Adaleti sağlamak sizin göreviniz

İstanbul 36. Olağan İl Kongresi’nde konuşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Başbakan Yıldırım’ın Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararda ‘İlk hüküm geçerli’ sözlerine değinerek öyleyse Yargıtay’ı da Danıştay’ı da Anayasa Mahkemesi’ni de kapat. AİHM’den de çık” dedi

14.01.2018 Pazar Güncelleme : 14.01.2018-1:30 Pazar
GÜLSELİ KENARLI - GÜVEN USTA İstanbul DHA
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul 36. Olağan İl Kongresi’nde dış ve iç politikaya dair gelişmeleri değerlendirdi. Kemal Kılıçdaroğlu kongrede yaptığı konuşmasının başında, “Bu kongrede bir eksiğimiz var, temel bir eksiğimiz var, hapishanede bir milletvekili arkadaşımız var. Hiçbir günahı ve suçu olmamasına karşın aramızda olmaması, hapishanede olması, demokrasinin, hukuk sisteminin bir ayıbıdır ve hukukun siyasallaşmasıdır. Gönlümüzde yatan şudur: Milletin oyuyla seçilen milletvekillerinin, hapishanede değil, parlamentoda görev yapmaları gerekir. Halk onları parlamentoda görev yapsın diye seçti ve Ankara’ya gönderdi” dedi. Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti: 

İSTANBUL’A İHANET EDENLER: İstanbul’u yıllardır yönetenler ‘Biz İstanbul’a ihanet ettik’ dedi. 2019 geliyor. Referandumda hangi sonucu elde ettiysek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde daha büyük çoğunlukla aynı sonucu elde edeceğiz. İstanbul’u, İstanbul’a ihanet edenlere bırakmayacağız.  
O REFORMU YAPMASAYDILAR: Bugün asgari ücret üzerinde birisi emekli olursa ona bağlanacak emekli aylığı 718 lira 69 kuruş. Eğer sözde o reformu yapmasaydılar, eski kanun yürürlükte olsaydı bugün asgari ücret üzerinden emekli olan bir kişi 1822 lira aylık alacaktı. Peki sosyal güvenlik açığını kimin sırtından kapatmaya çalıştılar? Emeklinin sırtından. Bugüne kadar emekli aylıklarından sisteme aktardıkları para 120 milyar lira. 

YÜZDE 11.1 BÜYÜME OLMUŞ: Yüzde 11.1 büyüme olmuş. Kim aldı yüzde 11.1’i kim aldı.  Ben size söyleyeyim; yüzde 11.1’i rantiye kesimi aldı, rantçılar aldı, faizciler aldı. Her yerde söyleyin bu hükümetin adı tefeci hükümettir. Tefecilere hizmet ediyor bu hükümet. Ne demek tefeci hükümet? Ne demek tefecilere çalışan hükümet? Son 15 yılda sadece yurtdışında bir grup faiz lobisine ödedikleri para 179 milyar dolar.
VERGİ VERMEMEK İÇİN: Bunu her yerde söyleyin, ev kadınına söyleyin, musluğu açarken 5 çeşit vergi ödüyorsunuz. Beyefendi Man Adası’ndan dolarlar gelir, Man Adası’na dolarlar gider, bu ülkeye vergi ödememek için. Kendi ülkesine vergi vermemek için, kendi ülkesine vergi ödememek için yurtdışında vergi cennetlerinde şirket kuranlar milli de olamazlar, yerli de olamazlar. . 
EGE ADALARI: Ege adaları dolayısıyla dünya kadar soru sordum. Bu adalar bizim mi Yunanistan’ın mı? Benim ağzımdan çıkan her şeye laf yetiştirirler. Bu soruya gelince dut yemiş bülbül gibi, tık yok. Ya arkadaş bu adalar kimin? 4 mil uzakta Keçi Adası var. Bize mi ait? Çipras gitti. Yunan bayrağı var. Dışişleri açıklıyor. Bizim zamanımızda hiçbir yer teslim edilmedi diye. Ben senin zamanından nelerin nerelere teslim edildiğini çok iyi biliyorum. Senin zamanında Süleyman Şah Türbesini kendi topraklarından kaçırmadın mı? Bunlar kendi tarihine ihanet etti Süleyman Şah türbesini kaçırarak. Ben size söz veriyorum. 2019’da Süleyman Şah Türbesini aynı yere götüreceğiz ve Türk bayrağını oraya dikeceğiz. 

CHP’NİN DIŞ POLİTİKASI: CHP gelirse dış politikada ne yapar? 180 derece değişiklik yapar. Niye kavga edelim? Kavganın yararı varsa edelim? Ama yok. Hepimiz zarar görüyoruz. Efendim ABD ile müttefikiz. Güzel. Müttefiksek Türkiye’yi güvenlik açısından 3. riskli kategoride tanımlayamaz. Müttefiksek bize karşı olmamalı. Müttefiksek Orta Doğu’da terör örgütlerine silah vermemeli. 
YARGITAY’I KAPAT: Sayın Yıldırım son Anayasa Mahkemesi kararıyla ilgili diyor ki ilk mahkemenin kararı geçerlidir. İlk hüküm geçerliyse Yargıtay’ı da Danıştay’ı da Anayasa Mahkemesi’ni de kapat. AİHM’den de çık. 

Hakimleri saraya taşı. Talimat versin karar versin. O zaman niye bu kadar mahkeme kuruyorsunuz. Adaleti sağlamak sizin görevinizdir. 

Berberoğlu’nun mektubu okundu

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından tutuklu bulunan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun kongreye gönderdiği mektup okundu. Berberoğlu mektubunda şu ifadelere yer verdi: 
Müteahhit bürolarında ve avukat ofislerinde değil, cephelerde savaş meydanlarında kurulmuş bir partinin onurlu bir üyesi olarak ne siz dava arkadaşlarımı ve ne de canımdan çok sevdiğim ailemi mahcup edecek hiç bir eylemim olmadı ve olamaz da... Aranıza en kısa sürede dönmek ve özlem gidermek dileği ile herkese sevgi ve saygılar sunuyorum”

Kongrede gerginlik

CHP İstanbul 36. Olağan İl Kongresi’sinde 654 il delegesi oy kullanarak İstanbul İl Başkanı’nı seçecek. İstanbul il başkanlığı için Cemal Canpolat ve Canan Kaftancıoğlu yarışıyor. Kongrede CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Muharrem Aktaş ile bir grup arasında gerginlik yaşandı. Söz alarak konuyan Aktaş’ın Sarıyer ilçesinde yapılan mahalle seçimlerinde usulsüzlük olduğunu iddia etmesi üzeri, Sarıyer ilçe teşkilatı üyesi bir grup slogan atarak tepki gösterdi. Grup, Hak, hukuk, adalet” şeklinde slogan atarak Aktaş’ı yuhaladı. Bunun üzerine divan kurulu salonda 
bulunanları sakinleştirmeye 
çalıştı. Ardından divan kurulu, tüzük gereği il yöneticilerinin kongrede konuşma hakkının olmadığını belirterek, Aktaş’ın konuşmasını bitirmesini istedi. Delege sıfatıyla konuşmasını sürdürmek isteyen Aktaş tepkiler üzerine kürsüden ayrıldı.
 
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ