Çalışanlar otomatik `BES`i sevdi

19.05.2017 Cuma 12:06
Güncellenme: 19.05.2017 12:06Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek,  2003 yılında başlayan ve devlet katkısıyla 2013 yılında yeni bir ivme kazanan Bireysel Emeklilik Sistemi"nin, bu yıl başlatılan Otomatik Katılım Sistemi ile yeni bir aşamaya geçtiğini söyledi.

 

Türkiye"de tasarrufların artırılması amacıyla 1 Ocak"tan itibaren "kademeli" otomatik BES uygulaması başlattıklarını ifade eden Şimşek, reform niteliğindeki otomatik katılımla ilk etapta bin ve üzeri çalışanı olan özel sektörün, 1 Nisan"dan itibaren de 45 yaş altı kamu çalışanları ile 250-1000 çalışanı bulunan özel sektörün sisteme dahil olduğunu hatırlattı.

 

Şimşek, 2003"ten 2013 yılına kadar 3 milyon kişinin katıldığı BES"in 2013"te hükümetin yürürlüğe koyduğu yüzde 25 devlet katkı payı uygulamasıyla süratle yükseliş trendine girdiğine işaret ederek, sistemin 5 Mayıs itibarıyla 6,8 milyon katılımcıya ulaştığını, biriken fonun ise 67 milyar lira olduğunu bildirdi.

 

KISA SÜREDE 2,9 MİLYON ÇALIŞAN SİSTEME KATILDI

 

Otomatik BES uygulamasının da hızla büyümeye devam ettiğini vurgulayan Şimşek, söz konusu sistemdeki çalışan sayısının 10 Mayıs itibarıyla 2,9 milyon kişiye, fon büyüklüğünün ise 364 milyon liraya ulaştığını söyledi.

 

Sistemdeki 2,9 milyon kişinin 1,4 milyonunu memurların oluşturduğuna işaret eden Şimşek, 15 Haziran"a kadar cayma süresi bulunan memurların yaklaşık yüzde 75"i sistemde kalmayı tercih ettiğini belirtti.

 

DAHA ÇOK FAİZSİZ FONLAR TERCİH EDİLDİ

 

Şimşek, sistemde faizsiz ve faizli fon seçeneklerinin bulunduğuna dikkati çekerek, "10 Mayıs itibarıyla çalışanların yüzde 58"i faizsiz fonları, yüzde 42"si ise faizli fonları tercih etti. Bu haliyle otomatik katılım sistemi faize duyarlı vatandaşlarımız için de ideal bir yatırım aracı oldu." değerlendirmesinde bulundu.

 

    

En Çok Okunan Haberler

Tek çekimden komisyon alma yasağı deliniyor

Avrupa borsaları yükselişle kapandı

Dev ihale iptal edildi!

Fed faiz kararını açıkladı!

Amazon`dan dev işe alım fuarı

ABD`nin ticari ham petrol stokları azaldı

Borsa günü artışla tamamladı

Coca Cola İçecek borçlanmayı planlıyor

Akbank`ın net karı beklentiyi aştı

ABD`de Haziran`da konut satışları düştü

Nasdaq kârını ikiye katladı

Rus ekonomisi ilk yarıda büyüdü

New York borsası rekorla açıldı

Galatasaray hisseleri uçuşa geçti!

Apple`ın başı bu kez üniversite ile dertte

Otomobil devinden `koku` hamlesi!

Yatırımcı için devlet yardımı kolaylaştırılıyor

Şimşek`ten borçlanmada limit artışı sinyali

ASELSAN ile Roketsan`dan `kızılötesi` anlaşma

Çin`den TCMB`ye onay çıktı!