Almanya’da hükümet çatlağı

Başbakan Merkel ile İçişleri Bakanı Seehofer göçmen politikası nedeniyle çatıştı, görüş ayrılığı koalisyonda krize yol açtı.

14.06.2018 Perşembe Güncelleme : 14.06.2018-16:34 Perşembe

Almanya’da Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel  Başkanı ve Başbakan Angela Merkel ile Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel  Başkanı ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer arasında sığınmacı ve iltica  konularının çözümüne ilişkin yaşanan görüş ayrılığı koalisyonda krize neden oldu. 

Seehofer'in başka bir Avrupa Birliği (AB) ülkesinde önceden kayıt  altına alınan,  Almanya’da daha önce iltica talebi reddedilen veya belgeleri  olmayan sığınmacıların ülke sınırlarından geri çevrilmelerini öngören planına  karşı çıkan Merkel, bu konuyu tek taraflı değil AB ülkeleriyle çözmek  istiyor.

Merkel, iki gün önce Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz ile yaptığı  görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, "Yasa dışı göç konusuna  Avrupa'da birlikte cevap vermemiz gerekiyor. Bu çok önemli. Ben bu konunun  Avrupa'ya ağır zarar verecek potansiyele sahip olduğuna inanıyorum." ifadesini  kullanarak konunun önemine işaret etmişti.

Konuya çözüm bulmak amacıyla dün gece Merkel ve Seehofer’in  Başbakanlık binasında görüştüğü bildirildi.

Alman basınındaki haberlerde, Merkel'in ihtilafı sonlandırmak için  sığınmacılardan en fazla etkilenen İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerle AB  kapsamında anlaşmalar imzalanabileceği yönünde bir öneri sunduğu iddia edildi.

Seehofer’in ve CSU’nun önemli isimlerinden Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder’in Merkel’in bu teklifini reddettiği kaydedildi.

Öte yandan Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin bu konuyu kendi  milletvekilleri düzeyinde görüşmek  istemesinden dolayı bugün Federal Mecliste  devam eden oturuma 3,5 saat ara verildi.

Mecliste ortak bir grubu bulunan iki partinin ayrı ayrı toplantı  yaptığı belirtildi.

Alman Haber Ajansı DPA’nın haberinde, Seehofer’in CSU milletvekillerine, anlaşma sağlanmaması durumunda tek başına hareket edeceğini  ifade ettiği  savunuldu.

CDU millettekileriyle bir araya gelen Merkel ise kendi pozisyona  destek verilmesini talep ettiği kaydedildi.

Bazı CDU milletvekillerinin Merkel'in tutumuna destek vermediği ileri  sürüldü.

İki partinin milletvekillerinin bugün ortak bir toplantı yapması  bekleniyor.

CDU ve CSU'nun ihtilafını uzaktan izlemeyi tercih eden hükümetin diğer  ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Andrea Nahles de göç ve mülteci  konusunda koalisyon sözleşmesinde geniş kapsamlı uzlaşmanın bulunduğuna işaret  etti.

'CDU/CSU'nun kendi içindeki kavgayı mümkün olduğu kadar yakın bir süre  içinde sonlandırmasını istiyoruz" diyen Nahles, SPD’nin Seehofer’in  sığınmacıların Almanya sınırlarından geri çevrilmeleri önerisine karşı  çıktıklarını söyledi.

Alman basınında CDU ve CSU arasında yaşanan bu krizin koalisyonun  geleceğini önemli bir şekilde etkileyeceği ifade ediliyor.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ