Aile » Çocuk

Çocuklar deprem korkusundan nasıl korunur?
Özellikle okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocukların bir deprem olayı sonrasında yaşadığı korkuların, gelişiminde gerileyen davranışlara ve bazı psikolojik problemlere neden olabileceğini belirten Prof. Dr. Nilgün Sarp, deprem felaketini çok normal atlatan çocuklar olabileceği gibi, bu felaketten az etkilenen veya çok etkilenen çocukların da olabileceğini vurguluyor.
Çocuklarda yaz ishali tehlikesi
Yaz aylarında çocuklarda en sık görülen bulaşıcı hastalıkların başında ishaller geliyor. Yoğun sıvı kaybına neden olan ishaller, erken dönemde önlem alınmazsa ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor…
Pika sendromu nedir?
Çocuğunuzu; kil, toprak, bez, boya, kağıt, tuz, kum, saç, pil gibi maddeleri yemeye çalışırken bulduysanız aman dikkat! Bu durum çocuğunuzun bir davranış bozukluğu olan “Pika sendromu”na yakalandığını gösterebilir.
İstanbul’da ücretsiz dondurma şöleni başlıyor!
Süt alerjisi nedeniyle dondurma yiyemeyen çocuklar, ilk kez dondurmayla tanışıyor.
Çocuklarınıza asla söylememeniz gereken 7 cümle
Çocuk yetiştirirken ağzınızdan çıkan her kelimeye dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü size önemsiz gelen veya sadece günü kurtarmak için söylediğiniz en küçük şey bile çocuğunuzun gelişimine etkide bulunabilir. İşte iyi niyetle bile olsa çocuklarınıza asla söylememeniz gereken 7 cümle:
Çocuklar öfkelerini kontrol edebilir mi?
Çocuklarda öfke kontrol sık sık karşılaşılan durumlardan biri. Öfke problemleri tedavisi hem aile hem de çocuk için zor bir dönem. Peki çocuklar öfkelerini kontrol edebilir mi? Öfke kontrolü geçiren bir çocuğa nasıl yaklaşılmalı?
Çocuklarda bu hastalıklara dikkat edin
Özellikle yaz aylarında çocuklarda görülen hastalıklara özellikle dikkat etmek gerekiyor. Peki hangi hastalıklara dikkat emek gerekiyor, bu hastalıklar için neler yapmak gerekiyor diyorsanız vermiş olduğumuz önerilere göz atabilirsiniz…
Mutlu çocuklar yetiştirmenin 7 sırrı
Çocuk yetiştirmek hassas bir tartı gibi. En ufak yanlış bir davranış çocuğunuzun hayatında büyük bir değişim yaratabilir. Dolayısıyla çocuk yetiştirirken ailelerin hareketlerine dikkat etmesi çok önemli. İşte mutlu çocuklar yetiştirmenin 7 sırrı
Çocuklarda tuvalet eğitimi
Tuvalet eğitimi hem çocuklar, hem de ebeveynler için önemli bir dönem… Bu dönemde sizi başarıya taşıyacak en önemli davranış şekli; sabır ve dikkatli bir gözlemci olmak!
Çocuğunuz üstün zekâlı olabilir
Çocuğunuzun davranışları yaşıtlarınınkinden farklı mı? Okula bile gitmeden okuma yazmayı mı öğrendi? Ya da sadece televizyondan görüp farklı bir dilde konuşmaya mı başladı? Bu, sizi korkutmasın. Tüm belirtiler çocuğunuzun üstün zekâlı olduğunun göstergesi…
Çocuklarda yaz hastalıklarına önlem
Artan sıcaklıklar, en çok çocukları etkiliyor. Güneş altında saatlerce kalan, çocuklarda, güneş çarpması, hastalıklar ve yaralanmalar daha fazla görülüyor. Aileler çözümü, çocuğun dışarıda vakit geçirmesini engellemekte buluyor. Oysa ki çözüm basit...
Çocuğun gelişiminde teknolojinin önemi
Günümüzde çocukların teknolojik aletlerle olan iletişimi her geçen gün artıyor. Peki, Türkiye’de çocuklar dijital medyayı nasıl kullanıyor?
Oyun ablası nedir?
Oyun ablası çocuk eğitiminin hem okul öncesi, hem okul döneminde önemli rol oynuyor. Peki oyun ablası nedir? Oyun ablası ne iş yapar? İşte oyun ablası hakkında merak ettiğiniz her şey.
Ailenin ilgisi çocuğun suça itilmesini önlüyor
Çocuğun suça itilmesinde aile faktörünün ve aile eğitiminin önemli olduğunu vurgulayan Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Çocuğuyla ilgili olan ailelerde çocuğun suça itilmesi, istismara uğraması riski azalıyor” diye konuştu.
Çocuk beslenmesinde yaz kriterleri
Pek çok aile, çocuklarının yaz dönemin de sağlıklı beslenmeden uzaklaşmasının sıkıntısını yaşıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Altay Yücel, çocuk beslenmesinde yaz döneminde dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.
Çocuk gelişiminde 2 yaş dönemine dikkat
Çocuk-Ergen Psikoterapisti Uzman Psikolog Merve Demir 2 yaş döneminin çocuk gelişiminde en etkili dönemlerden biri olduğunu dolayısıyla bu dönemde iletişime dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.
Çocuklar yazın en çok bu hastalıklara yakalanıyor
Vücutta kırmızı renkli beneklerle kendini gösteren cilt döküntüleri birçok kişinin çocukluk döneminde yaşadığı şikâyetlerden biridir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ferit Durankuş, çocuklarda en sık görülenler hastalıklar hakkında önemli bilgiler verdi.
Çocuk düşmelerini göz ardı etmeyin
Çocukların düşe kalka büyümesi normal ancak yaralanmaların ciddiyetine göre önlem alınması gerekiyor. Ne yazık ki doktorlar bile ölümcül olabilecek problemleri göz ardı edebiliyor.
Çocuklarda dikkat edilmesi gereken davranış problemleri
Çocukları hem doğru hem de mutlu yetiştirmek düşünüldüğü kadar kolay olmayabiliyor. Dolayısıyla bu konuda ailelere büyük iş düşüyor. İşte çocuklarda dikkat edilmesi gereken davranış problemleri
Bırakın çocuklarınız keşfetsin
Çocukların yaz tatilinde eğlenerek öğrenmesi ve bilgilerini taze tutabilmesi için ailelere büyük görev düşüyor. Çocukların bu dönemi daha çok bilime yönelerek geçirmesi faydalı olabilir. Peki ama nasıl?
Çocuklarda skolyoz nasıl anlaşılır?
Aileler skolyozu nasıl anlayabilir? Skolyoz hakkında dikkat edilmesi gerekenleri anlatan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Yunus Atıcı, skolyozun nasıl tespit edileceği hakkında da bilgi verdi.
Çocuklarda uyku sorununa karşı uzman önerileri
Bebeklik, erken çocukluk, okul çağı ve ergenlik dönemlerinin tümünde uyku sorunlarına sık rastlanılmaktadır. Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ferit Durankuş, çocuklarda iyi uykuya yönelik önerilerde bulundu.
Çocukların sağlığını tehlikeye atan şeyler
Çocukluk en güzel dönem ve bütün aileler çocuklarını mutlu etmek için ellerinden geleni yapıyor. Fakat bazen bu durum hiç farkında olmadan sorunlara yol açabilir. İşte çocukların sağlığını tehlikeye atan 5 davranış:
Toprak, taş, cam ve sabun yemek neyin belirtisi?
Besin maddesi olmayan toprak, taş, kireç, cam ve sabun gibi nesneleri yemek ya da yalamak şeklinde ortaya çıkan Pika Sendromu, en çok çocuklarda görülüyor.
Kulak ağrısının sebebi bu olabilir!
Basit bir kulak ağrısı en kötü neden kaynaklanabilir? Kulak ağrısıyla hastaneye giden çocuğun kulağından çıkanlar herkesi şoke etti.