Sağlık

Bayram ikramları diş çürüğüne neden olabilir
Bayram dönemlerinde ağız ve diş sağlığı normalden daha fazla özen gerektiriyor. Çünkü oruç sürecinin ardından tam anlamıyla ziyafete dönüşen bayramlarda aşırı besin tüketimi, vücut sağlığı kadar ağız sağlığını da olumsuz yönde etkiliyor.
Yüzerken kulak enfeksiyonu riskine karşı önlem alın
En çok yazın rastlanan dış kulak yolu enfeksiyonları, kulak ağrısına yol açıyor. Uzmanlar bu yüzden yüzme esnasında kulak tıkacı ve yüzücü başlığı kullanmayı öneriyor.
Aşırı terliyorsanız bu kariyerinizi etkileyebilir
Göğüs Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Gün Murat Eyüboğlu, aşırı terlemenin sosyal hayatınızı ve kariyer tercihlerinizi etkileyebileceğini bu yüzden mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini söylüyor.
Havuz suyundaki kimyasallar kör edebilir
Yaz aylarının başlamasıyla yapılan tatil planları bazen kötü sonuçlara sebep olabiliyor. Op. Dr. Levent Akçay özellikle lens takan insanların gözlerinde oluşabilecek sorunları engellemek için havuza girerken lens kullanmamalarını öneriyor.
Evde diş taşı nasıl temizlenir?
Genellikle hepimizin ortak bir sorunu olan diş taşlarını temizletmek için gerekli özeni göstermiyoruz. Aslında evde yapacağınız bir kaç yöntemle diş taşlarınızın temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Peki, evde diş taşı nasıl temizlenir?
-30 derecede sızıp kalınca parmakları dondu
18 yaşındaki genç adam -30 derecede evinin yakınlarında sızıp kalınca donarak ölmekten son anda kurtuldu.
Yumruğu 90 sn boyunca sıkmanın ilginç faydaları
Amerikalı psikologlar sağ ve sol yumruğu 90 sn boyunca sıkmanın faydalarını açıkladı. İşte yumruğu 90 sn boyunca sıkmanın faydaları…
Vitiligo hastası genç kızdan muhteşem fotoğraflar
Bir zamanlar saklamak için elinden geleni yaptığı vücuduyla artık gurur duyduğunu söyleyen 21 yaşındaki genç kız, paylaşımlarıyla diğer vitiligolulara özgüven aşılıyor.
Candida mantarı nedir?
Vücutta çoğalan bir mantar türü olan Candida mantarı, her organizma gibi yararlıdır. Peki Candida mantarı nedir? Ne zaman tehlikeli olur?
Keten tohumunun cilde ilginç faydası
Keten tohumu, her derde deva bitkilerden biri. Hem kolay bulunur olmasıyla hem de lezzetli tadıyla birçok atıştırmalığın da ana malzemesi. Peki keten tohumunun cildiniz için de mükemmel bir ilaç olduğunu biliyor muydunuz?
Uçakla tatile giderken omurganızı korumayın
Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Ramazan Sarı, uçak yolculuklarında omurga sağlığını korumak için alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.
Kolesterol seviyesini azaltmak için 10 gıda
Az spor yapan ve daha çok fast-food ile beslenen Amerikalılarda yüksek kolesterolün yaygın olduğu biliniyor. Ancak iyi haber de var; yüksek kolesterol doğru besinler ve egzersizlerle azalabilir.
Bağımlılık ile nasıl savaşmalıyız?
Bağımlılıkla savaşta aile soğukkanlı olmalı!
Bacağındaki morluğun sebebi şok etti!
Baharın gelmesiyle birlikte böcekler de saklandıkları yerlerden çıkmaya başlıyorlar. Böcekler sadece içimizi ürperten yaratıklar gibi görünse de aslında hafife alınmamaları gerekiyor. Küçük bir böcek ısırığı ölümcül sonuçlanabilir.
Ayakları buzlu suda bekletmenin faydaları
Bu yöntemi uygulayanlar ayaklarını sadece 15 sn buzlu suda beklettiklerinde çok faydalı sonuçlar aldıklarını söylüyorlar. Kulağa biraz tuhaf ve soğuk geliyor ancak güneşin yüzünü göstermeye başladığı şu günlerde pekte kötü bir fikir gibi durmuyor.
Açık büfe ve piknikte hazırlanan yiyecekler zehirleyebilir
Yazın gelmesiyle birlikte artan piknik, mangal başı organizasyonlarında hazırlanan yemekler tehlike saçabiliyor. Açık büfe de bir o kadar tehlikeli…
Soğan kabuklarını atmayın
Soğanı salçayla kavurduktan sonra her yemeği yapabilirsiniz. Peki kabuklarını çöpe mi atıyorsunuz? Bu haber alışkanlıklarınızı değiştirecek…
Sıcak havalarda kalbe dikkat!
Yaz aylarında her zamankinden daha fazla sıvı kaybederiz. Bu durum kan basıncında düşmeye ve kalbin daha hızlı atmasına neden olur. Sıcak havalarda kalbinize dikkat edin.
Sünnette değişim rüzgârı
Sünnet deyince Türkiye’de akla gelen ilk isim olan Kemal Özkan’ın ikinci kuşak temsilcisi, üroloji uzmanı Doç. Dr. Levend Özkan, sünnet sezonu arifesinde zaman içinde yaşanan farklılıkları anlattı.
Salmonella belirtileri nelerdir?
Prof. Dr. Tayar, "Gıda zehirlenmesi yapan bakterinin (salmonella) kendisidir. Kanatlı ürünü veya bulaşmış bir gıdayı tüketen kişilerde ishal, kusma ve bulantı şikayetleriyle ortaya çıkan bir zehirlenmedir." dedi.
Meme kanserinin belirtileri nelerdir?
Kadınlarda görülen kanserler arasında ilk sırada meme kanseri yer alıyor. Erken tanı için bu tehlikeli hastalığın verdiği belirtilerin neler olduğunu Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Süheyla Bozkıran anlattı.
Islak mayo mantar sebebi
Yaz aylarında serinlemek için tercih edilen havuzlar çoğu zaman mikropların üremesi ve taşınmasında başrol üstleniyor. Peki artan yaz enfeksiyonlarından korunmak için neler yapabiliriz?
Seyahatlerde sindirim sisteminizi korumanın yolları
Seyahatlerde uzun süre hareketsiz kalınması ve sıvı tüketiminin azalması gibi faktörler sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden oluyor. Uzman hekimler, bu süreçte takviye probiyotikleri öneriyor.
Yılan sokmasına ilk yardım nasıl yapılır?
Havalar ısındıkça yılan sokmalarında zehirlenme gibi tehlikeli bir durum oluştuğunda ne yapmalı, ilk yardım nasıl olmalı Dr. Koray Akay’a sorduk.
Doğduğunuz ay hangi hastalıkları tetikliyor?
Mevsimlerle birlikte değişen güneş ışıklarının hastalıkları da etkilediğini söyleyen bilim adamları, doğulan ayın bazı hastalıkları tetikleyebildiğini açıkladı. Peki siz doğduğunuz aya göre hangi hastalıklara meyillisiniz?