Petrol 47 dolardan işlem görüyor

19.06.2017 Pazartesi 09:39
Güncellenme: 19.06.2017 09:39

Brent petrolün varil fiyatı, haftanın ilk iş günü  toparlanma çabasıyla 47,23 dolardan işlem görmeye başladı.

Brent petrolün varili, cuma günü 46,80 dolardan güne başlamış ve gün  içinde en yüksek 47,58 doları görmüştü. Bu sabah güne 47,28 dolardan başlayan  Brent petrolün varil fiyatı, saat 09.17 itibarıyla yüzde 0,10 gibi kısmi bir  düşüşle 47,23 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas (WTI) türü ham petrolün  varili ise 44,63 dolardan alıcı buldu.

Geçen hafta, artan ABD stokları, Nijerya ve Libya’nın artan üretimi  ile Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri"nin üretim kısma kararına rağmen petrol  üretim artışları, fiyatlardaki toparlanma çabalarını sınırlamıştı. ABD"nin petrol  endüstrisi görünümü ve kısa dönem ham petrol üretimi hakkında gösterge kabul  edilen ve Baker Hughes"un yayımladığı haftalık verilere göre ise petrol sondaj  kulesi sayısı 747"ye yükseldi.

Ayrıca ABD Enerji Enformasyon İdaresinin (EIA) verilerine göre, geçen  yılın ekim ayında günlük ortalama 8,45 milyon varile kadar gerileyen ABD"nin ham  petrol üretimi, son 17 haftanın 15"inde yükselerek geçen hafta itibarıyla günlük  ortalama 9,33 milyon varil oldu.

Petrol piyasasında yeni hafta tepki alımıyla başlarken, hafta  ortasında açıklanacak stok verileri fiyatlar üzerinde etkili olabilir.

Analistler, küresel piyasalarda yeni haftada veri gündeminin zayıf  olduğunu belirterek, jeopolitik gelişmeler, Brexit müzakereleri ve Fed üyelerinin  açıklamalarının yatırımcıların odak noktasında olacağını kaydetti.

Uzmanlar, Brent petrolde teknik olarak 47,50 ile 48,00 dolar  aralığının direnç bölgesi, 46,70 ile 46,40 dolar aralığının ise destek seviyesi  olarak izlenebileceğini belirtiyor.

En Çok Okunan Haberler

Ticari kart dünyası 3.5 milyonu devirdi

Rusya, Sovyetler Birliği`nin tüm borcunu kapattı

Sigorta şirketleri harekete geçti!

Afrika`ya ihracatta yeni dönem

İsviçre`de `böcekburger` satışta

Borsa günü artışla tamamladı

Motorinde 7 kuruş indirim yapıldı

Altın tekrar yükselişe geçti

New York borsası yatay açıldı

Markafoni yarın tekrar faaliyete başlıyor

FBI: Borsacılar kriptoyla bilgi çalıyor

Bakan Sarıeroğlu memur maaşlarıyla ilgili tekliflerini açıkladı

Piyasaların yeni `riski`: Güneş tutulması

Borsa günün ilk yarısında yükseldi

Otomobil devleri birleşebilir

Gizli serveti 3 trilyon dolar

Gülen yine o oldu!

Rosneft, Hindistan`daki dev yatırımını tamamladı

Gram altın 145 liranın üzerinde

Başbakan`dan yüzde 7`yi aşan büyüme tahmini