Petrol 47 dolardan işlem görüyor

19.06.2017 Pazartesi 09:39
Güncellenme: 19.06.2017 09:39

Brent petrolün varil fiyatı, haftanın ilk iş günü  toparlanma çabasıyla 47,23 dolardan işlem görmeye başladı.

Brent petrolün varili, cuma günü 46,80 dolardan güne başlamış ve gün  içinde en yüksek 47,58 doları görmüştü. Bu sabah güne 47,28 dolardan başlayan  Brent petrolün varil fiyatı, saat 09.17 itibarıyla yüzde 0,10 gibi kısmi bir  düşüşle 47,23 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas (WTI) türü ham petrolün  varili ise 44,63 dolardan alıcı buldu.

Geçen hafta, artan ABD stokları, Nijerya ve Libya’nın artan üretimi  ile Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri"nin üretim kısma kararına rağmen petrol  üretim artışları, fiyatlardaki toparlanma çabalarını sınırlamıştı. ABD"nin petrol  endüstrisi görünümü ve kısa dönem ham petrol üretimi hakkında gösterge kabul  edilen ve Baker Hughes"un yayımladığı haftalık verilere göre ise petrol sondaj  kulesi sayısı 747"ye yükseldi.

Ayrıca ABD Enerji Enformasyon İdaresinin (EIA) verilerine göre, geçen  yılın ekim ayında günlük ortalama 8,45 milyon varile kadar gerileyen ABD"nin ham  petrol üretimi, son 17 haftanın 15"inde yükselerek geçen hafta itibarıyla günlük  ortalama 9,33 milyon varil oldu.

Petrol piyasasında yeni hafta tepki alımıyla başlarken, hafta  ortasında açıklanacak stok verileri fiyatlar üzerinde etkili olabilir.

Analistler, küresel piyasalarda yeni haftada veri gündeminin zayıf  olduğunu belirterek, jeopolitik gelişmeler, Brexit müzakereleri ve Fed üyelerinin  açıklamalarının yatırımcıların odak noktasında olacağını kaydetti.

Uzmanlar, Brent petrolde teknik olarak 47,50 ile 48,00 dolar  aralığının direnç bölgesi, 46,70 ile 46,40 dolar aralığının ise destek seviyesi  olarak izlenebileceğini belirtiyor.

En Çok Okunan Haberler

Borsa günü düşüşle tamamladı!

Divan Cizre konuklarını ağırlamaya hazırlanıyor

Dünyanın en büyüğü ayrılıyor!

Kapasite kullanım oranı yükseldi

Reel kesim güveni 3.2 puan arttı

Ünlü otele alıcı çıkmadı

Borsa günün ilk yarısında geriledi

ECB `Euro takası` ile Brexit sürecini kızıştırdı

Son 5 yılda kartlı ödemeler yüzde 80 arttı

Nomura Hong Kong`da kredi işlemi yapan birimini kapatıyor

Euro bölgesi hizmet PMI haziranda düştü

Rusya`nın parasal tabanı genişledi

Avrupa borsaları güne düşüşle başladı

Petrol 45 dolar düzeyinde tutunmaya çalışıyor

Putin, Türk Akım boru hattı inşaatını denetleyecek

Konut satışları mayısta yüzde 1.5 arttı

Piyasa güne eksi rezervde başladı

Borsa güne yükselişle başladı

Asya borsaları karışık seyretti

RK`dan mevduat faizi yarışı açıklaması