Ablukadaki Doğu Guta'ya saldırılarda 5 sivil öldü

Suriye'de Beşşar Esed rejiminin ablukasındaki  Doğu Guta bölgesine düzenlenen yoğun saldırılarda 5 sivil yaşamını yitirdi.

12.01.2018 Cuma Güncelleme : 12.01.2018-19:57 Cuma
AA

Doğu Guta'daki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, Esed rejimine  bağlı güçler, Duma ve Haresta ilçeleri ile Beyt Sava, Misraba, Sakba, Arbin,  Merc, Cisrin, Medyere ve Hammuriye beldelerine yoğun hava ve topçu saldırıları  düzenledi.

Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarına göre,  Doğu Guta  gerginliği azaltma bölgesi içerisinde yer alan ilçe ve beldelere bugün de devam  eden bombardımanlarda Hammuriye beldesinde 4, Beyt Sava beldesinde ise 1 sivil  hayatını kaybetti.

Rejimin Duma ilçesine düzenlediği dünkü topçu saldırılarında ise 4  sivil yaşamını yitirdi. Böylelikle rejim güçlerinin son iki gündeki yoğun  bombardımanında 9 sivil öldü.

Arama kurtarma çalışmalarına devam eden Sivil Savunma ekipleri,  yıkılan binaların enkazından çok sayıda sivili canlı olarak kurtarmayı başardı.  Yaralananlar, çevredeki hastanelerde tedavi altına alındı.

Aralıksız süren hava saldırıları nedeniyle ölü sayısının artmasından  endişe ediliyor.

Son 15 günde 170 sivil öldü

Sivil Savunma ekiplerinin sosyal medya hesaplarından paylaştıkları  bilgiye göre, son 15 günde 170 sivil Esed rejimi ve Rusya'nın saldırılarında  hayatını kaybetti.

Sivil Savunma kaynaklarından derlenen bilgilere göre, 14 Kasım 2017  tarihinden bu yana Doğu Guta'ya düzenlenen saldırılarda 5'i sivil savunma  görevlisi en az 312 sivil can verdi.

Öte yandan sivil savunma ekipleri, Esed rejiminin ablukasındaki Doğu  Guta'ya 2017'de düzenlenen saldırılarda 12'si sivil savunma görevlisi toplam bin  337 sivilin öldürüldüğünü duyurmuştu.

Muhaliflerin kontrolündeki Doğu Guta'da yarısı çocuk yaklaşık 400 bin  sivil yaşıyor. Doğu Guta, Astana anlaşmalarında çatışmasızlık bölgesi ilan  edilmesine karşın Rusya'nın garantörlüğünü üstlendiği rejim, 9 aydır bölgeye  yönelik ablukasını yoğunlaştırdı. İnsani krizin derinleştiği bölgede, 600'den  fazlası acil, binlerce sivil hasta tahliye edilmeyi bekliyor. Hastalardan birçoğu  çocuk veya ileri evre kanserli. Doğu Gutalı çok sayıda bebek ve çocuk da açlık ve  ilaçsızlığa karşı verdiği yaşam mücadelesini kaybetti.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ