ABD Özel Kuvvetlerinin Suriye sınırına konuşlandığı iddiası

ABD Özel Kuvvetler Birimi'nin Suriye-Irak arasındaki El  Tanf Sınır Kapısı'nda konuşlandığı iddia edildi.

18.06.2017 Pazar Güncelleme : 18.06.2017-19:08 Pazar
AA

Irak ordusunda isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, AA  muhabirine, ABD Özel Kuvvetlerinin, kısa bir süre önce Irak güvenlik güçleri  tarafından terör örgütü DEAŞ'tan alınan Irak-Suriye arasındaki sınır kapısı  üzerinde konuşlandığını belirtti.

Askeri yetkili, ABD Özel Kuvvetlerinin, Irak'ın Enbar vilayetinde yer  alan Esad Askeri Üssü ve Ürdün'den geldiklerini ileri sürerek, Suriye tarafındaki  El Tanf Sınır Kapısı'na yerleştiklerini söyledi.

Yetkili, Irak tarafındaki El Velid Sınır Kapısı güvenliğinin ise Irak  güvenlik güçleri tarafından sağlandığını kaydetti.

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleri, ülkenin batısında  yer alan Enbar vilayetindeki Esad ve Habbaniye Askeri Üssü'nde varlık gösteriyor.

Konumu gereği stratejik öneme sahip Enbar vilayetinin, "Tıraybil"  Sınır Kapısı'yla Ürdün'e, "El Kaim ve "El Velid" Sınır Kapıları'yla Suriye'ye,  Arar Sınır Kapısı ile de Suudi Arabistan'a sınırı bulunuyor.

Irak ordusuna bağlı güvenlik güçleri, dün yaptıkları operasyon sonucu  El Velid Sınır Kapısı'nı terör örgütü DEAŞ'tan geri aldıklarını duyurmuştu.

  

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ