Sağlık

AİDS nedir? AİDS'in belirtileri nelerdir?
AİDS, HIV adındaki mikrobun neden olduğu, kan yoluyla ve cinsel ilişki sırasında bulaşan bir hastalıktır. Bu virüs, vücuda girdiğinde hastalığa karşı direnç göstermemizi sağlayan bağışıklık sistemimizi yok eder. AİDS’in belirtileri nelerdir?
Altın kanser tedavisinde mi kullanılacak?
İskoçyalı bilim insanları, küçük olan altın tanelerinin kanser tedavisinde kullanılabilmesi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundular.
Sadece birkaç damlası sigara isteğini kesecek
Sigarayı bırakmak için her türlü bitkisel ve kimyasal yöntemi denediğiniz halde sonuç alamıyorsanız size vereceğimiz yöntemi deneyebilirsiniz. İşte sadece birkaç damlasını pamuğa damlatıp koklamanızla sigara isteğinizi geçirecek olan bitkisel yöntem…
Böbrek taşını düşüren ilginç yöntem
Böbrek taşı hastalığı, oldukça sıkıntılı ve ağrılı bir süreç olarak bilinir. Ancak birazdan vereceğimiz yöntemi uygulayanlar böbreklerindeki taşlardan ve kumlardan kısa süre içerisinde kurtulduklarını söylüyorlar. İşte böbrek taşlarını düşüren o ilginç yöntem…
Sistein nedir?
Sistein, yiyeceklerle dışarıdan alınan ve vücudun kendiliğinden üretemediği bir protein yapıtaşı yani aminoasittir. Peki sistein ne işe yarar?
Çene altında beze neden olur?
Çene altında oluşan beze, birçok nedenden kaynaklanmış olabilir. Bu bölgeye herhangi bir darbe söz konusu değilse, ilk olarak üst solunum yolu enfeksiyonu ve çeşitli enfeksiyon hastalıkları akıllara gelir. Ancak çene altında beze, bazen önemli hastalıkların da habercisi olabilir.
Memeden neden süt gelir?
Memeden süt gelmesinin nedeni nedir? Memeden süt gelmesi neyin belirtisi? 18 yaşındaki bir genç kız hamile olduğundan korkarken korkunç hastalığa yakalandığını öğrendi.
Varis neden olur?
Varis, bacaklarda ağrı, özellikle gece gelişen kramplar, şişme, kaşıntı, ciltte renk değişikliklerine oluyor… Hayat kalitesini de düşüren varis oluşumuna yol açan nedenler hangileri?
Diz kireçlenmesi neden olur, nasıl geçer?
Diz eklem kireçlenmesi neden olur? Kilo vermek diz kireçlenmesi yapar mı? Diz eklem kireçlenmesi nasıl geçer?
Antibakteriyel sabunlar bebeğe zarar veriyor
Sabunlardaki bazı maddeler anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkiliyor
Kavun çekirdeği suyunun inanılmaz faydaları
Kavun içerdiği zengin vitamin mineral içeriğiyle sağlığımıza oldukça faydalı bir besin. Ancak b vitamini ve iyot zengini olan kavun çekirdeği de sağlığımıza birçok fayda sağlıyor. İşte kavun çekirdeği suyunun sağlığımıza olan faydaları…
Doğuştan vajinası olmayan kadın
Doğuştan vajinası olmayan genç kadın, 22 yaşına kadar hayatının en zor günlerini yaşadı. Şimdi bir erkek arkadaşı olan genç kadın, ameliyat olmak ve her normal kadın gibi yaşamak istiyor…
O madde rahim kanseri riskini %22 arttırıyor
Yapılan araştırmalara göre mantar,böbrek, karaciğer ve kabuklu deniz canlılarında yaygın bulunan bir madde rahim kanseri riskini %22 arttırıyor
Sarımsağın bilinmeyen faydaları
Mutfağınızdan eksik etmemeniz gereken ''süper gıda'' sarımsaktan sadece yemeklerinizde değil kişisel hijyenden evdeki birkaç pratik yönteme kadar birçok alanda yararlanabilirsiniz. İşte size yol gösterecek birkaç ipucu
Dikkat eksikliği (ADHD) ve hiperaktivite belirtileri nelerdir?
ADHD toplumun yüzde 4 ila 8’inde görülen, çoğunlukla nörolojik tabanlı, kronik bir gelişim bozukluğu. ADHD’nin belirtileri neler? Tedavisi var mı?İşte yanıtları…
Yıllarca belirti vermeyen virüs: Human Papilloma nedir?
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar deyince aklınıza ilk olarak HIV ve AIDS geliyor değil mi? Ancak birazdan açıklayacağımız Human Papilloma virüsü hem daha yaygın hem de uzun yıllar boyunca önemsenmeyecek belirtiler ya da hiçbir belirti vermeden meydana geliyor. Bu virüsün ne olduğunu merak etmeye başladıysanız hemen açıklayalım…
Piknikte besin zehirlenmesine dikkat
Pikniklerin besin zehirlenmelerinin en sık meydana geldiği alanlardan biri olduğuna işaret eden Dr. Sinan Akkurt, özellikle et ürünlerinin az pişmiş, içi çiğ kalmış ya da yanık halde tüketilmemesi konusunda mangalcıları uyardı.
Bağırsak tüberkülozuna dikkat!
Kolorektal cerrahi ve proktoloji (bağırsak ve makat hastalıkları) alanında çalışan Prof. Dr. Korhan Taviloğlu, bağırsak tüberkülozunu anlattı.
Cinsel saldırılara karşı hayat kurtaran yöntem
Yapılan araştırmalara göre ülkemizde her 4 saatte bir 1 kadın tecavüze uğruyor. ABD’de ise durum daha içler acısı. ABD ‘de 98 saniyede bir cinsel saldırı olayı yaşanıyor. Bu durumun önüne geçebilmek için MIT Media Lab. çalışanı Manisha Mohan, hayat kurtaran bir yöntem geliştirdi. İşte cinsel saldırılara karşı hayat kurtaran o yöntem…
Vücudunuzda hormonal bozukluk mu var?
İnsan vücudunun gelişimi büyük ölçüde hormonların fonksiyonuna bağlıdır. Bu küçücük sinyal molekülleri ruh halimiz, duygularımız, davranışlarımız ve hatta görüntümüzü bile etkiler. Peki vücudunuzda hormonal bozukluk olup olmadığını nasıl anlarsınız? İşte belirtiler:
Pinguekula nedir?
İsmi belirtilmeyen bir hastanın gözündeki pinguekulanın boşaltıldığı görüntüler internette tıklanma rekorları kırdı. Peki pinguekula nedir?
Rutin aktiviteler için en uygun saatler neler?
Araştırmacıların 1000 sağlıklı kişi üzerinde kişilerin vücut saatlerini izlemeye yönelik yaptıkları çalışmaların sonuçları rutin aktivitelerin vücut saatine göre planlanması gerektiğini gösteriyor.
Narsist kişilik bozukluğu nedir?
Narsist kişilik bozukluğuna sahip kişiler, benmerkezci ve kibirli düşünme ile buna uygun davranış kalıpları taşıyan, diğer insanlara karşı empati kurmaya ve onları düşünmeye ihtiyaç duymayan, kendilerine aşırı hayranlık duygusu besleyen insanlardır. Peki narsist kişilik bozukluğu nasıl ortaya çıkar? Tedavisi var mıdır?
Boy uzatma yöntemleri nelerdir?
Çoğu insan boyunun kısa olmasından şikâyetçi… Boy uzatma yöntemleri nelerdir, boy uzatmak için neler yapmak gerekir diyorsanız bütün sorularınızın cevabını bu makalemizde bulabilirsiniz.
Her gün bir avuç badem yerseniz ne olur?
Bademin birçok faydası olduğu bilinen bir gerçek. Yapılan araştırmalar, sadece 43 gr badem tüketmenin bile vücuda iyi geldiğini kanıtladı.