Lider ve lider

13.02.2018 Salı

Aslan bu... Sürüden ayrılanı gördü mü saldırıp pençeler!

Fenerbahçe’nin Başakşehir’i deplasmanda yenmesi, Süper Lig’de denklemin yeniden kurulmasına neden oldu. Galatasaray, hele Telekom’da, ayağına kadar gelen liderlik fırsatını çok hızlı ve akıcı bir oyun, inanılmaz bir iştah ve istekle yakaladı. Tıpkı aslanın avı gibi.

Daha ilk yarı dolduğunda Antalyaspor’a attıkları üç golle tribündeki taraftarlarını rahatlattılar. Rahatlık,  iki Gomis, bir Feghouli golüyle geldi... Bu isimlerle golleri yan yana getirdiğiniz zaman aklınıza “bireysel beceri”lerin gelmesi olasıdır. Ancak hemen söyleyelim... Asistleriyle, pozisyonlarıyla, temposuyla, taktiğiyle üç gol de takım halinde iyi bir av partisinin kazanımıydı.. İlk iki Gomis golünde Rodrigues’in ortaladığı ve taşıdığı toplarla skoru adeta bağırdığını söyleyebiliriz. Öte yandan Feghouli’nin attığı gol de Belhanda’nın ustaca asistiyle geldi.

Oyunun güzel yanı, gollerin duran toplarla değil, akan oyunla atılması oldu. Yine de Selçuk’un kornerlerde, serbest vuruşlarda oyuna güzellikler kattığını söyleyebiliriz.

Galatasaray’ın bu oyunda temel karakteri, çok güçlü kanat ataklarıyla rakiplerine çullanması oldu. Geri dörtlüde Maicon ve Serdar Aziz, farklı biçimlerde oyun kurarak hücuma çıkarken, asıl güç gösterisini yapanlar sağbek Linnes ile solbek Nagatomo oldular. Oyunun ilk 10 dakikasında özellikle Nagatomo kanat oyuncusu kimliğine bürünüp güzel ortalar yaptı. Linnes de aynı biçimde. Ama daha sonraki dakikalarda gördük ki Rodrigues ve Feghouli, arkadaşlarına “ Hey, biz de buradayız “ dercesine sahneye çıktılar.

Oyunun bir de konuk tarafı var... Hamza Hamzaoğlu, çok iyi tanıdığı bir hocanın çok iyi tanıdığı takımına karşı elindeki sınırlı kadroyla mücadele etmek zorunda kaldı. Eto’o ve Samir Nasri sorunlarıyla zaman ve enerji harcayan Antalyaspor, belli ki moral olarak da seviye kaybetmişti. Kazandıkları topu çabucak Deniz Kadah’a kazandırıp gol atmanın çaresini aradılar ama savunmada top kaybetmeleri, yerleşme ve derinlik hataları daha ilk yarıda havlu atmalarına neden oldu.

İkinci yarıda tempo düştü... Galatasaray skor rahatlığıyla topu adeta rakibine bırakıp bekledi. Antalyaspor ilk yarıya göre daha çok adamla hücum ettiği halde Carraso’nun koruduğu kaleye gol atamadı. Galatasaray adına günün defosu Belhanda’nın gördüğü gereksiz kırmızı karttı..

Sonuç: Galatasaray lider... Üstelik başında da 6 şampiyonluk kazanmış bir lider var!

Yazarın Önceki Yazıları