Aile » Çocuk

Bebek ve çocuklar için detaylı aşı takvimi
Aşı toplum sağlığının düzgün bir şekilde devam ettirilmesi açısından oldukça önemlidir. Özellikle bebeklik ve çocukluk çağında aşı yaptırılmasının toplum sağlığı açısından önemi oldukça büyüktür.
3 günde tuvalet alışkanlığı nasıl kazandırılır?
Bilindiği üzere çocuklara tuvalet alışkanlığı kazandırmak oldukça zorlu ve uzun bir süreçtir. Ancak inanıyoruz ki size önereceğimiz bu yöntemle süreci biraz olsun kolaylaştırmak mümkün.
Kafatasındaki yarık her geçen gün büyüyor
6 yaşındaki çocuğun kafatasındaki yarık karşısında doktorlar ne bir teşhis koyabiliyor, ne de bir tedavi uygulayabilir.
Çocuğunuza cinselliği anlatma yolları
Çocuğunuz ile cinsellik hakkında konuşmak rahatsız edici olabilir. Çocuğunuzu cinsellik hakkında doğru bir şekilde bilgilendirmek için bu tüyolar size yardımcı olacaktır...
Ölen annesiyle 2 gün aynı evde yalnız kaldı
3 yaşındaki çocuk, astım krizi geçirerek ölen annesiyle 2 gün boyunca aynı evde yalnız kaldı.
Jakuzi yüzünden yaşam mücadelesi veriyor
4 yaşındaki kız annesiyle jakuzide keyif yaparken bir anda çığlık çığlığa ağlamaya başladı. Korkunç olaydan küçük kız yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor.
Çocuğunuzun konuşması için neler yapılmalı?
Konuşma uzmanlarının önerdiği bu yöntemler sayesinde çocuğunuzun ilk kelimesini beklediğinizden daha önce duyabilirsiniz...
Boy kısalığının sorumlusu tiroitleri olabilir!
Çocuklarda meydana gelen tiroitlerin az çalışması problemi, boy kısalığına ve gelişme geriliğine neden olabilir.
Reçetesiz ilaç hayatını kararttı
10 yaşındaki çocuk kendini iyi hissetmediğini söyleyince ailesi, evde bulunan bir ateş düşürücü ilaç verdi ancak bunun neredeyse çocuklarının hayatına mal olacağından habersizlerdi.
Okul öncesi kahvaltının önemi
Sabahları okula gitmeden önce yapılan kahvaltının okul performansını ileri derecede etkilediğini biliyor musunuz?
Nur topu gibi narsist bir çocuğunuz oldu!
Narsist kişilik bozukluğu temelleri genellikle çocukluk dönemlerinde meydana geliyor.Peki, narsistlik belirtileri nelerdir? Çocuğum narsistse nasıl davranmam gerekir? Diye merak ediyorsanız size vereceğimiz önerilere göz atabilirsiniz.
Çocuklarda altını ıslatma hastalık habercisi mi?
Altını ıslatan çocuğunuza kızıp bağırmayın. Çünkü bilimsel araştırmalar, altını ıslatan çocukların bu davranışlarının arkasında ciddi hastalık belirtilerinin olabileceğini belirtiyorlar.
Elanur'un beklediği yardım geldi
Aydın'da odasına kurulan oksijen cihazıyla yaşama bağlanan epilepsi hastası 13 aylık Elanur bebek için yardım eli uzandı.
Çocuklarınız bu hareketleri yapıyorsa dikkat!
Çocuğunuz ders çalışmakta zorluk çekiyorsa ve sürekli hareket halindeyse ‘’ çocuğum yaramaz’’ diyerek kestirip atmayın! Bu sorunlar ilerde ciddi problemlere ruhsal çöküntülere neden olabilir.
Çocuklarda gözlerini kısarak bakmaya dikkat!
Gözlerini kısarak bakmaya başlayan 6 yaşındaki kızın anne ve babası çok fazla tabletle oynadığını düşünerek önemsemedi. Küçük kızın gözleri kayınca hastaneye götüren aile, teşhis karşısında şoke oldu.
Uzmanların çocuk yetiştirme tüyoları
Çocuğunuzun büyüyünce iyi bir insan olması için Harvard Üniversitesindeki uzmanlardan gelen çocuk yetiştirme yöntemlerini sizler için sıraladık...
Şapkası küçük kızı öldürüyordu
5 yaşındaki küçük kız okul bahçesinde oynarken şapkasının ipi boynuna dolandı ve asılı kaldı.
Bir çocuklarını daha kaybetmek istemiyorlar
Daha önce bir çocukları SMA hastalığı yaşamını yitiren Koparal ailesi, aynı hastalıkla mücadele eden kızları Firdevs'i de kaybetmek istemiyorlar...
Süper baba olmak isteyenlere öneriler
Çocuk yetiştirmede her ne kadar anneye, babaya kıyasla büyük görevler düşse de babada önemli bir faktördür. Babayla yaşanan ilişki, çocukların kişilik ve cinsel kimlik gelişiminden, gelecekte üstlenecekleri toplumsal rollere kadar pek çok konuda belirleyici oluyor.
Çocuklara sebze ve meyveleri sevdirecek 5 yöntem
Çocuğunuza bir türlü sebze yediremiyorsunuz değil mi? Cevabınız evetse bu yöntemler tam size göre…
Tatil sonrası çocuğun okula uyumunu kolaylaştırmanın yolları
Yarıyıl tatili bitmek üzereyken okula dönen çocukların okula uyumunu kolaylaştıran yöntemleri Pedagog & Klinik Psikolog Sevil Yavuz anlattı.
Bekar babalardan göz yaşartan paylaşımlar
Baba olmak her zaman zordur ancak bekar bir baba olduğunuzda, özellikle hiçbir fikriniz yokken kız çocuğunuzla yalnız başınıza kaldıysanız ekstra zor hale gelir. Ancak bazı bekar babalar bu işin üstesinden gelmek için büyük çaba harcıyor.
Hiperaktif çocuklar için yapılması gerekenler!
Hiperaktif çocukların hakimiyetini sağlamak oldukça zordur. Peki disiplini nasıl sağlamalıyız?
3 yaşa kadar konuşmuyorsa dikkat!
Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlknur Maviş, 36 aya kadar konuşamayan ya da konuşma bozukluğu çeken çocuklarda şüphelenilmesi gereken bir durum olduğunu ancak bu durumun en iyi ilacının aile olduğunu vurguladı...
Çocuklarınızın tuvalet eğitimini renklendirin
Uzmanlar, çocuklarda tuvalet eğitiminin 18. Aydan itibaren başlanması gerektiğini ve bu eğitimin eğlenceli bir şekilde yapılması gerektiğinin altını çiziyor.