Ahıska Türkleri öz vatanlarında ilk iftarlarını yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı, Başbakan Binali Yıldırım'ın koordinasyonuyla Ukrayna'dan getirilerek Erzincan'ın Üzümlü ilçesinde iskan edilen Ahıska Türkleri, öz vatanlarında oruç açmanın mutluluğunu yaşıyor.

17.05.2018 Perşembe Güncelleme : 17.05.2018-1:08 Perşembe
AA

Ahıska Türkleri gün boyu ibadetlerini yerine getirip iftar için kadın  ve erkekler ayrı gruplar halinde farklı evlerde bir araya geldi.

İftar öncesi kadınlar tarafından evin önünde büyük kazanda, içinde  havuç, patates ve etin olduğu yöresel "kaynatma çorbası" pişirildi.

Ezanın okunması ile dua eden Ahıska Türkleri, ailelerin gençleri  tarafından servis edilen kaynatma çorbası ile oruçlarını açtı.

Ahıska Türklerinden Alim İbrahim, öz vatanlarında ramazanı geçirmenin  mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, "Ukrayna'dan gelip vatanımıza kavuştuk.  Orucu güzel bir şekilde tuttuk. Ramazanın ilk günü orucumuzu açtık, iftar  sofrasında milletimizle oturuyoruz. Allah razı olsun." dedi.

Bir taraftan sevinçli, bir taraftan da üzgün olduklarını ifade eden  İbrahim, "Filistinli Müslümanlar şehit oldular. Allah rahmet eylesin, nur içine  yatırsın. Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve Başbakanımız Yıldırım'dan Allah razı olsun,  bizi vatanımıza getirdi ve vatanımıza kavuştuk. Allah'ın izniyle diğer Ahıska  Türkleri de gelsin vatanına. Hep birlikte Müslüman ülkesinde vatan olalım." diye  konuştu.

Ahıska Türkü Selver Nizam da duygularını dile getirerek, "Biz  Türkiye'ye geldikten itibaren buraya uygun şekilde ramazan ayına başladık. Tüm  İslam alemine hayırlı ramazan olsun. Burada ramazan çok güzel geçiyor." ifadesini  kullandı.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ