`Türkiye`nin büyümesi artarak devam edecek`

19.06.2017 Pazartesi 11:22
Güncellenme: 19.06.2017 11:22

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye"nin yılın ilk çeyreğinde yüzde 5 büyüme oranı yakaladığını  hatırlatarak, "Beklentimiz o ki bu oran, 2017"nin ikinci ve üçüncü çeyreğinde  daha da artarak devam edecek." dedi.

Bakan Tüfenkci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ekonomi için  istikrar ve güvenin çok önemli olduğunu belirtti.

Geçen yıl özellikle kredi derecelendirme kuruluşları dahil olmak üzere  Dünya Bankası ve IMF gibi kuruluşların "Türkiye ekonomisinin çöktüğü" şeklinde  söylemleri olduğunu anımsatan Tüfenkci, ancak gerçeklerin art niyetli insanları  maskesini düşürdüğünü vurguladı.

Türkiye"nin büyüme rakamlarına işaret eden Tüfenkçi, şöyle devam etti:

"Biz Türkiye"nin 2017"de güçlü bir çıkış yakalayacağını hep ifade  ettik. Netice itibarıyla Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Başbakanımızın  önderliğinde almış olduğumuz tedbirler neticesinde ekonomiye 2017 yılında güçlü  bir başlangıç yaptık. Kredi garanti fonu, KOSGEB kredileri gibi desteklerimiz  devam etti. Özellikle perakende, üretim ve reel sektöre yönelik birtakım  tedbirler aldık. Türkiye"nin ihracata vermiş olduğu teşviklerle 2017 yılında  ihracatımız arttı. İhracatta büyümeye yönelik destekler geldi. Bilindiği gibi son  5 çeyrektir ihracatımız büyümeye eksi katkı veriyordu, 2017"den itibaren artı  katkı vermeye başladı. İnşallah bu artarak devam eder. İlk çeyrekte herkesi  şaşırtan yüzde 5 büyüme oranı yakaladık. Beklentimiz o ki bu oran, 2017"nin  ikinci ve üçüncü çeyreğinde daha da artarak devam edecek."

"İŞSİZLİK RAKAMLARININ TEK HANELİ RAKAMLARA İNMESİNİ UMUT EDİYORUZ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan"ın liderliğinde istihdam  seferberliğinin başlatıldığını anımsatan Bakan Tüfenkci, bunun karşılığının  alınmaya başlandığını bildirdi.

İstihdam seferberliğiyle birlikte özellikle işsizlik oranlarının  düştüğünü aktaran Tüfenkci, "İstihdam sayısının arttığını görüyoruz. Mayıs ayı  itibarıyla işsizlik yüzde 11,7"lere düştü. Önümüzdeki aydan itibaren bu düşüş  daha keskin bir şekilde devam edecek ve tek haneli rakamlara doğru ineceğini umut  ediyoruz. Bütün bu ekonomideki gelişmelerin sürdürülebilirliği önemli ve biz de  özellikle yapacağımız reformlarla beraber Türkiye"nin büyümesini kalıcı bir  şekilde arttırma noktasında gayret göstermiş olacağız." değerlendirmesini yaptı.

En Çok Okunan Haberler

Ticari kart dünyası 3.5 milyonu devirdi

Rusya, Sovyetler Birliği`nin tüm borcunu kapattı

Sigorta şirketleri harekete geçti!

Afrika`ya ihracatta yeni dönem

Dolar bugün kaç lira oldu?

İsviçre`de `böcekburger` satışta

Borsa günü artışla tamamladı

Motorinde 7 kuruş indirim yapıldı

Altın tekrar yükselişe geçti

New York borsası yatay açıldı

Markafoni yarın tekrar faaliyete başlıyor

FBI: Borsacılar kriptoyla bilgi çalıyor

Bakan Sarıeroğlu memur maaşlarıyla ilgili tekliflerini açıkladı

Piyasaların yeni `riski`: Güneş tutulması

Borsa günün ilk yarısında yükseldi

Otomobil devleri birleşebilir

Gizli serveti 3 trilyon dolar

Gülen yine o oldu!

Rosneft, Hindistan`daki dev yatırımını tamamladı

Gram altın 145 liranın üzerinde