Battal Durusel son yolculuğuna uğurlandı

Beşiktaş Erkek Basketbol Takımı'nın efsane kaptanlarından Battal Durusel'in naaşı, toprağa verildi

10.08.2018 Cuma Güncelleme : 10.08.2018-15:57 Cuma
İSTANBUL (AA)
Beşiktaş Erkek Basketbol Takımı'nın 1974-1975  sezonunda kazandığı ilk şampiyonlukta siyah-beyazlı kadroda yer alan ve dün vefat  eden Battal Durusel, son yolculuğuna uğurlandı.
 
Durusel için Vodafone Park'taki kulüp binasında bir tören düzenlendi.
 
Törene Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Türkiye Basketbol  Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu, TBF Üst Yöneticisi Ömer Onan, TBF  Milli Takımlar Direktörü Haluk Yıldırım, federasyonun eski başkanlarından Turgay  Demirel, eski basketbolcular Faruk Beşok ve Nedim Yücel, siyah-beyazlı ekipte  forma giyen Muratcan Güler, Beşiktaş'ta geçmiş dönemlerde antrenörlük yapan Burak  Bıyıktay, kadın basketbol takımının eski oyuncusu Yasemin Horasan, kulüp  çalışanları, siyah-beyazlı basketbol takımının ilk şampiyonluğunu yaşadığı sezon  kadroda bulunan isimler, Battal Durusel'in ailesi ve kulübün altyapı sporcuları  katıldı.
 
Forması tabutun üstüne örtüldü
Kulüp binasında düzenlenen tören sonrasında Marmara Üniversitesi  İlahiyat Fakültesi Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından Durusel'in  cenazesi Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.
 
Battal Durusel'in Türk bayrağına sarılı tabutunun üzerine Beşiktaş'ta  oynarken giydiği forması da örtüldü.
 
Orman: "Çok önemli bir büyüğümüzü kaybettik"
 
Törende bir konuşma yapan başkan Fikret Orman, "Bizim için çok üzücü  bir gün. Çok önemli bir büyüğümüzü kaybettik. Bize sporcunun, nazik insanın,  dürüstlüğün ne olduğunu öğreten kişiydi. Beşiktaş camiasının başı sağ olsun."  dedi.
 
Durusel'in takım arkadaşlarından Hasan Arat da "Battal abi çok özel  bir insandı. Takım arkadaşları olarak buradayız. Beşiktaş'ı bize sevdiren ve bu  değerleri bize öğreten bir insandı. Onu uğurlamak bize acı geliyor, kendisini  özleyeceğiz. Hep içimizde yaşayacak." şeklinde konuştu.
 
  
 
 
 
 
 
 
 
    - Türkoğlu: "Değerli insanları kaybetmek bizi üzüyor"
 
  
 
 
 
 
 
 
 
    Battal Durusel'i kaybetmelerinin kendileri için çok üzücü olduğunu  söyleyen TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  "Hepimizin başı sağolsun. Battal abi sporculuk ve yöneticilik hayatında Türk  basketboluna büyük emekleri olmuş bir isim. Geçen ayki milli maça kadar sporun  içinde olan, fikirlerini paylaşan ve bize yardımcı olan büyüğümüzdü. Yakın  zamanda Doğan Hakyemez'i de kaybettik. Ona da rahmet diliyorum. Böyle değerli  insanları kaybetmek bizi üzüyor. Umarım mekanları cennet olur." ifadelerini  kullandı.
 
  
 
    TBF Üst Yöneticisi Ömer Onan ise "Battal abi basketbol camiasına,  Beşiktaş'a ve milli takıma çok hizmet etmiş bir isim. Duruşu, karakteri, kişiliği  örnek alınan bir insandı. Bu yaz Doğan abiyi de kaybettik, ikisi de bizi çok  üzdü. Basketbol camiamızın başı sağ olsun." şeklinde görüş belirtti.
 
  
 
 
 
 
 
 
 
    Muhabir : Hüseyin EroğulYayınlayan : Mehmet Sevinç  
 
 10.08.2018 15:30:08
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ