KKTC Lideri Akıncı’dan FETÖ açıklaması: "Gereğinin yapılması KKTC devletinin görevidir"

07.09.2017 Perşembe Güncelleme : 07.09.2017-11:48 Perşembe

  

MURAT DEMİRCİ AA

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı  Mustafa Akıncı, KKTC'deki Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik soruşturmaya  ilişkin, "Ülkemiz hiçbir terör örgütünün yuvalanabileceği bir yere  dönüşmemelidir. Sözü edilen örgütle bağı olan terör odaklarının tespiti halinde  hukuk içinde kalınarak gereğinin yapılması KKTC devletinin görevidir." dedi. Cumhurbaşkanı Akıncı, yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde bazı  polis teşkilatı mensupları ile kimi sivil yurttaşlar hakkında, KKTC hükümeti  tarafından da Türkiye’deki darbe girişiminin ardından terör örgütü listesine  alınan FETÖ’ye mensup oldukları şüphesiyle soruşturma yürütüldüğü haberleri yer  aldığına işaret ederek, yürütülen süreç hakkında devlet makamlarının açıklama  yapması talebinin dile getirildiğini kaydetti. Türkiye'de 15 Temmuz 2016’da darbe girişiminde bulunan suç odaklarının  gerekli cezalara çarptırılmasının hukukun ve adaletin gereği olduğunu kaydeden  Akıncı, "15 Temmuz’daki darbe girişiminin ilk saatlerinden itibaren darbeye karşı  demokrasinin yanında yerini almış Kıbrıs Türk halkının cumhurbaşkanı olarak halk  iradesine saldırmış odaklarla mücadelenin önemini bir kez daha hatırlatmakta  yarar görüyorum." ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Akıncı, özellikle suçla ve suçlularla mücadele için  kurulan polis teşkilatına yönelik sızmaların varlığı halinde bunun bertaraf  edilmesinin büyük önem taşıdığına dikkati çekerek, bu çerçevede ilgili makamların  basında sözü edilen türden suç bağlantılarının kuşkuya yer bırakmayacak şekilde  bulunması halinde, olayı aydınlatmak ve yargıya havale etmek için titizlikle  çalışmasının kaçınılmaz olduğunu bildirdi.

  - "Gereğinin yapılması KKTC devletinin görevidir"

  Böylesi süreçlerde, hukukun içinde kalmanın öneminin daha da arttığını  belirten Akıncı, açıklamasına şöyle devam etti:

 "Ülkemiz, hiçbir terör örgütünün yuvalanabileceği bir yere  dönüşmemelidir. Sözü edilen örgütle bağı olan terör odaklarının tespiti halinde  hukuk içinde kalınarak gereğinin yapılması KKTC devletinin görevidir. Çeşitli  spekülasyonların ve asılsız ihbarların adaleti yanıltmasının önüne geçmek de  toplumsal bir görevdir. Soruşturmayı yürüten birimlerin yanı sıra başta medyamız  olmak üzere tüm kurumlarımız, yargısız infaz girişimlerine ve peşin hükümlü  yaklaşımlara karşı uyanık olmalıdır. Bir tek masum insanın bile özgürlüğü elinden  alınmamalı ve geleceği karartılmamalıdır. Adalet herkes için gereklidir."

 Medyada sözü edilen soruşturmaların adli makamlarca yürütülmekte  olduğunun anlaşıldığını ifade eden Akıncı, şunları kaydetti:   "Öyle inanıyorum ki soruşturmayı yürüten makamlar, kamuoyunun bilgi  ihtiyacının karşılanması talepleri karşısında hukuki sürece ve henüz yargı  huzuruna çıkarılmamış şüphelilerin haklarına zarar vermeden, belirli ölçüler  içinde kalarak gerekli aydınlatmayı yapacaklardır. Bu önemli süreci hukuk  sınırlarını aşmadan ve adalet duygusundan sapmadan hakkaniyetli bir sonuca  bağlamak için herkes üzerine düşen görevi titizlikle yerine getirmeli ve  sorumluluk duygusundan hiç şaşmamalıdır."