Zülküf Aydemir

Türkiye-ABD ilişkilerinde kritik viraj

16.05.2017 Salı
Bugün TSİ 19:40’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump’ın Washington’da görüşmesi bekleniyor. Ayrıca Erdoğan’ın bu ziyaret çerçevesinde sivil toplum ve düşünce kuruluşları ile iş dünyası temsilcileriyle de görüşmesi planlanıyor. Trump’ın ABD başkanı olmasının ardından devlet başkanları düzeyinde yapılacak bu ilk görüşme, ABD’nin YPG kararı sonrası ayrı bir önem kazanmış durumda.

Görüşmenin en sıcak gündem maddesi şüphesiz Suriye olacak. Geçen hafta Trump yönetimi, YPG’nin ağırlıkta olduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) yeni silahlar gönderme kararı almıştı. Erdoğan’ın, Trump ve Türkiye arasındaki ilk gerilim olarak kayıtlara geçen bu olaydan duyduğu rahatsızlığı Trump’a bizzat iletmesi bekleniyor. Fakat bu konuda geri adım atılmasının söz konusu olmadığını söyleyebiliriz.

NATO müttefiki olan iki ülke arasındaki bu derin fikir ayrılığı, iki ülkenin tamamen birbirine zıt olan YPG yaklaşımından kaynaklanıyor. Türkiye YPG’yi PKK’nın bir uzantısı olarak görüyor ve silah yardımına karşı çıkıyor. ABD ise YPG’yi terör örgütü olarak nitelendirmezken, IŞID’e karşı savaşta en etkili gruplardan biri olarak görüyor. Her ne kadar ABD, Türkiye’nin güvenlik endişelerini dikkate aldığını ve gönderilen silahların Türkiye’ye karşı kullanılmayacağını söylese de, Ankara yönetimi bu konuya oldukça temkinli ve şüpheci yaklaşıyor.

Türkiye’nin sert itirazlarına rağmen alınan bu karardan artık geri dönüş olmayacak. Fakat Türkiye’yi yanında isteyen ABD’nin bu çıkmazda Erdoğan’ı nasıl memnun edeceği belirsiz. Gülen’in iadesi ve Reza Zarrab dosyası, görüşmede pazarlık konusu olabilecek maddeler. Eğer Erdoğan görüşmede istediğini bulamazsa İncirlik kozunu kullanmak isteyebilir. FETÖ konusunda Avrupa Birliği ve ABD’den beklediği desteği bulamayan Erdoğan, İncirlik Üssü’nün kullanıma kapatılabileceğini daha önceden dile getirmişti. Fakat Trump’ın diğer devlet başkanları ile yaptığı görüşmeleri göz önünde bulundurursak, bu görüşmede de tansiyonun düşük olacağını söyleyebiliriz.

Yurtiçi piyasalar tamamen bu görüşmeye kitlenmiş durumda. Trump’ın YPG kararı sonrası piyasalar, TL varlıkları aleyhine kısa vadeli bir fiyatlama gerçekleştirmişti. Bugünkü görüşmeden ABD-Türkiye ilişkilerini bozabilecek bir sonuç çıkması halinde bu fiyatlamanın devamını görebiliriz Özellikle Borsa tarafı yarın piyasa açılışında sert tepki verebilir. Görüşmenin ılımlı geçmesi ve Türkiye’nin çıkarları lehine sonuçlanması halinde ise Türk varlıklarında yakalanan iyimser hava korunacaktır.

Zülküf Aydemir
IŞIKFX ARAŞTIRMA UZMANI

Diğer Yazarlar

Gökhan Özkan

Altın fiyatlarında bundan sonrası ne olur ?
25.05.2017

Zülküf Aydemir

OPEC toplantısından sürpriz çıkar mı?
23.05.2017

Murat Tufan

Korku endeksi piyasalara hangi mesajı verdi
18.05.2017

Eda Önder Öztürk

Petrol fiyatı OPEC ve ABD’deki kaya petrolü üretimindeki artış ile dengede…
17.05.2017

Yaman Törüner

Geniş anlamlı tasarruf oranı
16.05.2017

Kutay Gözgör

OPEC petrol üretimini yeniden kısmaya hazırlanıyor
15.05.2017

Tuncay Turşucu

Borsada bilanço alımları
15.05.2017

Selim Önay

TCMB enflasyon raporunu açıkladı
28.04.2017

Uğur Batı

Koruyucu melekler ve güven patlaması
19.04.2017

Arzu Toktay

Dolar (DXY) endeksi ve emtialar
10.04.2017

Birhan Yıldız

Gayrimenkul fiyatları düşüş sürecine girecek
10.03.2017