Bakan Çavuşoğlu telefon diplomasisini sürdürüyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Tel Aviv'deki  büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve Gazze sınırında çıkan olaylarla ilgili görüş  alışverişinde bulunmak üzere çeşitli ülkelerdeki mevkidaşlarıyla telefon  diplomasisini sürdürüyor.

16.05.2018 Çarşamba Güncelleme : 16.05.2018-23:55 Çarşamba
AA

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Bakan Çavuşoğlu,  gelişmelere ilişkin son olarak Sierra Leone Dışişleri Bakanı Alie Kabba, Mısır  Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Tunus Dışişleri Bakanı Humeys el-Cihinavi,  Maldivler Dışişleri Bakanı Mohamed Asim, Cezayir Dışişleri Bakanı Abdellader  Messahel ile ayrı ayrı telefonda görüştü.

Çavuşoğlu, gün içinde Cibuti Dışişleri Bakanı Mahmud Ali Yusuf, Gine  Dışişleri Bakanı Mamadi Toure, Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita ve Lübnan  Dışişleri Bakanı Cibran Basil ile de telefon görüşmesi yaptı.

Mevlüt  Çavuşoğlu, bugün ayrıca Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat  Abdrahmanov, Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah Halid Al Hamad Al Sabah, Brunei  Dışişleri ve Ticaret İkinci Bakanı Lim Jock Seng, Mali Dışişleri ve Uluslararası  İşbirliği Bakanı Tieman Hubert Coulibaly, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdülaziz  Kamilov, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Dışişleri Bakanı Muhammed Taha Siala,  Kırgızistan Dışişleri Bakanı Erlan Abdıldayev, Moritanya Dışişleri Bakanı Isliko  Velid Ahmed İzid Bih, Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ve Çad Dışişleri  Bakanı Muhammed Zeyn Şerif ile de telefonda görüşmüştü.

ABD Başkanı Donald Trump'ın daha önce aldığı karar doğrultusunda,  ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini 14 Mayıs'ta resmen Kudüs'e taşıması,  bölgede infiale yol açtı.

İsrail askerleri, ABD'nin Kudüs'te büyükelçilik açmasını protesto  etmek için abluka altındaki Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılan 62  Filistinliyi şehit etti, 3 bin 188 Filistinliyi de yaraladı.

İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırısına sert tepki gösteren  Türkiye, şehit Filistinliler için 3 günlük milli yas kararı aldı.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ