Şimşek ABD`li devlere seslendi

21.04.2017 Cuma 15:17
Güncellenme: 21.04.2017 15:17

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası Bahar Toplantılarına katılmak için bulunduğu Washington DC’de bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Turkish Heritage Organization (THO) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde düzenlenen panele katıldı. ABD iş dünyasıyla Türk ekonomi yönetimini bir araya getiren panele aralarında Apple, Coca-Cola ve Boeing gibi dev Amerikan şirketlerinin de bulunduğu şirketlerin üst düzey yöneticileri ilgi gösterdi.

Şimşek, Türkiye’nin terör saldırıları ve FETÖ’nün darbe girişimi ile çok önemli sınavlardan geçtiğini söyleyerek, “Özellikle 16 Nisan anayasa değişikliği referandumunun ardından enerji, savunma ve sağlık başta olmak üzere, belirli alanlardaki reformlara hız vereceğiz. 2019’a dek ekonomik reformlara da devam edeceğiz” dedi.

Etkinlikte konuşma gerçekleştiren THO Başkanı Ali Çınar ise Türkiye - ABD ilişkilerinin köklü bir geçmişi bulunduğuna dikkat çekti. Dünyanın en büyük 17’nci ekonomisi konumunda bulunan Türkiye’nin ABD ile ticaret hacmini son 10 yılda yaklaşık üç kat artırarak 19 milyar dolara çıkardığını söyleyen Çınar, “Bu hacmin daha da büyümesi için potansiyel mevcut. Bugün bin 500’ü aşkın Amerikan şirketi Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Daha fazla şirketin gelmesi için yatırım teşviklerinin sürdürülmesi gerekiyor” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin son 14 yılda gösterdiği ekonomik performansın, ülkenin ekonomik geleceğine yönelik olarak uzmanlara ve uluslararası kuruluşlara güven verdiğini ifade eden Ali Çınar, “Örneğin OECD verilerine göre, 2015-2025 yıllarını kapsayan 10 yıllık periyotta, OECD üye ülkeleri arasında Türkiye ekonomisinin en hızlı büyüyen ekonomilerden biri olması bekleniyor. Bu dönemde yıllık yüzde 4,9 büyüme öngörülüyor. Trump yönetiminin bayrağı devralması ile birlikte gündeme gelen ABD ile serbest ticaret anlaşması da önemli bir potansiyel vadediyor” diye konuştu.

En Çok Okunan Haberler

Borsa günü rekorla tamamladı

GÜBRETAŞ`ın Negmar`daki pay satışı yine iptal

Microsoft`a Türkiye`de soruşturma açıldı

`% 4`ün üzerinde bir büyümeyi yakalayacağız`

`Trump altını iki yönde de etkileyebilir`

Yıldırım ile Medvedev ortak bildiriyi imzaladı

Avrupa hisseleri yatay seyretti

Borsa günün ilk yarısında yükseldi

Bitcoin fiyatı 2.100 doları da aştı

Altının gramı haftaya düşüşle başladı

Konutta Türklerin gözdesi Miami, yabancıların İstanbul

Yabancı forex şirketi Türkiye`den çıkıyor

Enflasyonu düşürecek tedbirler hazır

Petrol 54 dolardan işlem görüyor

Asya borsaları alış ağırlıklı seyrediyor

Pegasus iki uçağını sattı

Kurulan şirket sayısı arttı

Kritik görüşme bugün! Müjde bekleniyor...

Ford CEO`su görevinden ayrılacak

Yurt dışı üretici fiyat endeksi arttı