Yaz ayları borsada `boğaların` korkulu rüyası olmaktan çıktı

17.07.2017 Pazartesi 12:31
Güncellenme: 17.07.2017 12:31

Borsada işlem yapanların onlarca  yıllık deneyimleri ile ortaya çıkan ve yaz aylarında hisse senetleri üzerinde  oluşan satış baskısını özetleyen "mayısta sat ve git" deyimi, son yıllarda  yükseliş trendine inanan yatırımcıları, yani "boğaları" korkutmuyor.

Dünya borsalarında, özellikle 2012 yılına kadarki dönemde yaz  aylarındaki satış baskısını anlatmak için kullanılan "mayısta sat ve git" deyimi,  son 5 yıldır yükseliş trendine inanan "boğalar" tarafından göz ardı ediliyor.

Küresel piyasalarda, merkez bankalarının genişlemeci politikaları ile  bollaşan para ve 2009"da gerek ekonomik aktivite gerekse piyasalar açısından  diplerin görülmesinin ardından etkili olan toparlanma süreci, pay piyasalarında  alımların yaz aylarında da gücünü korumasını sağlıyor.

Başlıca dünya borsaları incelendiğinde, 2012"ye kadar mayıs aylarının  genel olarak düşüşlerle öne çıktığı, 2012-2017 döneminde ise ağırlıkla alıcılı  bir seyir izlendiği dikkati çekiyor.

ABD"de Dow Jones endeksi son 5 yılın mayıs aylarında değer kazanırken,  Almanya"da DAX endeksi sadece Mayıs 2015"i düşüşle tamamladı. Söz konusu dönemde  İngiltere"de FTSE 100 endeksi sadece 2016"da, yüzde 0,18"lik sınırlı bir kayıp  yaşarken, Japonya"da Nikkei 225 endeksi de 2013"ün yüzde 0,62"lik değer kaybı  dışında mayıs aylarını yükselişle kapattı.

BORSA İSTANBUL ARAYI KAPATMAYA ÇALIŞIYOR

Borsa İstanbul"da ise başlıca dünya borsalarından daha farklı bir  görüntü ortaya çıkıyor. Gezi olayları, Fetullahçı Terör Örgütü"nün (FETÖ) 15  Temmuz"daki darbe girişimi, genel seçimler, referandumlar ve jeopolitik  gelişmeler nedeniyle iç dinamiklerin ağır bastığı Borsa İstanbul"da, son 5 yılın  3"ünde, 2010"dan bu yana da 2014 ve 2017 yılları hariç tüm mayıs aylarının  düşüşle tamamlandığı görülüyor.

Analistler, BIST 100 endeksinin yılbaşına kadar iç dinamikler  nedeniyle dünya borsalarından negatif ayrıştığını ancak aralıksız 7,5 aydır devam  eden yükseliş trendi ile bu farkı kapatmaya çalıştığını ifade etti.

Bu yılın mayıs ve haziran aylarında başlıca dünya borsalarının  performansı yüzde eksi 1 ile yüzde 4,5 arasında değişirken, BIST 100 endeksinin  bu dönemdeki getirisi yüzde 6"yı aştı. BIST 100 endeksi, mayısta yüzde 3,05,  haziranda da yüzde 2,97 değer kazandı.

Son 7,5 aylık yükseliş trendine karşın BIST 100 endeksi, dolar bazında  tarihi zirvesine göre oldukça düşük seviyelerde bulunuyor. Tarihi rekorlarını  kırdığı ve 100.000 puanın üzerine yerleştiği bugünlerde, dolar bazında 29.710  puan ile ancak FETÖ darbe girişimi öncesine dönebilen BIST 100 endeksi, dolar  bazlı tarihi zirvesi olan 51.070"e hala yüzde 72 uzaklıkta bulunuyor.

Piyasalardaki bol likidite ve düşük enflasyon ortamının yatırımcı ve  fonların pay piyasalarına daha fazla yönelmesine neden olduğunu belirten  analistler, gelişmiş ülkelerde faizlerin eksilerde olduğu bu dönemde getiri  arayışının hisse senetlerinde satışları sınırladığını kaydetti.

Yaz aylarının ortalama getirisi yüzde 0,67

Borsa İstanbul, mayıs-ağustos dönemi dikkate alındığında son 10 yıldır  yatırımcısına ortalama 0,67 ile sınırlı oranda getiri sağladı. Endeks, yaz  aylarının en iyi performansını yüzde 47,1"lik getiri ile 2009"da, en kötü  performansını ise yüzde 22,8"lik kayıpla 2013"te gerçekleştirdi.

Borsa yatırımcısı, son 10 yılın 5"inde yaz aylarını kazançla  tamamlarken, 5"inde de kaybetti. Bu yıl temmuz ayının ortasında, nisan ayı  kapanışına göre borsanın getirisi yüzde 11,6 seviyesinde bulunuyor. Söz konusu  dönemde genel olarak dünya borsalarının da pozitif bir seyir izlediği görülüyor.  Başlıca dünya borsalarından Dow Jones endeksi yüzde 3,3, Almanya"da DAX endeksi  yüzde 1,6, İngiltere"de FTSE 100 endeksi yüzde 2,4 ve Japonya"da Nikkei 225  endeksi yüzde 4,8 değer kazandı.

Mayıs-ağustos dönemleri itibarıyla endeks, 2016"da yüzde 11 ve 2015"te  yüzde 10,4 değer kaybederken, 2014"te ise yüzde 8,7 yükseliş kaydetmişti.

Analistler, yurt içinde ağustos ayında şirketlerin ilk yarı finansal  sonuçlarının açıklanmaya başlayacağını, ekonomik aktivitedeki toparlanmanın  olumlu yansımasının bilançolarda görülmesi durumunda hisse bazlı hareketlerle de  olsa Borsa İstanbul"da pozitif görünümün korunabileceğini ifade etti.

Yurt dışında, başta ABD olmak üzere gelişmiş ülke merkez bankalarının  atacağı adımların piyasaların yönü üzerinde ana belirleyici olmaya devam  edeceğini aktaran analistler, yatırımcıların, olası risklere karşı portföy  çeşitliliğini artırmalarını ve yüksek getiri sağlanan 7,5 aylık dönemin ardından  tasarruflarında defansif enstrümanlara da yer vermelerini tavsiye etti.

En Çok Okunan Haberler

Fast food devlerinde koliform skandalı

Tahvil Kralı`ndan bir uyarı daha geldi

Bugün açıklanacak veriler

Sabancı Holding`de hisse satışı planı

Fitch bugün Türkiye notunu açıklayacak

Exxon Mobil, ABD`nin yaptırım cezasını mahkemeye taşıdı

Euronun yükselişi yeni başlıyor olabilir

Microsoft`un karı beklentileri aştı

Dijital para piyasasının yeni gözdesi XRP

Yunanistan ile ilgili flaş gelişme!

Dolar haftanın son gününde ne durumda?

ABD`den Exxon Mobil`e 2 milyon dolar ceza

`Yüzyılın Soygunu` için 12 bin sayfalık iddianame tamamlandı

Borsa günü düşüşle tamamladı

Ertem`den çarpıcı Avrupa yorumu

Ekonomi Bakanı Zeybekci TÜSİAD’ı ziyaret etti

Draghi sonrası piyasalar

Yunan hükümetinden `tahvil` iddialarına yanıt

Draghi: Çok büyük miktarda genişlemeye ihtiyaç duyuluyor

ABD`de işsizlik başvuruları azaldı