Aile » Ergenlik

Flakka ve uyuşturucu bağımlılığına dair her şey
Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Gül Eryılmaz son dönemlerin en sık konuşulan zehri Flakka ve uyuşturucu bağımlılığı ile ilgili sorularımızı yanıtladı.
Erken ergenlik boy kısalığına neden oluyor
Erken ergenlik boy kısalığına neden olurken, çocukların psikolojisini bozuyor.
Doğru nefes sınav stresinden koruyor
Göğüsten nefes almak vücudu strese sokuyor. Bebek ve çocuklar gibi karından nefes almak ise yeterli ve kaliteli oksijen alınmasını sağlıyor ve stresi azaltıyor.
Sınav başarısını arttırmanın 10 yolu
Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) yaklaşırken sürenin azalması öğrencilerde performans kaygısını artırıyor. Sınavda başarılı olmanın yolu ise kaygıyı yönetebilmekten geçiyor.
LYS öncesi öğrenciler nasıl beslenmeli?
Özellikle bağışlıklığı güçlendirecek besin tüketiminin önemine dikkat çeken uzmanlar, dikkat dağınıklığı yaratacağı için kafeinden uzak durulması gerektiğini söylüyor.
Farklı ülkelerde ilk adet gelenekleri
Dünyanın farklı ülkelerinde ilk kez adet olan genç kızlar için oldukça şaşırtıcı gelenekler uygulanıyor.
Omurga eğriliğinin sebebi skolyoz olabilir
Skolyoza ait ilk bulgular çocukluk çağında ortaya çıkıyor
Ergenlikte intihar etme eğilimi neden kaynaklanıyor
Son zamanlarda haberlerde ergenlik dönemindeki gençlerin intihar haberlerine sıklıkla rastlar olduk. Peki bu dönemde intihar etme eğilimi neden kaynaklanıyor?
Erken yaşta diyet genç kızlarda riski arttırıyor
Yeni yapılan bilimsel araştırmalara göre, bir kadın diyet yapmaya ne kadar erken yaşta başlarsa, gelecek yaşantısında erken diyet yapmaya bağlı bazı sağlık problemleri yaşama riski o kadar yüksek.
Ergenlikte dışlananlar daha çok estetik yaptırıyor
Psikiyatrist / Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Emre Tan ergenlikte dışlanmanın psikolojiyi nasıl etkilediğini açıkladı.
Baş ağrısı sandılar ama ölümden döndü
14 yaşındaki çocuk okula gitmek için hazırlanırken bayılınca hastaneye kaldırıldı. Doktorlar bile migren sandı ama çocuk neredeyse ölüyordu.
DEHB Tedavi edilirse suç oranı azalır mı?
9. Uluslararası Psikofarmakoloji Kongresi & 5. Çocuk ve Ergen Psikofarmakolojisi Sempozyumu’nda çocuk ve gençlerde Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) ile suça karışma ilişkisi değerlendirildi.
Önemli olan TEOG değil aile ilişkileriniz
Yrd. Doç. Dr. Ş. Güliz Kolburan'dan TEOG'a girecek öğrencilere ve ailelere önemli uyarılar...
Stres çarkı nedir? (Stres çarkı nasıl yapılır?)
Stres çarkı son zamanlarda tüm gençlerin konuştuğu trendlerden biri. Stres çarkı, adından da anlaşılacağı gibi stresi aldığına inanılan elde döndürülen bir çarktır. İşte stres çarkı hakkında merak ettiğiniz her şey…
Bağımlılıktan kurtaran yöntem nedir?
Bağımlılıktan kurtulmanın en etkili yöntemi bireyselleştirilmiş tedavi
Sosyal medya çılgınlığı yüzünden yaşam mücadelesi veriyor
Özellikle ergenlik dönemindeki öğrenciler arasında yayılmaya başlayan, silgiyle yapılan sosyal medya çılgınlığı yüzünden 13 yaşındaki bir öğrenci yaşam mücadelesi veriyor.
YGS'ye hazırlık için neler yapılmalı?
Üniversiteye girişte ilk basamak olan Yüksek Öğretime Giriş Sınavı (YGS) için öğrenciler ve veliler gün saymaya başladı.
Ergenlikte davranış değişiklikleri tümör belirtisi
Gençlerde beyin tümörleri aylar boyunca fark edilmiyor çünkü belirtileri ergenlik döneminde olan hormon dalgalanmaları ve sınav stresiyle karıştırılıyor.
Uzmanlar yeni sosyal medya çılgınlığına karşı uyardı
Sosyal medyada yakın zamanda yayılmaya başlayan çılgınlık, çocukların vücudunda kalıcı izlere ve sinir hasarına yol açıyor.
Kanserli ikiz kardeşinin ağrılarını hissetti
Biri sağ, biri sol dizinde ağrı hisseden 14 yaşındaki ikiz kardeşlerden birine kanser teşhisi konulurken diğerinin tesadüfen aynı ağrıları hissettiği anlaşıldı.
Çocuklarda ergenlik döneminde dikkat edilmesi gerekenler
Ergenlik döneminin, değişimlerin oldukça fazla olduğu bir dönem olduğunu belirten Uzman Psikolog Merve Demir, ailelerin çocuklarda ergenlik dönemine dikkat etmesi gerektiğini söyledi.
12 yaşındaki çocuktan patatesle hayat dersi
Yeterince çabalarsak aslında pek çok şeyden bir anlam çıkabiliriz. İşte 12 yaşındaki bir çocuğun patatesle herkese verdiği hayat dersi...
Ergenliğe hazır mısınız?
Pediatrik Endokrinoloji Uzmanı Dr. Aliye Sevil Sarıkaya, ergenlik dönemiyle ilgili önemli bilgiler verdi.
Kızının selfieleri taklit etti ortaya bunlar çıktı
Komedyen Chris Martin isimli baba kızının paylaştığı seksi selfielerden rahatsız olunca onu bundan vazgeçirmek için aynı pozları verme yolunu seçince ortaya bu kareler çıktı.
Facebook ergenlerde depresyon sebebi
Uzman Psikolog Filiz Yakmaz Basılgan, Facebook’ta çok fazla vakit geçiren çocuklarda ve ergenlerde depresyon belirtilerinin görüldüğüne dikkat çekti. Facebook bakın gençleri nasıl etkiliyor...