Bakla yemeği tarifi

Bakla yemeği tarifi yaz kış severek yapılan, sağlık açısından da oldukça faydalı bir yemektir. Bakla yemeği tarifi verilen talimatlara birebir uyularak yapıldığında tarifi birebir tutturabilir, enfes lezzette bakla yemeği hazırlayabilirsiniz. Genelde ilkbaharın müjdecisi olarak bilinen bakla yemeği tarifi, bahar aylarından dondurucu da saklandığında kışın da tüketilmesi mümkün olan bir yemektir. Bakla yemeği tarifi nedir, bakla yemeği nasıl yapılır diyorsanız hemen açıklayalım…

26.02.2018 Pazartesi Güncelleme : 29.03.2018-14:02 Pazartesi
SERPİL DOKUREL

Bakla yemeği tarifi yaz kış tüketilen ve severek tüketilen yemekler arasında yer almaktadır. Genellikle ilkbaharın müjdecisi olarak bilinen bakla yemeği kışın da hazırlanması mümkün olan bir yemek tarifidir. Baharda ortaya çıkan bakla, genellikle fazla fazla alınarak kadınlar tarafından dondurulur ve kışında pişirilmesi mümkün olur. 

Size vereceğimiz talimatlara uyarak enfes lezzette bakla yemeği tarifi hazırlayabilirsiniz. İşte tadı damağınızdan düşmeyecek bakla yemeği tarifi:

Bakla yemeği tarifi

Malzemeler 

- 500 gr bakla  
- 1 bağ taze soğan 
- 1/2 dereotu 
- 2 dal taze sarımsak (ya da 2 diş)
- 4 yemek kaşığı un, tuz, şeker, zeytinyağı

Üzeri için; sarımsaklı yoğurt 

Bakla yemeği nasıl yapılır?

1. Adım: Baklayı temizleyip yıkayıp 2 yemek kaşığı unla su hazırlayıp diğer malzemeleri doğrayana kadar unlu suda bekletin.

2. Adım: Baklamızı unlu sudan süzüp tencereye koyalım üzerine taze soğan,  sarımsak, dereotu, 2 kaşık un, 1 yemek k toz şeker, tuz ve zeytinyağını koyup kısık ateşte suyunu salana ve rengi dönene kadar hiç ellemeden kavurun.

3. Adım: 10-15 dk sonra 2 su bardağı sıcak su ilave edip 30 dk kadar daha pişirin kontrol edip kapatabiliriz. Fazla karıştırmamaya dikkat ederseniz bakla yemeği tarifiniz daha lezzetli olacaktır ve dağılmayacaktır. 

Bakla yemeğinin sağlık açısındanda çeşitli faydaları bulunmaktadır. Bakla yemeğini sevmeyenler, birazdan öğrenecekleri faydaları duyduktan sonra bir daha hep bakla yemeği yemek isteyecekler. 

İşte bakla yemeğinin faydaları

 

Kötü kolesterolü önler 

Kötü kolesterolü hızlı bir şekilde vücudumuzdan atmamıza yardımcı olur. 

Böbrek hastalıklarını tedavi eder 

Böbreklerde oluşan hastalıkları gidererek, böbrek ağrılarının önüne geçer, böbrek kumlanmasını ve taşlanmasını engeller. 

Kabızlık için birebir

Bakla içerisinde fazla miktarda lif barındırır.  Bu sebeplerden dolayı lif oranı yüksek olduğundan kabızlık çekenlere bakla yemeği tavsiye edilir. 

Kemikleri güçlendirir

İçerisinde bulunan bol miktarda demir ve kalsiyum mineralleri sayesinde kemik gelişimine katkıda bulunur.