Bakan Kurtulmuş: Öyle görünüyor ki siyonist lobinin gözüne girmek istiyor

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, ABD Başkanı Donald Trump'un Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" ilan etmesine ilişkin attığı imzanın, İsrail'in yayılımcı politikalarını onayladığı anlamını taşıdığını  belirterek "Sayın Trump iki devletli çözümden Kudüs'ün statüsünün korunması  gerektiğinden bahsetse de bu sözlerin, atılan siyasi adımla hiçbir siyasi  karşılığı olmadığı açıktır." dedi.

07.12.2017 Perşembe Güncelleme : 07.12.2017-16:16 Perşembe
AA

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Fuar İzmir'de düzenlenen 11. Turizm Fuar ve Kongresi  (Travel Turkey İzmir) kapsamında Erken Rezervasyon Kampanyası basın toplantısına  katıldı.

Kurtulmuş, kampanyanın sektör için can suyu olmasını dileyerek  başladığı konuşmasında, Türkiye'nin yeni dönemde turizm alanında da atılımlarını  gerçekleştirdiğini kaydetti.

Türkiye'nin her yerinin ayrı güzelliklerinin bulunduğunu ifade eden  Bakan Kurtulmuş, İstanbul'dan İzmir'e, Kütahya'dan Van'a her bölgede sayısız  tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerin yer aldığını, kuş dili olarak bilinen  ıslık dilinin de UNESCO'nun somut olmayan miras listesine girdiğini anımsattı.

Erken rezervasyon kampanyasının yerli turist açısından büyük önem  taşıdığına işaret eden Kurtulmuş, kampanyanın duyurulması konusunda sektör  paydaşlarına önemli görev düştüğünü dile getirdi.

Kurtulmuş, hükumet olarak turizm sektörünü desteklediklerini  belirterek, Türkiye'nin 15 yıl öncesine göre havayolu, karayolu ve tesis  anlamında büyük aşama kaydettiğini hatırlattı.

Türkiye'de geçen yılki erken rezervasyonun 4,5 milyon olduğunu  söyleyen Bakan Kurtulmuş, "Bu yıl 5'i geçeceğini umut diyoruz, 6 niye olmasın?"  ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş, erken rezervasyonun 48 saat öncesinden iptali durumunda  rezervasyon sahibinin zarara uğramadığını da hatırlattı.

ABD'NİN KUDÜS'Ü "İSRAİL'İN BAŞKENTİ" İLAN ETMESİ

Toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Kurtulmuş,  ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etmesine ilişkin Türkiye'nin çok hassas  bir noktada durduğunu söyledi.

Ortadoğu'daki saldırgan ve yayılmacı politikalar nedeniyle bölgedeki  nüfus yapısının değiştiğine dikkati çeken Kurtulmuş, "Birleşmiş Milletler'de  alınan kararların da beş ülkeden birisi veya daha fazlası tarafından veto  edilmesiyle İsrail'in bu yayılmacı politikalarına karşı dünya tedbir alamadı,  tedbir geliştiremedi. Zaten diken üzerinde oturan 'iki devletli çözüm' noktasına  gelinmişken bunu gerçekleştirmekten aciz bir dünya sistemi ile karşı karşıyayız.  Böyle bir atmosferde ABD Başkanı'nın Kudüs'ün İsrail'in başkenti olduğu anlamına  gelen ve kendi büyükelçiliğini oraya taşıyarak teyit eden kararı İsrail'in bu  saldırgan politikalarını teşvik etmekten başka anlam taşımıyor." dedi.

Bölgedeki ülkelerin 25 yıl içinde dağıldığını, parçalandığını,  ufalandığını, bölünme veya iç savaş tehlikesiyle karşı karşıya geldiğini  vurgulayan Bakan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Bölgedeki bütün halklar iradesiz hale getirilerek İsrail'in yayılmacı  politikalarına daha hazır hale getirilmiştir. Üstelik bir süper güç olduğu  iddiasındaki ABD'nin bu kararıyla bu yayılmacı politikaları tabiri caizse  onaylandığı ortaya konulmuştur. Sayın Trump iki devletli çözümden Kudüs'ün  statüsünün korunması gerektiğinden bahsetse de bu sözlerin, atılan siyasi adımla,  hiçbir siyasi karşılığı olmadığı açıktır."

Bakan Kurtulmuş, ABD içinde de bu kararı tasvip etmeyen çok sayıda  insan olduğuna inandığını, barış yanlısı herkesin her nerede olursa olsun, haksız  adıma karşı çıkması gerektiğini sözlerine ekledi.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ