Bach'tan "yolsuzluk" değerlendirmesi

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach, olimpiyatların ev sahipliği sürecinde yolsuzluk yapıldığı iddialarının dikkatle takip edildiğini ve kurumun güvenilirliğini artırmak amacıyla sıkı tedbirler aldıklarını söyledi.

12.09.2017 Salı Güncelleme : 12.09.2017-12:23 Salı
AA
İngiliz basınına konuşan Bach, Rio 2016 ve Tokyo 2020 olimpiyatlarının  ev sahipliği sürecinde yolsuzluk yapıldığı iddialarına ilişkin son dönemde  yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.
 
İddiaların titizlikle araştırıldığını belirten Başkan Bach,  "Kurumumuzun güvenilirliğini sürdürmesi, bizim için son derece önemli. Yönetimsel  olarak sıkı önlemler aldık. Olimpiyatlara ev sahipliği prosedürünü değiştirdik.  2026 Kış Olimpiyatları'nın ev sahipliği sürecinde yeni ve daha sert kurallar  devreye sokulacak." diye konuştu.
 
Emniyet birimleri tarafından Brezilya Olimpiyat Komitesi'nin (COB)  ofisine ve başkanı Carlos Nuzman'ın evine yapılan operasyonu değerlendiren Bach,  "IOC'nin avukatları, Brezilyalı yetkililerle temas halindeler. Nuzman'ın dosyası  hakkında bilgi alıyorlar. Kimse kurumunun güvenilirliği konusunda sorun yaşamak  istemez. Ama gerçekçi olmamız lazım. Dünyada hiçbir kurum, güvenilirliğinin  sorgulanması konusundan muaf tutulamaz. İddialar kanıtlanırsa, gereken  yaptırımları uygulayacağız." ifadelerini kullandı.
 
Bach,  bölgede artan gerilime karşın Güney Kore'nin PyeongChang  kentinin 2018 Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapması konusunda hiçbir tereddüt  yaşanmadığını yeniledi.
 
Brezilya'da düzenlenen operasyonda, IOC üyelerine rüşvet verildiğini  kanıtlayan yeni bağlantılar bulunduğu açıklanmıştı. Operasyonu düzenleyen  savcılardan Fabiana Schneider, Rio de Janeiro yönetiminin kamu hizmetleri için  dış kaynaklı bir şirketle imzaladığı sözleşmeler ile IOC üyelerine rüşvet olarak  ödendiği iddia edilen 2 milyon dolar arasında bağlantı olduğunu, bu kapsamda COB  Başkanı Nuzman'ın sorgulandığını ve yurt dışına çıkmasına yasak getirildiğini  duyurmuştu.
 
Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nin (IAAF) eski başkanı  Lamine Diack'ın oğlu Papa Massata Diack hakkındaki yolsuzluk suçlaması  kapsamında, Fransa'da devam eden operasyonda da gelişmeler yaşanmıştı.  Savcılıktan geçen hafta yapılan açıklamada, büyük spor etkinliklerine ev  sahipliği yapacak kentlerin belirlenmesi esnasında IAAF ve IOC'nin bazı üyelerine  oyları karşılığı ödemeler yapıldığına ilişkin yeni kanıtlar bulunduğu  kaydedilmişti.
 
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ