Diyet » Sağlıklı Beslenme

Tatlıların üzerine tarçın serpiştirin
Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan bayramı sağlıklı geçirmek için nasıl beslenmemiz gerektiğini anlattı, önemli önerilerde bulundu.
Diyet yapanlar için Ramazan'da beslenme önerileri
Ramazan ayında öğün sayısı azaldığından diyet yapan kişilerin beslenme düzeni de değişebilir.
Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almamak için…
Sigarayı bırakanlar sonrasında iştahlarının açılmasından ve kilo almaktan endişe ediyor. Beslenme ve diyet, fitoterapi uzmanı Şeyda Sıla Bilgili uyarılarda bulundu.
Bu besinler çok çabuk acıktırıyor
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Serap Yalın “Sağlıklı kilo vermek ve sağlıklı kilomuzda kalarak, dinç ve hayat dolu ve enerjik yaşamak istiyorsak, düşük glisemik indeksli karbonhidratları ve bozulmamış yağlar tüketilmeli." dedi.
Kansere karşı hurma ve hurmanın faydaları
Gıda Mühendisi Melek Yılmaz, araştırmasında hurmanın sıra dışı özellikleri hakkında şu bilgileri verdi:
Muzun üzerindeki kılçıkların bilinmeyen faydası
Muz üzerinde bulunan ve genelde ayıklanan kılçıklar, aslında muz yiyebiliyor olmamızın en büyük sebebi. Çünkü...
Birlikte tüketilmemesi gereken meyveler ve atıştırmalıklar
Meyveler sağlığımız için birçok fayda sağlar ancak bazı meyveleri beraber veya çeşitli atıştırmalıklarla tükettiğinizde size fayda yerine zarar verebilir. Hangi meyvelerin birlikte tüketilmemesi gerektiğini bilmiyorsanız işte cevapları…
Bu da diyet hamur işi
Yemek yemek birçok insanın en büyük tutkularından. Kilo almaktan yakınanlar için ise, sağlıklı malzemelerden yapılabilecek tarifler mümkün.
Brokoliyi kaynatmadan pişirin
Faydalarıyla bilinen brokoliyi kaynatmadan yemek en sağlıklısı. Uzmanlar bu konudaki hassasiyete dikkat çekiyor: Kaynattığınız brokoli sağlıklı değil
Kilo verdiren ve toksinlerden arındıran pırasa çayı
Pırasa doğal bir idrar söktürücüdür ve ödemi vücudunuzdan hızlı bir şekilde atmanıza yardımcı olur. Pırasa ile hazırlanan çayda kilolarınızdan ve ödemden hızlı bir şekilde kurtulmanıza yardımcı oluyor. Üstelik bu çayı deneyenler 10 günde 5 kilo verdiklerini iddia ediyor.
Haşlanmış yumurta suyunun inanılmaz faydaları
Haşlanmış yumurtanın sağlığa olan faydasını artık herkes biliyordur. Ancak haşladığınız yumurtanın suyunun da sağlığınıza inanılmaz fayda sağladığını biliyor muydunuz? İşte haşlanmış yumurta suyunun faydası…
Sıcak limonlu suyun faydaları
Sıcak limonlu su ne işe yarar? Sıcak limonlu suyun faydaları neler? Sıcak limonlu suyu ne zaman içmeliyiz? İşte sıcak limonlu su ile ilgili merak ettikleriniz...
İftar sonrası şişkinliği gidermek için öneriler
Ramazan ayında uzun süre boş kalan mideyi iftar sofrasında bir anda doldurduğunuzda şişkinlik ve hazımsızlık şikayetleriyle karşılaşmanız mümkün.İşte iftar sonrası şişkinliği gidermek için öneriler...
Kırmızı et bizi öldürüyor mu?
Kırmızı et gerçekten bizi öldürüyor mu? Peki nasıl besleneceğiz? Vejetaryen mi olalım?
Çinko hangi besinlerde bulunur?
Çinko, metabolizma ve bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasında önemli rol oynuyor. Peki çinkoyu hangi besinlerden alabiliriz?
Hindistan cevizinin faydaları
Diyetlerde ara öğün olarak da kullanılan Hindistan cevizinin faydaları saymakla bitmiyor. Kemikleri güçlendiren Hindistan cevizi diş sağlığı açısından da oldukça önemli.
Yaz meyveleri kaç kalori?
Yaz mevsiminde hepimizin bayılarak yediği meyveler bazen bir çikolatada bulunan kaloriden bile daha fazla olabiliyor. Peki yaz meyveleri kaç kalori?
Tarçınlı su ile zayıflama
Günlük en az 2 litre su içmek sağlık açısından oldukça önemli. Suyun zayıflatıcı etkili tarçınla karıştırılarak tüketilmesi ise, kilo vermek isteyenler için eşsiz bir tercih. Kilo vermek için tarçınlı su içilmesi tavsiye edilse de, unutulmamalıdır ki tarçın tek başına zayıflamaya katkı sağlayamaz.
Dikkat dağınıklığına karşı beslenme önerileri
Dikkat dağınıklığının en yaygın sebeplerinden beri yanlış beslenmedir. Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Okan Bölükbaşı dikkat dağınıklığına karşı beslenme önerilerini açıkladı.
Fazla kiloluların başına gelen şoke edici olaylar
Fazla kilolu olduğunuzda bedeniniz sizin için hayatı yeterince zorlaştırır. Ancak etrafınızdaki insanların yaşattığı zorluklara katlanmak bundan kat kat daha zordur.
Yemekten sonra meyve yemeyin
Ramazan ayında iftar ile sahur arasındaki zamanın oldukça kısa olduğunu dile getiren Dr. Fevzi Özgönül, iftardan hemen sonra meyve yenmemesi konusunda uyardı.
Karamuk dikeni faydaları
Karamuk dikeni halk arasında kadın tuzluğu olarak bilinir. Doğu Anadolu bölgeleri hariç diğer tüm bölgelerde yetişebilen karamuk dikeni sağlığımız için birçok yarar sağlar. Yaban mersinine benzeyen karamuk dikeninin faydalarını merak etmeye başladıysanız işte sizler için hazırladığımız karamuk dikeni faydaları…
Diyabete çare karamuk dikeni mi?
Doğa Bilimleri Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü 2. Sınıf öğrencisi Yiğit Deveci’nin “Karamuk dikeni bitkisinin antidiyabetik etkisi” konulu projesi TÜBİTAK tarafından kabul edildi.
Aynaya bakmak iştah arttırıyor
Eğer iştahınızı arttırmak için çok uğraşmanıza rağmen iştahınızı arttıracak çözümler bulamadıysanız, çözüm sandığınızdan daha yakında olabilir.
Obezite ölüm riskini arttırıyor
Dünya’daki ölümlerin nedenlerinin beşinci sırasında fazla kilo ve obezitenin yer aldığına dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Yasemin Bekmezci, kilosu olması gerekenin iki kat ve üzerinde olan kişilerde ölüm riskinin 12 kat arttığını söyledi.