Zülküf Aydemir

TCMB’den sıkılaştırmaya devam kararı

20.03.2017 Pazartesi

Dün Fed’in beklentilere paralel olarak yaptığı faiz artırımının ardından gözler bugün TCMB’deydi. Sene başında Türk Lirası’nda görülen değer kayıpları sebebiyle para politikasında sıkılaştırmaya giden Merkez Bankası, duruşunu bugün de bozmadı. TCMB beklentilere paralel olarak faiz koridorunun alt, orta ve üst bandında değişime gitmezken, geç likidite penceresi faiz oranını 75 baz puan artırarak yüzde 11’den yüzde 11.75’e çekti. Alınan bu karar TCMB’nin geç likidite penceresini önümüzdeki dönemde de aktif bir şekilde kullanacağı anlamına geliyor. Fakat burada dikkat edilmesi gereken önemli husus, fonlamanın hangi kanallar üzerinden devam edeceği olacak. Sene başından bu yana bir haftalık repo ihalesini açmayan TCMB, bankaları gecelik borç verme ve geç likidite penceresine yönlendirerek örtülü bir şekilde faiz artırımına gitmişti.

Geçen hafta ise doların küresel anlamda değer kazanması ile gecelik borç verme imkanını da kapatan TCMB, bankaları sadece kendi arasında ve geç likidite penceresinden fonlayarak faiz oranını yüzde 10.82’ye kadar yükseltmişti. Bugün alınan bu karar ise Merkez Bankası’nın önümüzdeki dönemde ilave sıkılaştırma için kendine alan açtığı şeklinde yorumlanabilir. Şu an için yüzde 10.80 civarında olan ortalama fonlama maliyeti, gerektiğinde geleneksel olmayan para politikası uygulamaları ile yüzde 11.75 seviyesine kadar yakınsama imkanı bulacak.

Faizlerde alınan bu aksiyonun oldukça yerinde bir karar olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü 16 Nisan’da başkanlık sistemi oylaması için sandık başına gideceğiz ve bu süreçte yaşanabilecek siyasi-jeopolitik gelişmelere göre TL üzerindeki kırılganlık tekrardan yükselebilir. Ayrıca her ne kadar Fed bu yıl içerisinde 4 faiz artırımı yerine 3 faiz artırımı konusunda karar kılmış olsa da, ABD tarafında faizlerin kademeli olarak yükselmesi gelişmekte olan ülke para birimlerini zor duruma sokabilir. 75 baz puanlık bu artırım, olası kötü senaryolarda TCMB’ye ekstradan parasal sıkılaştırma imkanı tanıyacaktır. Buna ek olarak, uzun zaman sonra enflasyon Şubat ayında çift hanelere ulaştı. Döviz kurunun gecikmeli etkisi ve enerji fiyatlarındaki yükseliş sebebiyle Mart ve Nisan aylarında daha yüksek bir enflasyon oranı görmemiz sürpriz olmayacaktır. Bugün alınan kararın enflasyon üzerindeki etkisi sınırlı kalacak olsa da, piyasalara ‘gerektiğinde para politikasındaki sıkılaştırmanın şiddetini artırılabileceği’ mesajının verilmesi TL varlıkları üzerinde pozitif bir etki bırakacaktır.

Zülküf Aydemir
IŞIKFX ARAŞTIRMA UZMANI

Diğer Yazarlar

Tuncay Turşucu

Haftaya bakış
14.08.2017

Yaman Törüner

Türk Lirası’nın değerlenmesi
14.08.2017

Gökhan Özkan

Yatırımcılar yeniden sığınaklara yöneldi
11.08.2017

Birhan Yıldız

Ofis yatırımı için en doğru zaman
09.08.2017

Kutay Gözgör

İngiltere ekonomisine detaylı bakış
04.08.2017

Zülküf Aydemir

Fitch’ten sürpriz çıkmaz
21.07.2017

Eda Önder Öztürk

Euro gücünü koruyor…
20.07.2017

Selim Önay

Faize bir kala
13.06.2017

Murat Tufan

Korku endeksi piyasalara hangi mesajı verdi
18.05.2017

Uğur Batı

Koruyucu melekler ve güven patlaması
19.04.2017

Arzu Toktay

Dolar (DXY) endeksi ve emtialar
10.04.2017