Piyasalar Fed üyelerinin açıklamalarına odaklandı

19.06.2017 Pazartesi 06:59
Güncellenme: 19.06.2017 06:59

Küresel piyasalar, yeni haftada ABD Merkez Bankası  (Fed) üyelerinin yapacağı açıklamalara odaklandı.

ABD"de geçen hafta Fed"in beklentiler doğrultusunda politika faizini  25 baz puan artırmasının ardından yıl sonuna kadar başlayabileceği ifade edilen  bilanço küçültme ve faiz artırım sürecine ilişkin haber ve açıklamalar,  yatırımcıların odak noktasında olacak. Bugün New York Fed Başkanı William  Dudley"in yapacağı konuşma ve hafta boyunca devam edecek Fed yetkililerinin  açıklamalarının, veri takviminin zayıf olduğu hafta boyunca piyasalarda  dalgalanmalara neden olabileceği belirtiliyor.

Analistler, Brexit müzakerelerinin bugün başlayacağını hatırlatarak,  bu hafta Fed üyelerinin konuşmalarının yanı sıra AB ve İngiltere yetkililerinden  gelecek açıklamaların da takip edileceğini bildirdi.

ABD"de geçen hafta başta enflasyon olmak üzere açıklanan verilerin  beklentilerin altında kalmasına karşın New York borsasında dalgalı bir seyir  izlendi. Haftalık bazda Dow Jones endeksi yüzde 0,53 değer kazanarak 21.384 puan  ile tarihinin en yüksek haftalık kapanışını yaptı. S&P 500 endeksi yüzde 0,06  yükselirken, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,90 değer kaybetti.

Avro Bölgesi"nde, cuma günü açıklanan enflasyon verisinin beklentiler  paralelinde yıllık yüzde 1,4 artış kaydetmesinin ardından Almanya"da DAX endeksi  yüzde 0,48, İngiltere"de FTSE 100 endeksi yüzde 0,60 ve Fransa"da CAC 40 endeksi  de yüzde 0,89 yükseliş kaydetti.

Bugün Japonya"da açıklanan ithalat verisinin beklentilerin oldukça  üzerinde artış kaydetmesi sonrası, kapanışa yakın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,58,  Çin"de Şanghay bileşik endeksi de yüzde 0,50 değer kazandı.

Yurt içinde, geçen hafta 100.000 puanı gören BIST 100 endeksi, bu  seviyede etkisini artıran kar satışları ile haftanın son iki işlem gününde düşüşe  geçerek haftalık bazda yüzde 0,76 değer kaybetti ve 98.193 puandan kapandı.

Analistler, yeni haftada veri gündeminin zayıf olduğunu belirterek,  jeopolitik gelişmeler, Brexit müzakereleri ve Fed üyelerinin açıklamalarının  yatırımcıların odak noktasında olacağını kaydetti.

Dolar/TL"nin, geçen hafta yurt içinde açıklanan yüzde 5"lik büyüme  verisi ve küresel piyasalarda artan risk iştahı ile 3,50"nin altına gerilediğini  belirten analistler, hafta boyunca döviz kurlarının seyrinin de takip edileceğini  bildirdi.

En Çok Okunan Haberler

Borsa günü düşüşle tamamladı!

Divan Cizre konuklarını ağırlamaya hazırlanıyor

Dünyanın en büyüğü ayrılıyor!

Kapasite kullanım oranı yükseldi

Reel kesim güveni 3.2 puan arttı

Ünlü otele alıcı çıkmadı

Borsa günün ilk yarısında geriledi

ECB `Euro takası` ile Brexit sürecini kızıştırdı

Son 5 yılda kartlı ödemeler yüzde 80 arttı

Nomura Hong Kong`da kredi işlemi yapan birimini kapatıyor

Euro bölgesi hizmet PMI haziranda düştü

Rusya`nın parasal tabanı genişledi

Avrupa borsaları güne düşüşle başladı

Petrol 45 dolar düzeyinde tutunmaya çalışıyor

Putin, Türk Akım boru hattı inşaatını denetleyecek

Konut satışları mayısta yüzde 1.5 arttı

Piyasa güne eksi rezervde başladı

Borsa güne yükselişle başladı

Asya borsaları karışık seyretti

RK`dan mevduat faizi yarışı açıklaması