Adaletsizlikleri adaletle yıkacağız

Türkiye’nin temel sorunun adalet olduğunu vurgulayan Erkek, “Şu anda maalesef demokrasinin güvencesi olan güçlü bir adalet sistemi yok olmuş durumda. Hukukun kuvvetinin olmadığı yerde kuvvetlerin hukuk devreye girer” dedi...

14.02.2018 Çarşamba Güncelleme : 14.02.2018-1:30 Çarşamba
ŞEVKET YAMAN-Ankara

CHP’nin önceki gün açıklanan yeni MYK’sında hukuk işlerinden sorumluğu genel başkan yardımcısı olarak görevlendirilen Muharrem Erkek, Milliyet’e açıklamalarda bulundu. Erkek, MYK’da görev aldığı için mutlu olduğunu belirterek, “CHP’de görevler üstlenmek çok onurlu bir toplum hizmetidir. Sorumluluğum çok daha arttı. Daha çok çalışacağız” dedi.

Türkiye’nin en temel sorununun adalet olduğunu vurgulyan Erkek, şunları kaydetti: “Her şey adaletle mümkün. Bağımsızlık, gelecek, özgürlük her şey... Şu anda maalesef demokrasinin güvencesi olan güçlü bir adalet sistemi bağımsız ve tarafsız yargıda yok olmuş durumda. Son referandum ile birlikte kuvvetler ayrılığı yıkıldı. Kuvvetler ayrılığı ile birlikte demokratik hukuk devleti de yıkıldı. Onun için genel başkanımızın önderliğinde dünya siyasi tarihine geçen bir adalet yürüyüşünü ve adalet mitingini gerçekleştirdik. 

‘Yeni anayasa şart’

Hak hukuk adalet mücadelemiz her alanda her zaman devam edecek. Çünkü adaleti ve hukuk devletini tesis edemezseniz bağımsız ve tarafsız yargıyı kuramazsanız hiçbir şeyi başaramazsınız.Bugün hâlâ HSK’da Adalet Bakanı ve Müsteşarı varsa, yürütme yargıyı kontrol ediyorsa, özellikle son iki referandumu kastediyorum amaç yargıyı ele geçirmekse, kötü niyetli anayasa değişiklikleriyle bu gerçekleşiyorsa ciddi bir hukuk sorunumuz var. Her zaman söylüyorum hukukun kuvvetinin olmadığı yerde kuvvetlerin hukuk devreye girer. Biz ülkedeki tüm adaletsizlikleri adaletle yıkacağız. Onun için hukuk politikalarımız adalet mücadelemiz çok çok önemli. Ayrıca Türkiye’nin toplumsal uzlaşmaya dayalı yeni bir anayasaya ihtiyacı var.”

 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ