Rahim kanseri neden olur? Rahim kanseri belirtileri nelerdir?

Kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biri olan rahim kanseri neden olur, belirtileri nelerdir? Tedavi edildiğinde 10 kadından, 9'u iyileşebilen rahim kanserinde, tedavi yöntemleri nelerdir?

18.09.2018 Salı Güncelleme : 18.09.2018-15:30 Salı

Rahim kanseri neden olur? Rahim kanseri belirtileri nelerdir? Kadınlar tarafından merakla araştırılan, rahim kanseri nasıl tedavi edilir?

RAHİM KANSERİ NEDEN OLUR

Rahim iç duvarını örten ince tabakaya endometrium denir. Bu tabakada yer alan normal hücrelerin kontrolsüz çoğalan anormal hücrelere dönüşmesi durumunda rahim (endometrium) kanseri oluşur. Bu kanser her yaşta görülebilmekle beraber daha sıklıkla menopoz dönemindeki kadınlarda görülmektedir. 

RAHİM KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Rahim kanseri teşhisi için en önemli şey belirtiler açısından uyanık olmaktır. Anormal kanama, lekelenme, yeni bir akıntı veya menopozdan sonra kanama veya lekelenme olması rahim kanseri belirtileridir. Bu belirtiler daimi olabileceği gibi geçici de olabilir. Özellikle menopozdan sonra, her anormal kanamanın bir doktor tarafından kontrol edilmesi gerekir.

Menopoz sonrası yaşanan vajinal kanamalar en önemli belirtidir. Bu kanamalar, hafif veya ağır kanamalar gibi geniş bir yelpazede görülebilir.

Vajinadan gelen çok az kanlı fakat, sulu ve kokulu akıntı

Cinsel ilişki sonrası kanama (postkoital kanama)

Menopoz dönemine girmemiş kadınlarda adet dönemleri aralarında yaşanan kanamalar nadir de olsa rahim kanserinin belirtisidir.

Cinsel ilişki sonrası ağrı, karında ağrı ve karında rahatsızlık hissi rahim kanseri belirtisi olabilmektedir.

rahim kanserinin ileri evrelerinde halsizlik, kilo kaybı ve kabızlık gibi diğer belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

RAHİM KANSERİ TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Tedavinin esasını rahmin tamamının cerrahi olarak çıkarılması oluşturur. Rahimle beraber genellikle tüplerin ve yumurtalıkların da çıkarılması tercih edilir. Bununla birlikte operasyon esnasında kanser yayılımını düşündüren anormal görünümlü veya hastalığın yayılma olasılığı olan dokuların da (lenf düğümleri vb.) çıkarılması gerekebilir. Ameliyat için kesinlikle uygun olmayan hastalar için alternatif tedaviler düşünülebilir.