Çanakkale'de Turizm Haftası Kutlamaları Başladı

Çanakkale’de Turizm Haftası kutlamaları başladı

Güncelleme : 15 Nisan 2019 - 14:24

ÇANAKKALE’de 43’üncü Turizm Haftası kutlamaları, Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreniyle başladı.

Cumhuriyet Meydan'ında düzenlenen törene, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği (ÇATOD) Başkanı Armağan Aydeğer, Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği Başkanı İsmet Balkan, TÜRSAB Çanakkale Körfez Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ahmet Çelik, Çanakkale Bölgesel Rehberler Odası Başkanı Cihan Müşteroğlu, turizm sektörü temsilcileri, rehberler ve öğrenciler katıldı.

Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başlayan tören saygı duruunun ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. Taşıdığı turizm çeşitliliğiyle marka olabilmenin tüm potansiyeline sahip olduğu tarihsel geçmiş ve birikimle kimlikli kent sıfatını hak eden bir coğrafyada olduklarını belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, "Turizm için gerekli olan tüm çeşitliliği, günümüz gezgininin tercih edebileceği tüm farklı tercih seçeneklerini karşılayabilecek zenginliğe sahibiz. Başka destinasyonların sadece biri üzerinden kendilerini ifade ettikleri seçeneklerin toplamına sahibiz. Deniz-güneş turizmi, sörf turizmi, dalış turizmi, inanç turizmi, kültür turizmi, sağlık turizmi, konferans turizmi, termal turizm, doğa turizmi, kültür turizmi, kuş turizmi, Çanakkale olarak sahip olduğumuz turizm çeşitliliklerindendir. Eşsiz güzellikteki boğaza sahip, üzerinde dünyanın bildiği iki önemli savaşın geçtiği, bozulmamış doğası, kirlenmemiş denizi, saklı cennet adaları, mitolojik kaz dağları, dünya kültür mirası Troya’sı, ekolojik ürünleri, endemik florası, termal kaynakları, Gökçeada’sı, Bozcaada’sı, Assos’u, Ayvacık’ı Küçükkuyu’su, İda’sı, Kahraman Gelibolu’su, Eceabat’ı Biga’sı, Lapseki’si, Bayramiç’i, Yenice’si, Çan’ı ile Mevlevihane’si, Halimbey Köşkü, Hadimoğlu Konağı, Kilitbahir Kalesi, Kabataepe Simülasyon Merkezi ile en zenginlikleri dünyaya nasıl aktarabiliriz. Derdimiz budur. 2018 Troya Yılı bereketli geldi. İstatistiki değerler anlamında 2017 yılının 01 Ocak-31 Mart 2017 tarihlerini kapsayan ilk 3 ayında, 46 bin 248 kişinin geldiği Troya Ören Yerini, 2018 yılında ise aynı tarihlerde 90 bin 208 kişi ziyaret etti. 2018 yılının Troya Yılı ilan edilmesi ve Anadolu’nun kadim değeri Troya’yı dünya ile buluşturacak olan Troya Müzesinin açılması ile birlikte ziyaretçi rakamlarında daha da artış bekleniyor. Yerli ve yabancı ziyaretçileri bu kente ve tabi ki turizme bağımlı hale getirebilecek potansiyele sahibiz. Kentleri birbirinden ayıran, benzerlerinden farklı kılan kimlik özelliği barındırmaktayız" dedi.

Konuşmanın ardından Cumhuriyet Meydanı'ndaki tören sona ererken, Çanakkale'de 43'üncü Turizm Haftası, 22 Nisan tarihine kadar çeşitli etkinlikler ile kutlanacak.

Mustafa SUİÇMEZ/ÇANAKKALE, (DHA)