Aile

Flakka ve uyuşturucu bağımlılığına dair her şey
Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Gül Eryılmaz son dönemlerin en sık konuşulan zehri Flakka ve uyuşturucu bağımlılığı ile ilgili sorularımızı yanıtladı.
Erken ergenlik boy kısalığına neden oluyor
Erken ergenlik boy kısalığına neden olurken, çocukların psikolojisini bozuyor.
Anne adayının uzak durması gereken deniz ürünleri
Anne adayları hamilelikleri süresince ne yememeleri gerektiğini, hangi besinlerin bebeğe zarar vereceğini merak ediyor. Özellikle deniz ürünleri oldukça kafa karıştırıcı. Peki anne adayının hamilelikleri süresince uzak durmaları gereken deniz ürünleri hangileri?
Ölen oğlunu elmasa çevirdi!
Çok yakın birini kaybetmenin acısını yalnızca yaşayanlar bilir. Ancak Hong-Kong’lu Eva-Wu bu durumu biraz abartmış gibi görünüyor. Acısını az da olsa azaltmak için bakın nasıl bir yola başvurmuş.
Normal doğum nasıl olur?
Hamileler için en önemli konu doğumu nasıl yapacakları kuşkusuz… Sezaryan, epidural, spinal doğum gibi birçok yöntem çıksa da en sağlıklı olan normal doğum. Peki normal doğum nasıl olur?
Skolyoz ergenliğe kadar daha sık görülüyor
Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Doç. Dr. Sağlam, Skolyoz hastalığının her yaşta da ortaya çıkabildiğini ancak, ergenliğe kadar olan kısımda daha sık görüldüğünü belirtti.
Çocukla seyahat ederken nelere dikkat edilmeli?
Okulların yaz tatiline girmesiyle birlikte ailece seyahat planları da başladı. Çocukla seyahat etmenin kimi zaman zor olabileceğini söyleyen Filiz Kantekin çocukla seyahat ederken nelere dikkat edilmeli sorusuna yanıt getiriyor.
Bebeklerde romatizma belirtileri
Çocuk Romatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr.  Şevket Erbil Ünsal, romatizmanın çocuklarda 3-4 yaşında başlayabildiğini, 6 aylık  bebekte dahi hastalığı gördüklerini belirterek, ebeveynlerin farkındalığını  artırmak için çalıştıklarını ifade etti.
Hamilelikte diş ağrısı için tavsiyeler
Hamilelikte diş ağrısı varsa ne yapılmalı? Hamilelikte diş ağrısı ve çürük bebeği nasıl etkiler?
Çocuklarda yaz ishaline dikkat!
Uzm. Dr. Can Özoğlu, çocuklarda sık görülen ve özellikle yaz aylarında artış gösteren ishallerle ilgili uyarıda bulundu.
6 aylık gibi görünen yeni doğmuş bebek
Chrissy Corbitt, adında genç kadın 9 ay boyunca kocaman bir göbekle dolaştı. Dokuz ayın sonunda ise dünyaya gelen bebeği görünce inanamayacaksınız.
Bebekle rahat seyahatin püf noktaları
Bayram tatiline sayılı günler kala yolculuk hazırlıkları başladı. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sinem Karaca Atakan, bebekleriyle yola çıkacak aileler için tavsiyelerde bulundu…
Çocuklarda karın ağrısı hastalık habercisi
Çocuklarda karın ağrısı hangi hastalıkların habercidir? Çocuk Gastroentereloji ve Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Ender Pehlivanoğlu çocuklarda karın ağrısı ile ilgili bilgiler verdi.
Ünlü babalar ve çocukları
İşte ünlü babalar ve çocukları...
Çocuklarda uyku eğitimi nasıl verilir?
Çocukla beraber uyumak mı yoksa odaları ayırmak mı gerekir? Yalnız uyuyamayan çocuğa yaklaşım nasıl olmalıdır? Klinik Psikoloji Uzmanı Ceren Aydın anlattı.
Küçük abla kardeşinin doğumuna girdi
Jacee Dellapena isminde bir kız yeni doğan kardeşinin doğumuna girerek annesine yardım etti. İşte doğuma giren ablanın, heyecanının yüzünden okunduğu gösteren o görüntüler…
Duyu bütünleme ve fizyoterapide oyun terapisi
Uzman Fizyoterapist İmran Erkanat Toylan çocuklarda duyu bütünleme ve fizyoterapide oyun terapisi konusunda bilgiler verdi.
Yaşlıları yalnız bırakmayın
Prof. Dr. Gülten Kaptan, “Yaşlılık yalnızlık olmasın. Ailenizdeki ya da yakın çevrenizdeki yaşlıları haftada bir mutlaka ziyaret edin. Sosyal ortamlarda bulunmaya teşvik edin” dedi
Çekinilien değil sevilen baba olmanın yolları
Uzman Psikolog Selin Karabulut korkutan, çekinilien baba değil, çok seven baba olabilmenin ipuçlarını anlattı:
Tüp bebek tedavisinde başarıyı artırma yöntemleri
Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Ümit Zeteroğlu, tüp bebek tedavisinde başarıyı artırmak için uyulması gerekenleri anlattı.
Doğru nefes sınav stresinden koruyor
Göğüsten nefes almak vücudu strese sokuyor. Bebek ve çocuklar gibi karından nefes almak ise yeterli ve kaliteli oksijen alınmasını sağlıyor ve stresi azaltıyor.
Japonya’nın şaşkınlık yaratan okul kuralları
Okullarda eğitimin verimli bir şekilde verilebilmesi için disiplinin şart olduğu bir gerçek. Ancak Japonya durumu biraz abartmış gibi görünüyor. İşte Japonya’dan şaşkınlık yaratacak okul kuralları…
Çocuğunuza meyve suyu verirken bir kere daha düşünün!
Amerikan Pediatri Akademisi, ebeveynlere 6 aydan küçük bebekler için yüzde 100 meyve sularından kaçınılmasını, bu tür içeceklerin ilk yılında bir bebeğin diyetinden tamamen kaldırılmasını önerdi.
Oğluna bağımlı anneler evlilikleri olumsuz etkiliyor
Bağlılıkla bağımlılık arasında çok ince bir çizgi bulunur ve çoğu anne çocuğuna ne yazık ki bağımlı bir durumda yaşar. Bu durum zaman zaman ciddi sorunlara yol açarken; uzmanlar oğluna bağımlı annelerin evlilikleri de etkilediği görüşünde…
Seçtiğiniz okul çocuğunuza uygun mu?
Çocuğun okul seçimi aileler açısından büyük önem taşıyor.Okul seçiminin yapıldığı bugünlerde anne ve babalar çocukları için en doğru okulun neresi olduğunu araştırırken; uzmanlar nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda ipuçları veriyor.