Çocuklarla yaşamak

20.10.2016 Perşembe
 
 
 
Hayatı çocuklardan öğrenmeyi deneyin...onlar deneyerek-yanılarak herseyi öğrenmek çabasında...
 
Hata yapmaktan korkmazlar, tekrar tekrar denerler...siz eğer denetmekten korkutmaz ve sonuna
kadar desteklerseniz....kavgalarında bilirlerki zarar görecekler ve bilirler ki kurallara uymazlarsa 
bir bedeli olacak...ancak koruma veya cezalandırma konusunda anlayışlı davranırsanız kendileri
sorumluluklarının farkına varabilirler...
 
Hayati yaparak-yaşayarak öğrenmek isterler ve en doğal haklarıdır...ve başarıya ancak özgüvenle ulaşabilirler...onları yaptıkları olumlu işlerde destekleyip, yüreklendiriseniz, yanlış seçimlerinin sonuçlarını kendilerinin yaşamasına izin verirseniz, hayatı öğrenecek ve yeniden denemekten korkmayacaklar...
 
Anlatılanlardan çok gördükleri, yaşadıkları önemlidir onlar için. Sorumluluk almaları için onlara fırsat vermek en güzelidir. Aldıkları sorumluluğu yerine getirmiyorlarsa saygılı bir iletişim kurarak sahip olduğu bir hakkını elinden alabilirsiniz.

Oyuncaklarıyla oynamak istiyor fakat toplamıyorsa, bir daha toplama sorumluluğunu alana kadar dağıtmasına izin vermeyin. İletişiminiz olumlu ve kararlı olursa sorumluluklarının erken farkına varacaklardır.
 
Yaşadıkları evin bireylerinden birisi olduğunu her fırsatta hatırlatın, bu hatırlatmalar genel evin ve sizlerin yaşadığı olayları paylaşmakla olur. O zaman kendilerini çok iyi hissederler ve konulan kurallar da bir anlam ifade eder.
 
           Çocuklar için konulan kurallarla ilgili sürekli konuşmak koyduğunuz kuraldaki kararsızlığı ifade eder. Çoğu zaman konuşmalarınız değil ama davranışlarınız geçerli olandır.  
 
Yaşamda çocuklardan örnek alınması gereken çok konu var.
 
Başaramadığınız her konuda çocukları gözlemleyin, çünkü onlar  asla  pes etmezler.
 
Ve sonunda mutlaka başarırlar!..
 
 
Serap Yavuzyaşar Özay