Berlusconi'ye kötü haber!

Forza Italia (Haydi İtalya) partisinin lideri ve eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, kamuoyunda "Rubygate" olarak bilinen davada  tanıklara yalan beyanda bulunmaları için rüşvet vermekle suçlanıyor.

17.05.2018 Perşembe Güncelleme : 17.05.2018-1:22 Perşembe
AA

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, tanıkların ikametgahları  nedeniyle ayrı ayrı birkaç mahkemede görülen "Ruby" davasına ilişkin Roma'da,  eski Başbakan Berlusconi hakkında tanıklara rüşvet vermek suçundan dava açıldı.

Yolsuzluk ve yalan ifade vermek suçlarının yöneltildiği şarkıcı  Mariano Apicella ile birlikte suçlanan Berlusconi'nin davası 23 Kasım'da  görülmeye başlayacak.

Berlusconi, "Ruby" adıyla da bilinen davada, 2010 yılında "Ruby" takma  isimli Faslı Kerime El-Mahrug'la 18 yaşından küçükken para ve mücevher karşılığı  birlikte olmak ve El Mahrug'un tutuklu bulunduğu karakoldan salıverilmesini  sağlamakla suçlanıyordu.

Mahkeme 2013 yılında ilk verdiği kararda, Berlusconi'nin El-Mahrug'un  o dönem reşit olmadığını bildiğini belirterek, Berlusconi'ye "fuhuş için rüşvet  vermek ve baskı yapmak" suçlamalarından 7 yıl hapis ve ömür boyu kamu  görevlerinden men cezasına hükmetmişti.

Kararı temyize taşıyan Berlusconi, üst mahkemenin "Berlusconi'nin  El-Mahrug'un reşit olmadığını bildiğine dair kanıt bulunmadığına" hükmetmesiyle  davadan beraat etmişti.

Daha önce Torino Savcılığı da Berlusconi hakkında, "Ruby" davasıyla  ilgili rüşvet verme, yalan beyanda bulunma ve yargıyı kandırma suçlarını  yönelterek dava açmıştı. Savcılık bugün Berlusconi'nin mahkeme önüne  çıkarılmasını talep etti ancak dava 1 Haziran'a ertelendi.

Berlusconi'nin "Ruby" davasıyla ilgili yalan beyanda bulunmaları için  tanıklara rüşvet vermekle suçlandığı davalar, tanıkların ikamet ettikleri  yerlerin farklı olması sebebiyle birkaç ayrı mahkemede görülüyor. Ana davada,  diğer 23 davalı ile birlikte Berlusconi'nin yargılaması sürüyor.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ