ABD'li sevgililere Antalya'dan kalpli bal kabağı reçeli

Antalya'nın 104 yıllık  tatlıcısı Yenigün, minik kalpler şeklinde kesilen bal kabaklarıyla hazırladığı 6  ton reçeli ABD'ye ihraç etti.

13.02.2018 Salı Güncelleme : 13.02.2018-11:59 Salı
AA

Yenigün Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Alpagot, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, kabak tatlısının Antalya'nın geleneksel lezzetleri arasında  bulunduğunu, bal kabağı reçelinin de ABD'nin en çok tercih ettiği reçellerden  biri olduğunu söyledi.

ABD'de iş yaptıkları firmalara geçen yıl bal kabağını minik kalpler  şeklinde keserek reçel yapmayı düşündüklerini söylediklerini anlatan Alpagot, "14  Şubat Sevgililer Günü'ne özel kalpli bal kabağı reçeli aklımıza geldi. Bu fikir  ABD'lilerin de çok hoşuna gitti. Hatta kavanozların içi görünsün diye etiketleri  de şeffaf yaptık. Bu şekilde sevk ettik. Beğenilince bu yıl da istediler." diye  konuştu.

Bal kabağını minik kalpler şeklinde kesmenin oldukça zahmetli bir iş  olduğunu anlatan Alpagot, şöyle devam etti:

"Çok zahmetli bir iş ama bal kabaklarını biraz traşlayıp ondan sonra  belli kalıplar yaparak kalp şeklinde kesmeyi başardık. Kalp formunu bozmayacak  şekilde pişirdik. Pişirme süresi de oldukça zahmetli. Kabakların dağılmaması için  kademeli olarak ve çok yavaş pişiriliyor. Buna rağmen dağılanlar temizleniyor.  Bir bal kabağı reçelinin yapımı yaklaşık 20 günü buluyor fakat kavanozları  açanlar için güzel bir sürpriz oluyor."

ABD'YE 6 TON KALPLİ REÇEL GÖNDERİLDİ

Geçen yıl ürettikleri bal kabağı reçelinin tamamının ABD'ye  satıldığını, ürünün çok beğenilmesi üzerine Türkiye için de ayrıca üretim  yaptıklarını dile getiren Alpagot, bunların çeşitli noktalarda satışa sunulduğunu  söyledi. Alpagot, talep üzerine bazı oteller ve restoranlara da kalpli ürünlerin  gönderildiğini ifade etti.

Bu yıl 14 Şubat Sevgililer Günü dolayısıyla ABD'ye yaklaşık 6 ton  kalpli bal kabağı reçeli ihraç ettiklerini söyleyen Alpagot, "Çok zahmetli olduğu  için zaten büyük tonajlar yapamıyoruz. Kalp şeklinde kesmek hem uğraştırıyor hem  de ürüne çok zayiat veriyor. Sadece bu dönemdeki bal kabağı reçelleri satışımız  kalp şeklinde oluyor." diye konuştu.

"BAL KABAĞIM" DİYE SEVİYORLAR

ABD'lilerin ürünü çok beğendiklerini yineleyen Alpagot, "ABD'de 'bal  kabağım' bir sevgi sözcüğü. Sevgililer birbirlerini 'bal kabağım' diye seviyor.  Bu nedenle ürün ABD'ye tam oturdu. Lezzet olarak da zaten çok beğeniyorlar."  dedi.

Yenigün olarak 40'ın üzerinde reçel çeşidi ürettiklerini belirten  Alpagot, 14 Şubat döneminde kalp temalı, pembe renkler kullanılarak hediyelik  ürünler hazırladıklarını da sözlerine ekledi.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ