Başbakan Yıldırım'dan skandal karara çok sert tepki!

ABD'nin Kudüs kararı ile ilgili konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Kudüs'ün statüsü ile oynamak pimi çekilmiş bomba gibi olur. Karar neresinden bakarsak bakalım vahimdir. Kudüs'ün başkent ilanını Kuzey Irak'ın referandum kararına benziyor" dedi.

07.12.2017 Perşembe Güncelleme : 07.12.2017-11:35 Perşembe

 Başbakan Binali Yıldırım Kore dönüşü gazetecilere konuştu. ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etme kararını Kuzey Irak referandumuna benzeten Yıldırım şunları söyledi:  "Bu şimdiye kadar İsrail-Filistin arasında yıllardan beri devam eden  anlaşmazlığın, sorunun çözümünü tamamen sona erdirir. Bu biraz Kuzey Irak  yönetiminin referandum ilan etme kararına benziyor. Bütün dünya karşısında, ona  rağmen bu referandumu, bu gayrimeşru referandumu ilan ettiler ve sonunda da neler  olduğunu hep beraber gördük. BM'nin defalarca alınan kararları var, Filistin için  başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasına yönelik, bu kararlar  ortadayken... Burayla ilgili üç dinin de hassasiyeti var. İslamiyet, Hristiyanlık  ve Musevilik. Her üç semavi din için burası kutsal bir mekan. Dolayısıyla buranın  konumuyla, statüsüyle oynamak adeta pimi çekilmiş bir bomba şeklinde bir sonuç  doğurur. Neresinden bakarsak bakalım, vahim düşüncedir. Düşüncesi bile vahimdir.  Hayata geçirmek demek Ortadoğu'yu, bölgeyi büyük bir felakete sürüklemek  demektir."

 RÜZGAR EKEN FIRTINA BİÇER 

 "Rüzgar eken fırtına biçer" sözünü hatırlatan Başbakan Yıldırım,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuda gerekli uyarıları yaptığına  dikkati çekti.  Yıldırım, ayrıca İslam İşbirliği Teşkilatı dönem başkanı olarak  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 13 Aralık'ta üye ülkelerin devlet ve hükümet  başkanlarını zirve toplantısı için davet ettiği belirtti. Dünyada pek çok sorunun bulunduğunu ve öncelikle onların çözülmesi  gerektiğini vurgulayan Yıldırım, "Suriye var, Yemen var, Libya var, Irak var,  Katar, diğer ülkeler arasında sorunlar var. Bütün bunlar ortadayken bir de daha  büyük bir sorunu bölgenin gündemine getirmenin hiç akılla, izanla izahı yoktur."  ifadesini kullandı.

 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ