ABD'de korku dolu bekleyiş sürüyor! Trump herkesi uyardı...

ABD'de son yılların en şiddetli kasırgası olması  beklenen Florence'in cumartesi karaya ulaşacağının tahmin edildiği açıklandı. Bu  nedenle tahliye emri verilenlerin sayısı 1,7 milyonu buldu.

12.09.2018 Çarşamba Güncelleme : 12.09.2018-23:25 Çarşamba
AA

ABD Ulusal Kasırga Merkezinden yapılan açıklamada, daha önce perşembe  akşamı ya da cuma sabahı karaya ulaşacağı tahmin edilen kasırganın cumartesi  karada etkili olacağı belirtildi.

Açıklamada, perşembe akşamı ve cuma günü kasırganın tetiklediği  şiddetli rüzgarların Güney Carolina'da etkili olacağı bildirildi.

Yaklaşan kasırga nedeniyle Güney Carolina, Kuzey Carolina ve Virginia  eyaletlerinde tahliye emri verilenlerin sayısı 1,7 milyonu buldu.

Ayrıca, kasırganın 5,4 milyon kişinin yaşadığı alanda etkili olacağı  belirtilirken, insanlar iç bölgelere yolculuğa başladı.

Güney Carolina, Kuzey Carolina ve Virginia'nın kıyı kesimlerindeki  marketler ve benzin istasyonlarından insanlar büyük miktarda alışveriş yaparken,  bazı yollar da tek yöne düşürüldü.

Trump'tan videolu uyarı

ABD Başkanı Donald Trump, resmi Twitter hesabından yayımladığı  videoda, Florence'in ABD'nin doğusunda görülen en şiddetli kasırga olabileceğine  işaret ederek, "Kasırgayla oyun oynamayın, o gerçekten çok büyük." uyarısında  bulundu.

Kasırga için tüm hazırlıkların yapıldığına işaret eden Trump, "Güvende  olmanızı istiyorum. Kasırganın yolundan çekilin. Yerel yetkililerin yaptığı  tahliye emrine uyun." çağrısı yaptı.

Trump kasırganın beklenenden "daha kötü" olacağını belirtti.

Florence'e "Mike Tyson" benzetmesi

Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı yöneticilerinden Jeff Byard da  yaptığı açıklamada, ABD'nin "en asi" boksörlerinden Mike Tyson'a atıfta  bulunarak, "Bu hafif bir rüzgar olmayacak. Florence Carolina kıyısına Mike Tyson  yumruğu gibi inecek." ifadesini kullandı.

Byard, "Bugün tahliyeler için uygun olan son gün." diye konuştu.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ