ÖTV indirimi beyaz eşya ve mobilya alımlarını artırdı

21.04.2017 Cuma 11:24
Güncellenme: 21.04.2017 11:24

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) açıkladığı verilere göre mart ayı sonunda Türkiye’de 59,4 milyon adet kredi kartı, 120,6 milyon adet banka kartı kullanılıyor. 2016 yılının mart ayı ile kıyaslandığında kredi kartı sayısında %1’lik artış, banka kartı sayısında ise %7’lik artış görülüyor. Toplam kart sayısı ise 180 milyon adede ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre %5 oranında artış gösterdi.

TABLO 1: KART SAYILARI (MİLYON ADET) GELİŞİMİKARTLI ÖDEMELER GEÇEN YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE %13 ARTTI, KREDİ KARTI İLE YAPILAN ÖDEMELER 50 MİLYAR TL’YE ULAŞTI

Banka kartları ve kredi kartları ile mart ayında toplam 54,8 milyar TL’lik ödeme yapıldı. Bu tutarın 49,6 milyar TL’si kredi kartları ile yapılırken 5,2 milyar TL’sinde banka kartları kullanıldı. Buna göre önceki yılın aynı dönemine göre büyüme oranı banka kartı ile ödemelerde %36, kredi kartı ile ödemelerde ise %11 oldu.

TABLO 2: KARTLI ÖDEME TUTARI (MİLYAR TL) GELİŞİMİ


BEYAZ EŞYA VE MOBİLYA SEKTÖRLERİNE GETİRİLEN VERGİ İNDİRİMİ 30 EYLÜL 2017 TARİHİNE KADAR UZATILDI

29968 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 2017/9759 Karar Sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla beyaz eşya ile bazı küçük ev aletlerinden %6,7 oranında alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) sıfırlanırken, bazı mobilya gruplarında ise %18 olarak alınan ÖTV %8’e düşürüldü. Daha önce 30 Nisan’da sona ereceği açıklanan uygulama 30 Eylül 2017 tarihine kadar uzatıldı. Yeni evlenecek çiftlere ve eşyalarını yenileyecek kişilere büyük avantaj sağlayan uygulamanın ilgili sektörlere hareket getirdiği görülüyor.

BEYAZ EŞYA VE ELEKTRİKLİ EV ALETLERİNDE YAPILAN KARTLI ÖDEMELER GEÇEN YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE %26 ARTARKEN 3 ALIŞVERİŞTEN 2’Sİ TAKSİTLE GERÇEKLEŞTİ

BKM verilerine göre ilgili ürün gruplarını içeren alt sektör detayları incelendiğinde mart ayında 1 milyar 267 milyon TL kartlı ödeme yapıldığı görülüyor. Geçen yılın aynı döneminde 1 milyar 8 milyon TL olan bu tutar, %26 artış gerçekleştiğine işaret ediyor. Kartlarla yapılan taksitli ödemeler ise geçen yılın aynı dönemine göre %39 artarak 806 milyon TL olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde %58 olan taksitli ödemelerin toplam içindeki payı ise taksitli ödemelerdeki artışla birlikte %64’e çıktı.

TABLO 3: BEYAZ EŞYA VE ELEKTRİKLİ EV ALETLERİNDE YAPILAN KARTLI ÖDEME TUTARI (MİLYON TL) GELİŞİMİÖTV İNDİRİMİ UYGULANAN MOBİLYA GRUPLARINDA YAPILAN KARTLI ÖDEMELER GEÇEN YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE %16 ARTTI


BKM verilerine göre ilgili ürün gruplarında geçen yılın aynı döneminde 1 milyar 40 milyon TL  kartlı ödeme yapıldığı görülüyor. ÖTV indirimiyle birlikte 2017 mart ayında ise bu tutar %16 artış gösterdi ve 1 milyar 211 milyon TL oldu. Kartlarla yapılan taksitli ödemeler ise geçen yılın aynı dönemine göre %20 arttı ve 682 milyon TL olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde %55 olan taksitli ödemelerin toplam içindeki payı ise paralel seyrederek %56 seviyesinde bulunuyor.

TABLO 4: AHŞAP VE PLASTİK MOBİLYALAR, KOLTUKLAR VE BÜRO MOBİLYALARINDA
YAPILAN KARTLI ÖDEME TUTARI (MİLYON TL) GELİŞİMİ

En Çok Okunan Haberler

Borsa günü düşüşle tamamladı

ABD`de ekonomi tahmin edilenden hızlı büyüdü

Avrupa otomotiv pazarı yüzde 4,4 büyüdü

73 milyon dolar tazminat alacak!

Ticaretin finansmanını kolaylaştıran Octet Türkiye’de

Kriz çıkınca istifa etti!

Yapı Kredi`den müşterilerine çok önemli uyarı

TUSAŞ`tan 292 milyon dolarlık ihracat anlaşması

Borsa günün ilk yarısında geriledi

Zeybekci`den önemli açıklamalar!

Gram altın güne yükselişle başladı

OPEC kararı piyasalarda hayal kırıklığı yarattı

Mahkeme booking.com`un itirazını reddetti

TMSF`ye devredilen şirket sayısı bine dayandı

Avrupa borsaları güne düşüşle başladı

Asya borsaları karışık seyretti

Goldman`dan OPEC`e `petrol piyasası` uyarısı

Ford`un yeni CEO`su yönetimi baştan aşağı değiştirdi

Hakan Uzan, tanesi 1.3 milyon liradan telefon satacak

Piyasa güne eksi rezervde başladı