Çalışanlar otomatik `BES`i sevdi

19.05.2017 Cuma 12:06
Güncellenme: 19.05.2017 12:06Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek,  2003 yılında başlayan ve devlet katkısıyla 2013 yılında yeni bir ivme kazanan Bireysel Emeklilik Sistemi"nin, bu yıl başlatılan Otomatik Katılım Sistemi ile yeni bir aşamaya geçtiğini söyledi.

 

Türkiye"de tasarrufların artırılması amacıyla 1 Ocak"tan itibaren "kademeli" otomatik BES uygulaması başlattıklarını ifade eden Şimşek, reform niteliğindeki otomatik katılımla ilk etapta bin ve üzeri çalışanı olan özel sektörün, 1 Nisan"dan itibaren de 45 yaş altı kamu çalışanları ile 250-1000 çalışanı bulunan özel sektörün sisteme dahil olduğunu hatırlattı.

 

Şimşek, 2003"ten 2013 yılına kadar 3 milyon kişinin katıldığı BES"in 2013"te hükümetin yürürlüğe koyduğu yüzde 25 devlet katkı payı uygulamasıyla süratle yükseliş trendine girdiğine işaret ederek, sistemin 5 Mayıs itibarıyla 6,8 milyon katılımcıya ulaştığını, biriken fonun ise 67 milyar lira olduğunu bildirdi.

 

KISA SÜREDE 2,9 MİLYON ÇALIŞAN SİSTEME KATILDI

 

Otomatik BES uygulamasının da hızla büyümeye devam ettiğini vurgulayan Şimşek, söz konusu sistemdeki çalışan sayısının 10 Mayıs itibarıyla 2,9 milyon kişiye, fon büyüklüğünün ise 364 milyon liraya ulaştığını söyledi.

 

Sistemdeki 2,9 milyon kişinin 1,4 milyonunu memurların oluşturduğuna işaret eden Şimşek, 15 Haziran"a kadar cayma süresi bulunan memurların yaklaşık yüzde 75"i sistemde kalmayı tercih ettiğini belirtti.

 

DAHA ÇOK FAİZSİZ FONLAR TERCİH EDİLDİ

 

Şimşek, sistemde faizsiz ve faizli fon seçeneklerinin bulunduğuna dikkati çekerek, "10 Mayıs itibarıyla çalışanların yüzde 58"i faizsiz fonları, yüzde 42"si ise faizli fonları tercih etti. Bu haliyle otomatik katılım sistemi faize duyarlı vatandaşlarımız için de ideal bir yatırım aracı oldu." değerlendirmesinde bulundu.

 

    

En Çok Okunan Haberler

Gram altın güne yükselişle başladı

OPEC kararı piyasalarda hayal kırıklığı yarattı

Mahkeme booking.com`un itirazını reddetti

TMSF`ye devredilen şirket sayısı bine dayandı

Avrupa borsaları güne düşüşle başladı

Asya borsaları karışık seyretti

Goldman`dan OPEC`e `petrol piyasası` uyarısı

Ford`un yeni CEO`su yönetimi baştan aşağı değiştirdi

Hakan Uzan, tanesi 1.3 milyon liradan telefon satacak

Piyasa güne eksi rezervde başladı

Ekonomik güven endeksi mayısta arttı

Borsa güne yatay başladı

Petrol 51 dolara geriledi

`Küresel ekonomi daha parlak gözüküyor`

Nisanda 634 firmaya dahilde işleme izin belgesi verildi

Otomotiv devine emisyon davası

Banvit`in devri tamamlandı!

ABD`nin en zengin kadınları arasında bir Türk

`Bilançoyu küçültmeyi 2. yarıda başlatmak istiyoruz`

ABD borsası rekorla kapandı