İncili Gastronomi Rehberi Ödülleri sahiplerini buldu

Türkiye’nin ilk ve tek özgün gastronomi derecelendirme sistemiyle hazırlanan ‘İncili Gastronomi Rehberi’ 2018-2019 yayınlandı. Bir yılı aşkın bir süredir titizlik ve şeffaflıkla yapılan değerlendirmeler sonucu İnci kazanan restoranlar Swissotel’de yapılan ödül töreniyle sahiplerini buldu

19.12.2018 Çarşamba Güncelleme : 19.12.2018-10:13 Çarşamba

Hürriyet ve Karaca iş birliği ile gastronomi dünyasına kazandırılan ve bu yıl 2.’si yayınlanan “İncili Gastronomi Rehberi” Hürriyet Kitap etiketiyle raflarda yerini aldı. İncili Gastronomi Rehberi’nin Ödülleri ise Swissotel’de düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi. Yıl boyunca merakla beklenen ve gastronomi dünyasının prestiji olarak kısa sürede kabul edilen rehber; sektörün değerlendirilmesi, derecelendirilmesi, teşvik edilmesi ve yemek severlere adil bir şekilde yol gösterilmesi amacıyla hazırlandı. 

Proje Direktörü Müge Akgün ve proje ekibinden Zeyno Gürses Dölay, Cemre Narin, Gamze İneceli, Oğul Türkkan, Emine Tunadan’ın yer aldığı rehberde Ahmet Örs, Mehmet Yalçın, Teoman Hünal ve Nedim Atilla Danışma Kurulu olarak görev yaptı. Ayrıca Ertuğrul Özkök, Mehmet Yaşin, Dilara Koçak, Hande Arslanalp, Vedat Başaran, Sedat Ergin, Engin Akın, Deniz Alphan, Reha Tanör, Nevin Halıcı gibi değerli isimler de Onur Kurulu üyeleri olarak projeye katkı sağladı. 

İlk yıl için İstanbul, Bodrum, Alaçatı, Çeşme restoranlarının değerlendirildiği rehberin kapsamı genişletilerek İzmir ve Ankara’daki restoranları da değerlendirmeye dahil edildi. İçerik kadar İncili Gastronomi Rehberi’nin tasarımında ve derecelendirme sisteminde de yenilikler oldu. Geçen sene en yüksek derece 4 İnci iken bu sene bu derecelendirme 5 İnci ile başladı. Ayrıca restoranlar, “Şef restoranı, bistro, brasserie”, “geleneksel mutfak”, “et lokantaları ve kebapçılar”, “balık lokantaları”, “Uzak Doğu restoranları”, “meyhaneler”, “sokak yemekleri restoranları” şeklinde kategorilerine ayrılarak, aranan yerlerin daha kolay bulunacağı bir düzenleme yapıldı. 

İnci Sahibi Restoranlara Ödülleri Verildi

422 restoran ve 257 lezzet noktasının yer aldığı rehberin ödül gecesinde 5, 4 ve 3 İnci alan mekanlara ödülleri takdim edildi. 

Hürriyet yazarı Müge Akgün İncili Gastronomi Rehberi’yle ilgili “Her geçen yıl yeni kentler, yeni restoranlar ve lezzet noktalarının katılmasıyla büyüyecek olan rehberimizin yeme-içme dünyasındaki eğilimleri yansıtacağını, sektöre katkısının olacağını düşünüyoruz” diye konuştu. 

Karaca Grup İcra Kurulu üyesi Galip Bağcı’da yaptığı konuşmada bu denli değerli bir çalışmada Hürriyet ile iş birliği yapmaktan duydukları mutluluğu dile getirerek, “Geçen sene başlayan iş birliğimiz bu yıl devam etti ve gelecek yıl da birlikte olmaktan mutluluk duyacağız. Rehberin simgesinin ise Karaca’nın incisi olması bizim için ayrı bir gurur” dedi. 

Gecede İnci alan mekanların yanı sıra sektöre değer katan önde gelen isimlere Onur Ödülleri verildi. 73 yıldır yaptığı çalışmalarla Beyti Güler ve Antep Mutfağı’nı senelerdir en iyi temsilcilerinden biri olan Arif Develi’ye Onur Ödülleri’ni Karaca Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO Fatih Karaca takdim etti. Arif Develi yerine ödülünü Nuri Develi aldı. Türk mutfak kültürü ve araştırmacısı Nevin Halıcı da gecede ödül alan bir diğer isimdi. Rahatsızlığı nedeniyle geceye katılamayan Halıcı’nın ödülünü Gamze İneceli aldı. Uzun yıllar şeflik yapan aynı zamanda Osmanlı Mutfağı araştırmacısı olan Vedat Başaran, işletmeci ve yeme-içme yazarı Teoman Hünal, şef Şemsa Denizsel, Aylin Yazıcıoğlu, Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği TURYİD Başkanı Kaya Demirer, Tayfun Topal ve Uğur Talayhan’a da gecede Onur Ödülleri takdim edildi. 

5 İnci Sahibi Mekanlar

Maça Kızı-Bodrum
Mikla-İstanbul
Neolokal-İstanbul

4 İnci Sahibi Mekanlar

Aheste Pera  
Antica Locanda  
Asmalı Cavit  
Beyti
Cantinery  
Casa Lavanda  
Cibalikapı Balıkçısı  
Çiya Lokantası
Dragon 
Ent-Bodrum
Escale  
Gram  
Hünkar
Isokyo
Karaköy Lokantası  
Kıyı
Lacivert 
Mürver  
Nicole  
Orfoz-Bodrum
Papermoon  
Sanayi 313  
Seraf
Spago İstanbul  
Sunset  
Şans  
Toi 
Trilye-Ankara
Yek Alaçatı
Yeni Lokanta

3 İnci Kazanan Mekanlar

16 Roof   
1924 İstanbul   
9 Ece Aksoy  
Adana İl Sınırı  
Adana Ocakbaşı  
Adana Özasmaaltı Kebap  
Adil Müftüoğlu-Uğur Lokantası  
Agrilia  
Aila  
Antiochia  
Aqua   
Armada Teras  
Asitane  
Assaggio  
Bağarası  
Balıkçı Abdullah  
Balıkçı Kahraman  
Balıkçı Sabahattin  
Balmumu Lokanta  
Basta Street Food Bar
Bi Nevi Deli  
Bizim Lokanta  
Bodrum Balıkçısı  
Borsa Lokantası  
Brava  
Da Mario  
Deniz  
Develi  
Divan Lokanta  
Divan Safranhan  
Eqinox  
Esnaf Lokantası-Mahmut Usta
Fauna  
Fava Alaçatı  
Fener  
Feriye  
Firuze  
Frankie  
Günaydın Etiler Steakhouse  
Horasan  
Il Riccio   
Inari Sushi-Omakase  
İris Steakhouse  
İsabey Bağ Evi  
Kalbur  
Kapari Bahçe  
Kapha  
Kaplan Dağ  
Kilimanjaro   
Kısmet Lokantası - Ankara
Kısmet Lokantası - İzmir
Kolburano’s  
La Pasion 
La Petite Maison  
Leb-İ Derya  
Les Quase De Smyrina  
Limon  
Meyhane 1923 Akif Baba  
Meyhane Endülüs  
Meze By Lemon Tree  
Mezzaluna Ankara  
Mittag  
Momo Alaçatı  
Neni Brasserie  
Nezih Kebap Yuvalama   
Park Şamdan  
People  
Pizzeria Venedik  
Quyyu By Hanımeli Balık  
Ramada Sushi  
Ramazan Bingöl Et Lokantası  
Sahil  
Sahrap Pera  
Seçkin Et Steakhouse  
The North Shield  
Trattoria La Scarpetta  
Ulus 29  
Urla Vino Locale  
Vogue  
Yelken - Ankara
Yelken - İzmir
Yengeç  
Yüksel Balık  
Zula İstanbul
Zuma Bodrum    
Zuma