Aile » Hamilelik

Gebelikte parmaklarda ağrı ve uyuşmaya dikkat!
Gebelik esnasında ellerinizde karıncalanma,uyuşma ve ağrı varsa bunun sebebi “karpal tünel sendromu” olabilir. Kadın hastalıkları Doğum Ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr.Betül Görgen konu hakkında bilgiler verdi.
Gebelikte yaşanan ağrılar
Gebelikte anne adaylarının en sık yaşadığı sorunlardan biri ağrılardır. Peki bu ağrılar için ne yapmak gerekir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Gökçenur Gönenç, gebelikte yaşanan ağrılar konusunda önemli bilgiler verdi.
Erken doğum riskine karşı alınacak önlemler
40 hafta süren hamilelik sürecinin çeşitli nedenlerden dolayı erken doğumla sonuçlandığı durumlar yaşanabiliyor. Bebeğin sağlığını riske atabilen erken doğumu önlemenin yolu ise hamileliğin ilk günlerinden itibaren düzenli sağlık kontrollerini aksatmamaktan geçiyor.
Gebelikte mide yanmasından kurtulmanın yolları
Gebelikte mide yanması ve ekşimesi her anne adayının karşılaştığı bir sorun. Ancak alacağınız bazı önlemlerle mide yanmasından kurtulmak mümkün. İşte gebelikte mide yanmasından kurtulmanın yolları:
Hamilelikte abur cubur yiyen annenin çocuğu depresif olur
Gebelik sırasında abur cubur gıdalara karşı duyulan istekle baş etmek zor olabilir. Ancak araştırmacılar gebelikleri sırasında abur cubur yiyen annenin çocuğunun depresif olduğunu söylüyor.
Serena Williams büyüyen karnını her fırsatta sergiliyor
Bebeğini kucağına almaya hazırlanan Serena Williams, geçtiğimiz günlerde Vanity Fair için çırılçıplak hamilelik pozları vermişti. Ünlü raket yine paylaştığı Instagram fotoğraflarıyla dosta düşmana büyüyen karnını sergiledi.
Hamileler sıcaklarda bunlara dikkat etmeli
Sıcaklar havalar en çok yaşlıları ve hamileleri etkiliyor. Hamileler için geçen zorlu 9 ay bu havalarla birlikte iyice güç hale geliyor. Ancak sıcaklarla başa çıkmanın yolları da mevcut. İşte hamilelerin yapması gerekenler:
Gebelik oranı artarken düşük oranı azalıyor
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Gurur Polat kısırlık tedavisi hakkında bilgi verirken gebelik oranının artış gösterirken düşük oranının azaldığını söyledi.
Bebeğin cinsiyeti nasıl belirlenir?
Bebeğin cinsiyetini belirlemek için çeşitli kocakarı yöntemleri uygulanır. Bunların arasında yatağın altına tahta bir kaşık veya pembe bebek giysileri koymak gibi absürd inançlar yer alıyor. Ancak bir anne bebeğinin kız olması için çok ilginç bir yöntem denedi.
Hamileyken alkol içerseniz ne olur?
Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Dr. Nuh Yılmaz, genetik faktörlerin yanı sıra hamilelik sırasında annenin; beslenmesi, kullandığı ilaçlar ve sağlıklı yaşam kurallarına hangi ölçüde uyduğu bebeğinin kalp sağlığını etkilediğini söylüyor.
Ultrasonda görünen vahşi hayvan şok etti!
Bebeğini ultrasonda ilk gördüğünüz an her zaman özeldir. Ancak bir çift için 20 haftalık bebeklerini ultrasonda gördükleri an şoke ediciydi.
Hamilelikte burun kanaması neden olur?
Hamilelikte birden bire başlayan burun kanamaları anne adayını endişelendirir. Peki gebelikte görülen burun kanamalarının sebepleri nelerdir?
Hamilelikte diş sağlığı ve tedavisi
Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Parvana Seyidova, hamilelik döneminde ağız ve diş sağlığı hakkında merak edilenleri anlattı.
Yaz gebeleri için uyarılar
Yaz ayları özellikle anne adayları için daha zor geçiyor. Aşırı sıcaklardan kaçınması gereken hamileler için önemli uyarılar geldi.
Anne adayının uzak durması gereken deniz ürünleri
Anne adayları hamilelikleri süresince ne yememeleri gerektiğini, hangi besinlerin bebeğe zarar vereceğini merak ediyor. Özellikle deniz ürünleri oldukça kafa karıştırıcı. Peki anne adayının hamilelikleri süresince uzak durmaları gereken deniz ürünleri hangileri?
Hamilelikte diş ağrısı için tavsiyeler
Hamilelikte diş ağrısı varsa ne yapılmalı? Hamilelikte diş ağrısı ve çürük bebeği nasıl etkiler?
6 aylık gibi görünen yeni doğmuş bebek
Chrissy Corbitt, adında genç kadın 9 ay boyunca kocaman bir göbekle dolaştı. Dokuz ayın sonunda ise dünyaya gelen bebeği görünce inanamayacaksınız.
Aspirin sayesinde çocuk sahibi oldu
35 yaşındaki kadın iki kez düşük yaptıktan sonra ümidini kaybetmişti ki doktorunun verdiği aspirin sayesinde sağlıklı bir şekilde doğum yaptı.
İnanılmaz hamilelik
41 haftalık hamile anne adayı doktora güvenmediğinden kontrole gitmiyordu. Geçtiğimiz aylarda doktora gittiğinde ise muayene edilince doktorlar bile gördüklerine inanamadılar.
Gebelikte oruç tutmak zararlı mı?
Gebelik döneminde oruç tutmak bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Ümmühan Molak Avcı, bu dönemde anne adayının sık sık ve küçük porsiyonlar halinde beslenmesi gerektiğini söyledi.
Su altında nefes kesici hamilelik fotoğrafları
Kutsal hamilelik anlarını sonsuza dek hatırlamak isteyen anne adayları, hamileliklerini çeşitli konseptlerle ölümsüzleştiriyor. Hamile fotoğrafçılığı gittikçe popülerleşirken yaratıcı konseptler doğuyor. İşte Adam Opris'in muhteşem su altı çekimleri:
Hamilelikte hangi vitamini kullanmalıyız?
Gebelikte kullanılan Omega-3 bebeğin IQ’sunu artırıyor
Hamilelikte mide bulantısına taze hindistan cevizi
Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli, hamilelik döneminde mide bulantısı sorunu yaşayan anne adaylarının Taze Hindistan Cevizi ile eski, mutlu günlerine dönebileceklerinin müjdesini veriyor.
Hamileler oruç tutabilir mi?
Ramazan'da hamilelerin oruç tutması sağlıklı mıdır?
Anne adayları tedbirinizi alın!
Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre, havaların sıcaklığı, hamileliğe bağlı şeker hastalığı tehlikesini direkt olarak etkiliyor.