Trudeau'dan Huawei tutuklamasına ilişkin ilk açıklama

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, hükümetinin Çinli  teknoloji şirketi Huawei'nin Mali İşler Direktörü (CFO) Mıng Vancou'nun  tutuklanmasında rolü olmadığını belirterek, “Biz bağımsız bir yargı ülkesiyiz ve ilgili yetkililer bu süreçle ilgili kararları hiçbir politik müdahale olmadan verdi.” dedi.

07.12.2018 Cuma Güncelleme : 07.12.2018-1:33 Cuma
AA

Montreal’de gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan  Trudeau, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delmek suçlamasıyla 1 Aralık'ta  Vancouver’da uçak değiştirirken gözaltına alınan Mıng’a yönelik yasal sürecin  siyasetten bağımsız işlediğini belirtti.

Mıng’ın tutuklanacağının kendisine eylemden birkaç gün önce  bildirilmesine karşın hükümetinin sürecin parçası olmadığını kaydeden Trudeau,  “Biz bağımsız bir yargı ülkesiyiz ve ilgili yetkililer bu süreçle ilgili  kararları hiçbir politik müdahale olmadan verdi.” ifadelerini kullandı.   

Trudeau'nun açıklamaları, ABD ile Çin arasındaki kısa süre önce  sağlanan ateşkes için risk oluşturan ve ticaret savaşını alevlendirmesinden  korkulan tutuklama olayı ile Kanada hükümeti arasına mesafe koyma çabası olarak  değerlendirildi.  

İlk duruşma 7 Aralık’ta

Kanada Adalet Bakanlığı, Huawei şirketinin sahibi Rın Cıngfey'in kızı  ve şirketin CFO'su Mıng'ın, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delmek  suçlamasıyla 1 Aralık'ta Vancouver kentinde gözaltına alındığını dün  duyurmuştu. 

Çinli teknoloji devi Huawei'ye, İran'a yönelik yaptırımları ihlal  ettiği gerekçesiyle nisan ayında soruşturma açan ABD yönetiminin talebi üzerine  gözaltına alınan Mıng'ın 7 Aralık Cuma günü ilk duruşmasına çıkmasının  planlandığı bildirilmişti.  

ABD'nin Mıng'ın New York Doğu Bölgesi Mahkemesinde "tanımlanmamış  suçlamalardan" yargılanmak üzere iadesi arayışında olduğu da basına yansımıştı.   

Çin, Mıng’ın serbest bırakılmasını istedi

Pekin yönetimi, tutuklamayı insan hakları ihlali olarak  nitelendirirken, Kanada’dan Mıng’ı bir an önce serbest bırakmasını istemişti. 

Çin'in Ottawa Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, Mıng'ın ABD ya da  Kanada yasalarını çiğnemediği vurgulanarak, "Çin tarafı, bu ciddi insan hakları  ihlaline sert şekilde karşı çıkıyor ve bu durumu şiddetle protesto ediyor."  ifadesine yer verilmişti.
 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ