri nedeniyle kent adeta göçmenlerin kentine döndü. Duruma tepki gösteren vatandaşlar, göçmenlerin kontrol altına alınmasını istiyor. Afganistan, Pakistan ve Bangladeş’te yaşanan istikrarsızlık, işsizlik, terör olayları ve yoksulluktan kurtulmak isteyen yüzlerce göçmen, kendilerine ve ailelerine daha iyi bir hayat bırakmak için günlerce dağlarda aç ve susuz bir şekilde yürüdükten sonra kaçak yollarla İran’dan Türkiye’ye giriş yapıyorlar. Çoğu zaman Avrupa ülkelerine gitmek için insan kaçakçılarına yüklü miktarda para veren göçmenler, yaklaşık 1 ay yürüyüp dağlarda yatarak Ağrı’ya ulaşıyorlar. Doğubayazıt’tan Ağrı’ya kadar çocuklarla birlikte gece gündüz yürüyen göçmenler insan kaçakçıları tarafından yasadışı bir şekilde arabalarla batı illerine doğru yol alıyorlar. İstanbul, Ankara ve diğer şehirlerde yakalanan yüzlerce kaçak göçmen tekrardan Ağrı’ya dönüyor.

Aylardır Ağrı Otogarını mesken tutan göçmenler nedeniyle esnaflarda huzursuzluk yaşıyor. Göçmenler, otogarda hayırsever vatandaşların verdiği yemeklerle hayata tutunmaya çalışıyorlar. Ailelerin ve çocuklarında aralarında bulunduğu yediden yetmişe onlarca göçmen otogarın içinde ve çevresinde gölgelik alanlarda dinleniyorlar. Otogar koridorlarında birçok annenin çocuğunu üstü açık bir şekilde yerde karton parçası üzerinde uyutması ve kendisininde sandalye üzerinde uyumaya çalışması yürekleri burkuyor. Hiçbir şeyden habersiz çocuklar ise oyun oynayarak zaman geçiriyorlar. Göçmenlerin çaresiz bekleyişleri devam ediyor.

Duruma tepki gösteren vatandaşlardan Mehmet Yılmaz adlı vatandaş yaz mevsimi boyunca Ağrı’ya yoğun bir şekilde göçmenlerin kontrolsüz ve yasadışı bir şekilde geldiklerini söyledi. Göçmenlerin aileleri ve çocukları ile gelmesinin de içler acısı

Benzer Videolar