Türk ekonomisi müthiş bir büyüme trendi gösterdi

17.07.2017 Pazartesi 17:25
Güncellenme: 17.07.2017 17:25

Borsa İstanbul AŞ Başkanı Himmet Karadağ, siyasi  görülen bazı olayların arkasında çok sağlam ekonomik parametreler yattığına  dikkati çekerek, "Kapalı olduğumuz halde darbeciler tarafından basılan tek  finansal kuruluş Borsa İstanbul’dur. Türk ekonomisi müthiş bir büyüme trendi  gösterdi. Bu trend devam etseydi biz ekonomik göstergelerde İtalya, Fransa ile  eşit düzeye gelecektik. 2 trilyon dolar bandında bir milli gelir seviyesini  yakalamış olacaktık, kişi başına milli gelirde de 20 bin dolar civarını  yakalayacaktık." değerlendirmesinde bulundu.

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) tarafından yapılan yazılı açıklamaya  göre, Karadağ, KAYSO"da düzenlenen ""Sermaye Piyasalarındaki Gelişmeler ve 15  Temmuz Darbe Girişimi Sonrası Ekonomik Gelecek ve Borsa İstanbul"" konulu  seminerde konuştu.

Karadağ, Türkiye"nin tüm uluslararası kurumlarda ekonomik anlamda  birinci ligde olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Bizim borsa ve finans piyasalarında 2000 yılı sonrası rakamları  aktörler gördükten sonra, Gezi süreci ile beraber ülkemize karşı çok ciddi bir  saldırıya başladılar. Bizim siyasi olarak gördüğümüz bazı olayların arkasında çok  sağlam ekonomik parametreler yatıyor. Kapalı olduğumuz halde darbeciler  tarafından basılan tek finansal kuruluş Borsa İstanbul’dur. Türk ekonomisi müthiş  bir büyüme trendi gösterdi. Bu trend devam etseydi biz ekonomik göstergelerde  İtalya, Fransa ile eşit düzeye gelecektik. 2 trilyon dolar bandında bir milli  gelir seviyesini yakalamış olacaktık, kişi başına milli gelirde de 20 bin dolar  civarını yakalayacaktık."

Yaptıkları tespite göre, finansal mücadelenin, Gezi Parkı odaklı  olaylarla başladığına dikkati çeken Karadağ, şöyle devam etti: "Gezi olayları başladığında ben Sermaye Piyasası Kurulunda kurul üyesi  idim ve Kanal İstanbul’un finansmanını konuşuyorduk.  5 milyara kadar para  Türkiye’ye gelecek ve Kanal İstanbul da çok ciddi bir ilerleme sağlanmış  olacaktı. Birlikte değerlendirildiğinde 3. köprü, 3. havalimanı ve Kanal  İstanbul, bölgenin coğrafyasını değiştiriyor. Örneğin Ümit Burnu’nun keşfi  tamamen dünya ticaretinin dengelerini değiştirdi, İpek Yolu’nun önemini azalttı.  Kanal İstanbul ile eski İpek Yolu’nu tekrar aktive ediyoruz. Artık İstanbul  tekrar dünyada ticaretinin merkezi oluyor. Londra, Frankfurt, Zürih değil de  İstanbul konuşulacak. Bunları rakamlarla gördükleri için Gezi’de operasyon  başlattılar.”

"GEZİ"DE BAŞLATILAN SÜREÇ 17-25 ARALIK"TA DEVAM ETTİRİLDİ"

Aynı güçlerin, Gezi Parkı odaklı olaylarda başlattıkları finansal  saldırıyı 17-25 Aralık sürecinde tekrar gündeme getirdiğine dikkati çeken  Karadağ, "17-25 Aralık"la birlikte borsada aşağı yönlü hareket, faizlerde de  yukarı yönlü hareket başlıyor. 7 Haziran seçimleri öncesine kadar pozitif  ilerleme devam ederken 7 Haziran’dan istikrarlı hükümetin kaybedildiği dönemden  kasıma kadar endekste aşağı yönlü, faizlerde yukarı yönlü hareket görülüyor. Yani  ekonomik istikrar ya da istikrarsızlık doğrudan faiz oranları ve ekonomiye  yansıyor. 1 Kasım seçimleri ile beraber hükümet kuruluyor, 15 Temmuz darbesine  kadar makas yine daralma yönünde ve pozitif. 15 Temmuz darbesi ile yine sıkıntılı  bir süreç başlıyor ve referanduma kadar devam ediyor. Bizim için referandum,  Gezi’nin rövanşı niteliğindedir.” ifadelerini kullandı.

En Çok Okunan Haberler

Tahvil Kralı`ndan bir uyarı daha geldi

Bugün açıklanacak veriler

Sabancı Holding`de hisse satışı planı

Fitch bugün Türkiye notunu açıklayacak

Exxon Mobil, ABD`nin yaptırım cezasını mahkemeye taşıdı

Euronun yükselişi yeni başlıyor olabilir

Microsoft`un karı beklentileri aştı

Dijital para piyasasının yeni gözdesi XRP

Yunanistan ile ilgili flaş gelişme!

Dolar haftanın son gününde ne durumda?

ABD`den Exxon Mobil`e 2 milyon dolar ceza

`Yüzyılın Soygunu` için 12 bin sayfalık iddianame tamamlandı

Borsa günü düşüşle tamamladı

Ertem`den çarpıcı Avrupa yorumu

Ekonomi Bakanı Zeybekci TÜSİAD’ı ziyaret etti

Draghi sonrası piyasalar

Yunan hükümetinden `tahvil` iddialarına yanıt

Draghi: Çok büyük miktarda genişlemeye ihtiyaç duyuluyor

ABD`de işsizlik başvuruları azaldı

Merkez`in rezervleri 105,1 milyar dolar oldu