Meclis Genel Kurulu’nun bütçe mesaisi yarın başlıyor

Genel Kurul’un yarından itibaren cumartesi ve pazar günleri de dahil  olmak üzere aralıksız 12 gün sürecek 2019 yılı bütçe mesaisi başlayacak.

09.12.2018 Pazar Güncelleme : 09.12.2018-14:01 Pazar
AA

TBMM Genel Kurul, 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile  2017 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı için günlük programın  tamamlanmasına kadar çalışacak.

Bütçenin tümü üzerindeki görüşmeler yarın yapılacak.

2019 yılı bütçesinin TBMM Genel Kurulunda bu haftaki görüşme takvimi  şöyle:

11 Aralık Salı Birinci Tur: Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Anayasa Mahkemesi,  Yargıtay, Danıştay, Sayıştay, Kamu Denetçiliği Kurumu, Hakimler ve Savcılar  Kurulu, MİT Başkanlığı, MGK Genel Sekreterliği, Diyanet İşleri Başkanlığı,  İletişim Başkanlığı, Savunma Sanayi Başkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı,  Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı, Devlet Arşivleri Başkanlığı.

12 Aralık Çarşamba İkinci Tur: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı,  Ticaret Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Nükleer Düzenleme Kurumu,  Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Maden Tetkik ve  Arama Genel Müdürlüğü, Nadir Toprak Elementleri Araştırma Enstitüsü, Maden  ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Rekabet Kurumu, Helal Akreditasyon Kurumu.

13 Aralık Perşembe Üçüncü Tur: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Adalet  Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Ceza ve  İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İş Yurtları Kurumu, Türkiye İnsan Hakları ve  Eşitlik Kurumu, Kişisel Verileri Koruma Kurumu, Orman Genel Müdürlüğü, Devlet Su  İşleri Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Türkiye Su Enstitüsü.

14 Aralık Cuma Dördüncü Tur: Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve  Spor Bakanlığı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Devlet Opera ve Balesi Genel  Müdürlüğü, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Türkiye Yazma Eserler  Kurumu Başkanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Türk İşbirliği ve Koordinasyon  Ajansı Başkanlığı,Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Atatürk  Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Atatürk Kültür Merkezi, Atatürk  Araştırma Merkezi, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu.

15 Aralık Cumartesi Beşinci Tur: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Milli  Eğitim Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Bilgi Teknolojileri ve İletişim  Kurumu, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Yükseköğretim Kurulu, Ölçme, Seçme ve  Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, Yükseköğretim Kalite Kurulu, üniversiteler (125  bütçe)

16 Aralık Pazar Altıncı Tur: İçişleri Bakanlığı, Aile, Çalışma ve  Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü,  Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Göç İdaresi Genel  Müdürlüğü, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Mesleki Yeterlilik Kurumu,  Devlet Personel Başkanlığı, Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel  Müdürlüğü, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Türkiye Sağlık Enstitüleri  Başkanlığı.

TBMM BAŞKANI BİNALİ YILDIRIM YÖNETECEK

Genel Kurul, yarın saat 13.00'te, diğer günlerde ise saat 11.00'de  toplanacak.

TBMM Genel Kurulunu, yarın Meclis Başkanı Binali Yıldırım yönetecek.

2019 yılı bütçesini Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sunacak.  Bütçenin tümü üzerinde AK Parti Grubu adına Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Elvan  ve Grup Başkanvekili Mehmet Muş, CHP Grubu adına Genel Başkan ve Grup Başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Grubu adına Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Sezai  Temelli, MHP Grubu adına Grup Başkanvekilleri Erkan Akçay ve Muhammed Levent  Bülbül, İYİ Parti Grubu adına ise Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan konuşacak.

Hükümet adına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın konuşma yapacağı  bütçenin tümü üzerindeki görüşmelerde, AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin  lehte, HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş ise aleyhte şahısları adına  görüşlerini açıklayacak.

Bütçenin tümü üzerinde yapılacak konuşmaların ardından maddelerine  geçilmesinin oylaması yapılacak.

HÜKÜMET VE GRUPLAR BİRER SAAT KONUŞACAK

Bütçenin tümü üzerinde Yürütme adına yapılacak sunuş konuşması, süreye  tabi tutulmaksızın yapılacak. Bütçenin tümü üzerinde beş siyasi parti grubu ve  Hükümet adına yapılacak konuşmalar birer saat (bu süre birden fazla konuşmacı  tarafından kullanılabilecek), kişisel konuşmalar ise 10'ar dakika olacak.

Bakanlıklar ve kamu idareleri üzerindeki bütçe görüşmelerinde gruplar  ve Hükümet adına yapılacak konuşmalar birer saat (bu süre birden fazla konuşmacı  tarafından kullanılabilecek), kişisel konuşmalar ise 5'er dakika olacak.

Bütçe görüşmelerinde her tur için soru-cevap işlemi 10 dakika soru, on  dakika cevap olmak üzere 20 dakika olarak gerçekleştirilecek.

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, 11 Aralık Salı günü Komisyon  Başkanvekili seçimi için toplanacak.

KİT Komisyonu denetimlerine devam edecek.

Komisyon; 12 Aralık Çarşamba günü Devlet Hava Meydanları İşletmesi  Genel Müdürlüğünün, 13 Aralık Perşembe günü Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü, TTA  Gayrimenkul A.Ş. (1.1.2016-21.10.2016) ile Doğusan Boru Sanayi ve Ticaret AŞ.  Genel Müdürlüğünün hesaplarını inceleyecek.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ