2018 DGS tercih başvurusu nasıl yapılır? DGS başvuru işlemleri

DGS tercih başvuruları için artık sona gelindi. Dikey Geçiş Sınavı (DGS)'de bu yıl ter döken öğrenciler tercih başvurularını sürdürürken DGS tercih başvuruları nasıl yapılır, DGS tercih başvuruları ne zaman bitiyor sorularının cevaplarını arıyor. İşte DGS tercih başvuruları ile ilgili detaylar...

12.09.2018 Çarşamba Güncelleme : 12.09.2018-18:40 Çarşamba

DGS tercihleri alınmaya devam ediyor. 16 Ağustos tarihinde sonuçların açıklanmasının ardından 7 Eylül'de alınmaya başlayan DGS başvuruları 14 Eylül tarihinde sona erecek. Peki DGS tercih başvuruları ne zaman sona erecek?

DGS TERCİHLERİNDE SON GÜN NE ZAMAN?

DGS tercih işlemleri 7-14 Eylül 2018 tarihleri arasında olacaktır. Adaylar, tercihlerini bireysel olarak İnternet aracılığıyla elektronik ortamda yapacaklardır. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan Tablolardan yararlanmaları gerekmektedir.

DGS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

Hangi ön lisans programlarından mezun olacak/olan adayların hangi lisans programlarını tercih edebilecekleri Tablo-2’de verilmiştir. Tablo-2 üç bölümden oluşmaktadır. Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2’nin tüm bölümlerinin
dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Açık öğretim lisans programlarına yerleştirme yapılabilmesi için bu programların da tercih listesinde yer alması zorunludur. Adayların, tercihlerini sadece bu tablolarda verilen ilgili alanları göz önünde tutarak Tablo-1’deki lisans programlarından yapmaları gerekmektedir. Tablo-2’nin bölümlerinde mezun olunacak/olunan ön lisans alanı bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersizdir. Tercih süresi içinde tercihlerde değişiklik yapılabilecektir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar bu işlemi elektronik ortamda yapacaklardır. Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali vb. değişiklik taleplerini içeren dilekçelere işlem yapılmayacaktır.

TERCİH KILAVUZU VE TABLOLAR İÇİN TIKLAYINIZ

 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ