Bakan Özhaseki: İmar barışı herkesin derdine derman olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, imar  barışına ilişkin, "Çıkan kanun herkesin derdine derman olacak. İhtilaflar ve  sıkıntılar bitecek." dedi.

20.06.2018 Çarşamba Güncelleme : 20.06.2018-17:04 Çarşamba

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Beykoz 15 Temmuz Şehitler Meydanı'nda vatandaşlara seslendi.

AK Parti Beykoz İlçe Başkanlığı'nın düzenlediği açık hava toplantısında konuşan Bakan Özhaseki, imar barışı ve yapı kayıt belgesiyle ilgili  detayları vatandaşlara anlattı.

Özhaseki, şehirlerin kurulduğu en eski coğrafya parçasının Anadolu  olduğunu aktararak, "Binbir türlü güzelliği var. Bazı dezavantajları da var.  Yerin altındaki birtakım hareketlilik, yani depremsellik; üstünde de fitne  odakları bir türlü bitmek bilmiyor. Bir taraftan PKK, bir taraftan FETÖ denilen  lanet örgüt, diğer yandan DHKP/C... Yerin üstündeki bu fitneyle biz baş ederiz  Allah'ın izniyle, onlara hayatı cehennem ederiz. Mikroba acınmaz. Yerin altındaki hareketlilikle savaşılmaz. Allah birtakım tabiat kurallarını bir denge üzerine  kurmuş, onu bilmemiz lazım." diye konuştu.

Türkiye topraklarının yüzde 66'sının birinci ve ikinci derece deprem  bölgesinde bulunduğunu ve vatandaşların yüzde 71'inin bu alanlarda yaşadığı  bilgisini veren Özhaseki, şöyle devam etti:

"80 milyon vatandaşın neredeyse 60 milyonu her an deprem olabilecek  bölgelerde yaşıyor. Buna uygun hareket edelim. Deprem insanları öldürmüyor,  binalar insanları öldürüyor. Mimar Sinan, Süleymaniye'yi yapacağı zaman gelip  zemini kontrol eder ve camiyi oraya yapmaya karar verir. Sonra bakar ki zemin  çürük, Haliç'e doğru kuyular açtırır. Bir müddet oradaki suları çeker ve demiri  kurutur. Üzerine öyle bir temel atar ki gemi iskeleti gibi deprem geldiğinde her  bir tarafından eşit şekilde etkilesin ve yıkmasın diye. Kolonlar arasına  kurşunlar döktürür, esnemeyi sağlasın diye. Sonra da tarihe geçen o sözü söyler,  'Bu cami kıyamete kadar ayakta kalacaktır.' 500 senedir yaşıyor, inşallah  kıyamete kadar yaşar. Bizim alacağımız ders budur."

Özhaseki, yapı kayıt belgesi uygulaması hakkında da bilgi vererek, "Bu  kanunla birlikte kentsel dönüşümün temellerini atalım istedik. Özellikle yapı  kayıt belgesiyle ilgili söylemek istiyorum. Türkiye'de şu anda 26,5 milyon  civarında bağımsız birim var. Tam imara ve iskana uygun olanların oranı yüzde  25'tir. Geri kalanlar aykırılık oluşturuyor. Kanun da buraya hem para cezası  kesiyor hem de yıkacaksın diyor. 80 milyonluk vatandaşın 55-60 milyonu ihtilaflı  durumdadır. Devlet niye vatandaşıyla bu kadar kavgalı olsun? Zamanında insanlar  gelip evlerini yapmaya başladığında asıl suçlu devlettir ya da belediyelerdir.  Çözüm bulmadığı için yardımcı olmadığı için suçludur." ifadelerini kullandı.

Kayseri'de 21 yıl belediye başkanlığı yaptığını belirten Özhaseki,  1990'lı yıllarda sürekli gecekondu yapılaşmanın olduğunu, kimsenin kaçak yapı  yapmaması için çalışmalarda bulunduğunu aktardı.

Çıkan kanunun herkesin derdine derman olacağını, ihtilafın ve  sıkıntıların biteceğini söyleyen Özhaseki, imar barışı düzenlemesinden elde  edilecek geliri açıklayarak, şunları kaydetti:

"Tahmini olarak devletin bütçesine 30-40 milyar lira gibi bir para  yapıyor. Ya maliyenin genel bütçesi içerisinde eriyip gidecek ya da başka bir  şeye gidecek. Bu parayı da Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın onayıyla kentsel  dönüşümde kullanacağız. Kentsel dönüşüm başladığında, belediyeler para isteyecek.  Biz de onlara bunu yüzde 0 faizle vereceğiz. Siz dönüştürmek isterseniz size  vereceğiz. Çıkan herkese kira parasını vereceğiz. Belediyelere de şartımız var.  Bizden bu parayı kullanmak isterlerse, bütün malzemeler yüzde 100 yerli olacak. O  şartla parayı vereceğiz."

Yapı kayıt belgesi kapsamına girmeyen alanlar hakkında da bilgi veren  Özhaseki, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu kanundan istifade edemeyecek olanlar da var. Sultanahmet,  Süleymaniye çevresinde Tarihi Yarımada'nın bulunduğu yerlerdir. Öngörünüm de var  ama herkesin anladığı şey şu; karşımızda gördüğümüz evler olarak anlıyorlar.  Fakat içeride normal yaşamını sürdüren vatandaşlar da bu kanundan yararlanamıyor  gibi bir algı var. Sahil şeridinde milyonlarca dolara alınan satılan yerler  hariç, diğer yerler bundan istifade etsin dediğimizde biraz muhalefetten tepki  geldi. Biz Mecliste onlardan söz istedik. Ticarete konu olan yerler hariç, arka  tarafta yaşamını sürdüren kardeşlerimizin evleri de aftan yararlansın dedik.  Mecliste bütün partilerimiz söz verdi. Şimdi burada arkadaşlarımız hazırlıyorlar.  Meclis açılır açılmaz, yapı kayıt belgesinin devamı olarak Beykoz'da  belediyemizin hazırladığı kroki üzerinde mahallelerimizdeki bütün vatandaşlarımız  bundan yararlanacak.

SİT alanı da orman kapsamında kalan da bundan istifade edecek. Hayırlı  ve uğurlu olsun. Ormanda bir zorluğumuz var. Anayasa diyor ki orman arazisi  eksiltilemez, özel mülkiyete konu edilemez. Orman arazisi müracaat ettiğinde  başka bir hazine arazisini orman ilan edeceğiz, ağaçlandırmaya alacağız. Buradaki  vatandaşlarımızın tapusunu vereceğiz."

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç da Bakan Özhaseki ve  ekibine teşekkür ederek, Beykoz'un yıllardır çözülmeyi bekleyen sorunlarının  çözüme kavuşturulduğunu söyledi.

 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ