Az ışık isteyen ev bitkileri

İç mekan ışığının yeterli olduğu ev bitkilerini sizinle paylaştık. Eğer apartmanda yaşıyorsanız, ne kadar çok seçeneğiniz olduğuna şaşıracaksınız. İşte az ışık isteyen ev bitkileri...

19.04.2019 Cuma Güncelleme : 07.05.2019-14:50 Cuma

Evinizin havasını değiştiren ve kolayca bakabileceğinizi az ışık alan bitkileri sizinle paylaştık. Eğer apartman dairesinde oturuyorsanız, nek adar çok seçeneğiniz olduğuna şaşırcaksanız. Listelediğimiz bu bitkileri rahatlıkla evinizin ışık almayan yerlerinde kullanabilirsiniz. İşte az ışık isteyen ev bitkileri... 

Eğrelti

Eğrelti ya da Eğrelti otu, 12.000 türü bulunan bitki bölümü. Atkuyrukları da bu bölümde olmasına karşın eğrelti adıyla anılmazlar. Karbonifer döneminde 360 milyon yıl öncesine tarihlenen fosil kayıtları vardır. Yapraklarının iç yüzünde spor keseleri bulunan damarlı çiçeksiz bitki.

Salon yaprağı

Japonca'da haran veya baran olarak da bilinen, dökme demir fabrikası veya bar odası fabrikası Aspidistra elatior, Japonya ve Tayvan'da bulunan Asparagaceae familyasındaki çiçekli bitki türüdür.

Madagaskar dragon ağacı 

Ana vatanı Asya ve Afrika’nın Tropik, Subtropik bölgeleridir. 50’ye yakın türü vardır.En önemli türü doğal olarak yetiştirilen Dracaena Americana’dır. Ağaç formunda olan Dracaena türleri fazla boylanmaz ancak geniş çap oluştururlar. Yaprakları rozet dizilişlidir. Yapraklar şerit şeklinde, beyaz alacalı, sarı, gümüşi ve çok dekoratiftir. Çiçeklenen türleri de vardır. Çiçekler; salkım şeklinde bileşik, beyaz veya turuncu renklidir.

Zamioculcas

Tekel Zamioculcas zamiifolia türlerini içeren, Araceae familyasındaki bir çiçekli bitki türüdür. Kenya'nın güneyinden kuzeydoğu Güney Afrika'ya kadar doğu Afrika'ya özgü çok yıllık tropikal bir bitkidir.

Salon sarmaşığı

Moorea'da yer alan Araceae ailesinde bulunan bir çiçekli bitki türüdür. Türler ılıman bölgelerde popüler bir ev bitkisidir.

Nolina 

Doğrudan güneş ışığı istemeyen bu bitki dolaylı ışıklardan da yararlanabilir. Çok fazla soğuk ve sıcak havada bırakma çiçeğin yapraklarına fayda sağlamaz. Hava akımlarından kolay etkilenen nolina bitkisi bu etkiden korunmalıdır.

Paşa kılıcı

Yaprakları şerit şeklinde, koyu yeşil renkli, enine gümüşi şeritli uzun-dar ve uçları sivridir. Yaprakları dimdik yukarı doğru kılıç şeklinde uzar. Bodur cinslerinde yapraklar çok fazla uzamaz ve genellikle dik değil çevreye rozet şeklinde yayılarak büyür.