Tuzdaki büyük tehlike!

Dünyada her yıl 9.4 milyon insanın hipertansiyon nedeniyle hayatını kaybettiğini söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi İlhami Gültepe aşırı tuzlu yiyecekleri açıklayarak, tuz tüketiminin sağlığımıza olan etkilerini açıkladı.

1

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi İlhami Gültepe, 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü nedeniyle, hastalık konusunda önemli uyarılarda bulundu.

Günde 1 tatlı kaşığı tuz tüketmek yeterli

Kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olmasının hipertansiyona yol açtığını belirten Dr. Öğr. Üyesi İlhami Gültepe, “Hipertansiyon çoğu kişide yıllarca hiçbir belirti vermeden sinsice sürebilir. En sık belirtisi özellikle sabahları enseden başlayan ağrıdır, bazen baş dönmesi de olabilir.
Hipertansiyon krizinde ise burun kanaması, çarpıntı, kulakuğultusu, bulantı, kusma, nefes darlığı, görme bulanıklığı görülebilir. Hastalık tedavi edilmezse beyin kanaması, felç, kalp krizi, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliğine varan böbrek hasarı, körlüğe kadar varan göz bozukluklarına sebep olabilir, ölüme yol açabilir” ifadelerini kullandı.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ