Aykut Kocaman sinyali verdi! Ozan'ın ardından RVP...

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Antalya kampına getirilmeyen Ozan Tufan'dan daha fazla yararlanamayacağını düşündüğü için bu kararı verdiğini söyledi.

12.01.2018 Cuma Güncelleme : 12.01.2018-18:03 Cuma
Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Belek Turizm Merkezi'nde yapılan  kampta düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Kocaman, takım  bulmaları istenen Robin van Persie ve Ozan Tufan'ın durumlarıyla ilgili şu  ifadeleri kullandı:
 
"Robin van Persie ile ilgili bir şey konuşmak iki tarafa da fayda  sağlamaz. Yol ayrımı gözüküyordu. Olursa ki olma ihtimali yüksek gözüküyor.  İkinci yarıda takımı götürmek istediğim yerde Ozan ile bunu yapabilme ihtimalimin  olmadığını gördüm. Dolayısıyla böyle karar verdik. Bu, oyuncuyu kötülemek,  karalamak değil, Fenerbahçe'nin menfaatlerinde bir karar oldu. Böyle bir karar  vererek, oyuncunun da işi uzatmadan kendisiyle ilgili bir karar almasına yardımcı  olmak istedim. Oyun anlamında Ozan'dan çok daha fazla faydalanma ihtimalimin  olmadığını gördüm."
 
Verdiği kararın sorumluluğunu her zaman üstlendiğini anlatan deneyimli  teknik adam, "Benim insani ve mesleki yapım insan harcamaya yönelik değil.  Hatalarım oluyor ama hep bu düşüncedeyim. Ozan'ı kampa getirmememin nedeni, daha  doğru karar vermesiydi. Transferi konusunda zaman verdim. Benim takımı götürmek  istediğim yer ile Ozan'ın kafasındaki arasında fark vardı. Bir karar verdim.  Doğru mu, yanlış mı bilmiyorum. Bu kararın sorumluluğunu her zaman taşırım." diye  konuştu.
 
"Takıma güvenim sonsuz"
 
Aykut Kocaman, şampiyonluk yarışında takımına güveninin sonsuz  olduğunu belirtti.
 
Son ana kadar şampiyonluğu kovalayacaklarını aktaran Kocaman,  "Şampiyonluğa inanmasam 'Beklentiler fazla olmasın.' ile başlayan cümleler  kurarım. Tam tersi kurduğum cümlelerde ne olursa olsun saha içinde en iyisi  olacağımıza inandığım var. Kişisel olarak bu grubun yeterliliğine olan güvenim  sonsuz. Herhangi bir oyuncu gelmese de Fenerbahçe, son ana kadar bu yarışı  kovalayacak güçte ve kudrettedir." ifadelerini kullandı.
 
"Eljif, şapkadan tavşan çıkaran bir oyuncu değil"
 
Kocaman, sezon başında kadroya dahil edilen ancak lisansı  yetiştirilemeyen Makedon futbolcu Eljif Elmas'ın şapkadan tavşan çıkaran bir  oyuncu olmadığını söyledi.
 
Genç futbolcunun ileride mükemmel bir takım oyuncusu olacağını anlatan  sarı-lacivertli takımın teknik direktörü, "Eljif Elmas henüz 18 yaşına girdi. Bu  oyuncuyu kurtarıcı olarak lanse etmek kulübe de bana da oyuncuya da zarar  veriyor. Şapkadan tavşan çıkaran bir oyuncu değil. Bu yeteneklerini sürdürürse  harika bir takım oyuncusu olacak. Oğuz Kağan'ın da Eljif'in de 1,5-2 sene sonra  Fenerbahçe'nin ana iskelet kadrosunda yer alacağını düşünmekteyim."  değerlendirmesinde bulundu.
 
"Şampiyonluk puanı 70-75 olur"
 
Aykut Kocaman, sezon sonunda şampiyonluk puanı tahmininin 70-75  olduğunu belirtti.
 
İkinci yarının ilk 6 haftasında Fenerbahçe, Medipol Başakşehir,  Beşiktaş ve Trabzonspor'un zorlu maçlar oynayacağına dikkati çeken Kocaman,  sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Bir takımın domine etmesi kolay gözükmüyor. Belki Galatasaray benzer  bir çıkış yaparsa ön alabilir ama fikstür önemli. Küçük de olsa bu ihtimal  olabilir ama bir takımın alıp götürmesi kolay değil. İlk 9 takım birbirinden her  yerde her şekilde puan alabilir gibi gözüküyor. Şu an itibarıyla şampiyonluk  puanı 70-75 arasında olacak gibi gözüküyor. 51 puanlık maratona giriyoruz. Puan  kayıpları olacaktır. Esas olan fazla puanı yakalayacak durumu oluşturabilmek.  Birkaç puan kaybı olduktan sonra çöken takımlar bu yolda olamayacak. Esas olan  kuvvetli bir orta mesafeci olabilmektir. Temel hedefimiz varış çizgisine  herkesten önce varmak."
 
"Topal-De Souza ikilisine uygun rol veriyorum"
 
Fenerbahçe Teknik Direktörü, orta sahada Mehmet Topal ve Josef de  Souza ikilisine uygun rol verdiğini anlattı.
 
Mehmet Topal ve De Souza'nın birlikte oynamasının eleştirildiğinin  hatırlatılması üzerine Kocaman, şunları kaydetti:
 
"Osmanlıspor maçından sonra Topal-De Souza'ya döndük. Bu oyuncularla  beraber 10 maç oynamışız, en çok gol attığımız, en az gol yediğimiz oyuncular  bunlar. En çok puan ortalamasını (2,4) yakalamışız. Topal da Souza da çeşitli  yetenekleri olan 2 oyuncu ki Fenerbahçe'deler. Onlara kendi yeteneklerine uygun  rol vermeye çalışıyorum. Futbol yapılarına uygun hale çevirmeye çalışıyorum. En  önemlisi önce herkesin rolünü iyi oynaması ve arkadaşlarının açıklarını kapaması.  Bunu yapınca büyük takım oluyorsunuz."
 
"Bu takım sahada bir orkestra"
 
Aykut Kocaman, takımı orkestraya benzeterek, uyumlu bir ekip olmaları  gerektiğini söyledi.
 
Mathieu Valbuena ile ilgili soru üzerine Kocaman, şu ifadeleri  kullandı:
 
 "Valbuena, gayret gösterdiği sürece harika bir oyuncu. Öbür taraftan  takım olgusunun dışına doğru taşarsa Valbuena veya herhangi bir oyuncu, benim  kimyam orada bozuluyor. Bireysel kalitesi yüksek oyuncuları seven bir yapım var.  Bu takım sahada bir orkestra. Herkes enstrümanını en iyi şekilde çalsın ama aynı  müziği çıkarmak zorundayız. Öbür türlü kakofoni oluyor. Bireysel katkı,  oyuncuların asli görevi. Kendi istekleri doğrultusunda yapmamalılar. Uyumlu bir  takım olmak istiyoruz. Meslek aidiyeti, oyunun doğrularına olan ısrarım ve hizmet  ettiğimiz Fenerbahçe ailesi için doğrusu bu."
 

 

 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ